Eğitimde Özelin Payı Artacak

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Eğitimde Özelin Payı Artacak
Hükümet’in belirlediği 2008 yılı tedbirlerine göre, özel okullar ve vakıf üniversiteleri yaygınlaştırılacak. Ayrıca üniversite öğrencilerinden alınan harçların da artırılarak "öğrencilerin üniversitelerin finansmanında daha etkin olması" planlanıyor
Hükümet tarafından açıklanan 2008 Yılı Tedbir’lerine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) idari yapısı eğitimde kalite, rekabet ve verimliliği artırmaya yönelik olarak yerinen düzenleniyor.

MEB eğitimin geliştirilmesi amacıyla özel okulların yalgınlaştırılmasını teşvik edecek. MEB bu yönde, özel örgün eğitim veren kurumların teşvikine yönelik 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda gerekli düzenlemeler yapacak. Ayrıca okul yapımında kamu-özel işbirliğine gitmeyi planlayan MEB, özel sektörün okul açması için arsa tahsisi, vergi indirimi, ve sübvansiyon gibi teşviklerden yararlanmasını sağlayacak.

VAKIF ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN TEŞVİKLER ARTACAK

Milli Eğitimi Bakanlığı, vakıf üniversitelerinin yükseköğretimdeki payını artırmak amacıyla da vakıf üniversitelerine sağlanan teşvikler kapsamında arsa tahsisini kolaylaştırılacak ve mali desteklerini artıracak. MEB, özel üniversite kurulmasına olanak sağlayacak gerekli mevzuat değişikliklerini de yapacak. Geçen hafta Resmi Gazete’de de Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanmış ve üniversitelerin kurulması kolaylaştırılmıştı.

ÖĞRENCİLER YÜKSEKÖĞRETİMİ FİNANSE EDECEK

MEB’in eğitimin geliştirilmesi yönünde aldığı bir diğer tedbir ise öğrencilerin "yükseköğretimin finansmanına daha fazla katılımını" amaçlıyor. Bu amaçla öğrencilerden alınan harçlarda da önemli bir artışa gidilmesi planlanıyor. Buna karşın MEB, bankaların devlet güvencesi altında ekonomik gücü olmayan öğrencilere eğitim kredisi sağlaması yönünde de bir çalışma yapıyor. Çalıma içerisinde kredilerin geri ödemesinin belli bir gelir seviyesine ulaşıldıktan sonra yapılmasına yönelik bir düzenleme de bulunuyor.

alıntı

Geri