eğitimde selfservis

fırtına

Yeni Üye
Üye
eğitimde selfservis
EĞİTİMDE SELSERVİS DÖNEMİ

Turizmciler yetişiyor

Turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman açığını kapatmayı hedefleyen Magic Life, Ankara Üniversitesi'nin işbirliğiyle 36 haftalık ücretsiz eğitim veriyor.

Dünyada en fazla turist çeken ülkeler sıralamasında Fransa başı çekiyor. Bir yılda yaklaşık 76 milyon turist ağırlayan Fransa'yı sırasıyla 56 milyon turistle İspanya, 50 milyon turistle ABD, 47 milyon turistle Çin izliyor. Bu yıl turizm gelirleri artış gösteren Türkiye'yi ise 2007'de 23 milyon yabancı turist ziyaret etti. Bu rakam 2006 yılına göre yüzde 18, 2005'e göre yüzde 10.5'lik bir büyümeyi ifade ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre 2007'de 18 milyar 487 milyon dolarla rekor düzeye çıkan turizm gelirlerinin 2008'deki seyri için turizmciler olumlu bir bekleyiş içinde. Türkiye, 2008 yılını uluslararası fuarlarda tanıtım atağıyla geçirecek. TUYED (Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği) Başkanı Kerem Köfteoğlu, "Türkiye'nin kış turizmi, golf turizmi ve karavan turizminde yıldızının parlayacağı ileri sürülüyor. Olumsuz bir gelişme olmaması halinde Türkiye, 2008'de 25 milyon turist ve 20 milyar dolar gelir elde edebilir" diyor.

Ücretsiz eğitim

Akdeniz bölgesi ülkeleri arasında turist çekme yarışı tam gaz devam ederken, Türkiye turizminin yetişmiş ve daimi eleman bulmak konusundaki ciddi sorunları gündemde yerini koruyor. Söz konusu soruna karşı artık turizm işletmeleri, kendi çözümlerini yaratma yoluna gitmeye başladılar. Bu gelişmenin en yeni örneğini tatil köyü zinciri Magic Life verdi. Magic Life, yatırımın sadece tesis inşa etmek olmadığı görüşüyle sektörde çalışacak personel eğitimi için yeni projeler geliştiriyor. "Kendi personelini kendin yetiştir" sloganıyla yola çıkan Magic Life, Ankara Üniversitesi ile birlikte Türkiye'de ilk defa uygulanacak bir projeye imza atıyor ve "Turizm-Otelcilik ve

Rekreasyon Mesleki Eğitim Sertifikalı Programı" isimli bir eğitim başlatıyor. Eğitimli işgücü yetiştirecek olan program, 36 hafta süren ders içeriğine sahip ve ücretsiz gerçekleştiriliyor. Beş yılı kapsayan projede ilk sene 300 stajyer alınmasının planlandığını açıklayan Magic Life Türkiye İK Müdürü Billur Yılmaz, "Asıl hedefimiz Türkiye'de üniversite sektör işbirliği gerçekleştirerek kaynakların verimli hale getirilebileceği konusunda örnek olmak" diye konuşuyor. Bu proje çerçevesinde, otelcilik alanında mesleki eğitime yönelik potansiyel işgücü kaynaklarına ulaşılması hedefleniyor. İstihdam yaratmanın yanı sıra mevcut insan kaynağını geliştirmek üzerine bir sistemin de hayata geçeceği proje, sektörde çalışmak isteyen herkese açık. Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nin kaynaklarının değerlendirileceği programın eğitim kampı Ankara Üniversitesi'nin Side Çolaklı'daki tesisleri olacak. 300 öğrencinin katılacağı sertifika programı, 12 haftası teorik, 24 haftası ise Magic Life'ın Antalya, Marmaris, Bodrum ve Sarıgerme'deki kulüplerinde gerçekleştirilecek stajla tamamlanacak. Turizm şirketinin uzman insan kaynakları yöneticileri, adayları il il dolaşarak belirleyecek.

120 saat Almanca

Proje üç ayaktan oluşuyor. Birinci ayağında sektörün operasyonel alanda ihtiyaç duyduğu ara elemanlar yetiştirilecek. Genel turizm ve otelcilikle iletişim ve davranış bilimlerinin konu edildiği dersler, tüm katılımcılar tarafından alınıyor. Ön büro, housekeeping, servis, bar ve mutfak alanlarında bilgi sağlayan program, hijyen eğitiminden ISO kalite eğitimlerine kadar detaylı bilgiler içeriyor. En önemlisi de Akdeniz bölgesinde yabancı dil bilen personelin azlığı sebebiyle TÖMER'den 120 saatlik Almanca dil dersi verilmesi. 12-16 hafta arası teorik eğitimler günde altı saat sürüyor. Daha sonra 24 haftalık

Geri