gebe
  1. Onurlu_Deniz

Onurlu_Deniz Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Egzersiz yapan anne adayları daha kolay doğum yapıyor

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında Onurlu_Deniz tarafından paylaşıldı.

Egzersiz yapan anne adayları daha kolay doğum yapıyor
    Yapılan araştırmalar, gebeliği boyunca egzersiz yapan anne adaylarının daha kolay doğum yaptığını gösteriyor. Siz de gebeliğiniz boyunca, yapacağınız egzersizlerle daha rahat bir hamilelik ve doğum süreci geçirebilirsiniz.

Sema Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Zeynep Ulusal, doğum egzersizi yapmadan önce anne adaylarının doktorlarına danışması gerektiğini söyledi. Egzersiz yapmanın anne adaylarının kendilerini iyi hissetmelerini sağladığını söyleyen Dr. Ulusal, egzersiz yapmanın faydalarını şöyle sıraladı,

• Anne adayı kendini daha enerjik hisseder.

• Anne adayı daha rahat uyur.

• Annede Gebelikle oluşan bel, sırt ağrıları gibi rahatsızlıkları minimum düzeyde olur.

• Anne adayının stresi azalır, kişi daha iyi hisseder.

• Egzersiz yapmak kilo kontrolü sağlar.

• Egzersizler normal doğum için iyi bir hazırlıktır.

• Egzersiz yapan anne adayı doğum sonrası, eski haline daha çabuk döner.

Anne adaylarına yapılması tavsiye edilen, en iyi ve kolay yapılabilen egzersiz yürüme olarak karşımıza çıkıyor. Dr. Ulusal, yürüyüş uzun süre nefes nefese yorucu olmamalı, temiz havada, dinlenerek, keyif alarak yapılmalı diyor. Yürüyüş için rahat spor ayakkabı giyilmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Genellikle gebeliğin 12. haftasında egzersizlere başlanabiliyor.

Anne adayları hangi sporları yapabilir?

• Yürüyüş

• Hafif aerobik

• Yoga

• Pilates

• Dans

• Yüzme

• Streching

• Kegel egzersizleri

Anne adayları her türlü temas sporundan kaçınmasında fayda var. Herhangi bir darbenin annenin karın bölgesine gelmesi, istenmeyen durumlarla karşılaşılmasına neden olabiliyor.

Anne adaylarının rahatlıkla yapabileceği sporlardan bir tanesi de yüzme. Yüzme vücuttaki tüm kas sistemini çalıştırdığı için dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkiye sahip. Ancak yüzülecek olan havuzun temiz olup olmadığı ve bakımının yapıldığından emin olunan havuzların tercih edilmesi gerekiyor.

Egzersiz yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

• Egzersiz öncesinde ve sonrasında bol bol sıvı alın.

• Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda egzersiz yapmayın.

• Zıplama hoplama hareketlerinden kaçının.

• Hiçbir zaman kalp atım sayısı 140’ın üzerine çıkmamalı.

• Vücut ısınız 38 dereceyi aşmamalı.

• Eklemeleriniz son hareket noktalarına kadar zorlamayın.

• Egzersizlere başlamadan ve bitirmeden önce solunum ve gevşeme egzersizlerini yapın.

Egzersizler esansında ya da sonrasında herhangi beklenmedik bir durum ile karşılaşırsanız doktorunuzu aramanızda fayda var.

Hangi durumlarda egzersizlere ara verilmeli?

• Ağrı

• Rahimde kasılma

• Kanama

• Amnios sıvısının gelmesi

• Bayılma hissi

• Nefes darlığı

• Çarpıntı

• Görme bozukluğu

• Kol ve bacakta uyuşma

• Bebek hareketlerinde azalma

• Yürüme güçlüğü

2. Onurlu_Deniz

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ben son 3 haftaya kadar çalışıyodum sonrasında evdeydim ama hareketliydim yan gelip yatmazdım yani Allahıma binlerce şükür kolay oldu nerde hareket orda bereket...

3. Gül Hanım

Gül Hanım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    bende hiç egzersiz yapmadım ama kolay oldu epidurak anestezi le yaptım

4. Onurlu_Deniz

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    yok ben anestezi falan almadım çatır çatır doğurdum valla

5. Gül Hanım

Gül Hanım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    ben korkuyorum normal doğumdan zaten benim oğlanda tersti mecburen oldum ama memnunum ameliyatta canlıydım oğlumu hemen gördüm

6. Onurlu_Deniz

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    gülcüm

oda güzel tabiki onların sağlığı daha önemli allah herkese kolayca kurtulmayı nasip etsin

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ocak 2010
Egzersiz yapan anne adayları daha kolay doğum yapıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. "Bilinçli anneler normal doğum yapıyor"

"Bilinçli anneler normal doğum yapıyor"

. Avrupa Perinatoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Cihat Şen, Türkiye'de sezaryenle doğum oranının çok yüksek olduğunu belirterek, "Sezaryenle doğum birkaç gün erken bile yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yaratıyor" dedi. Prof. Dr. Şen, Mustafa Kemal Üniversitesi'nde düzenlenen "2'nci Perinatoloji Günleri" için geldiği...
  2. anne adayları artık daha bilinçli

anne adayları artık daha bilinçli

Gebeliğe bağlı anne ölümlerindeki azalmada doğum öncesi ve sonrası yapılan bakımın etkili olduğu belirlendi. Henüz istenilen seviyeye ulaşılamadığını söyleyen uzmanlara göre ise gebelikte sağlık kontrolleri kesinlikle aksatılmamalı. Gebeliğe bağlı anne ölümleri sadece Türkiye’nin değil birçok ülkenin sorunu. Anne ölümlerine yolaçan nedenlerin dörtte birini doğumdan hemen önce, doğum...
  3. Yeni doğum yapan anneler için egzersiz önerileri

Yeni doğum yapan anneler için egzersiz önerileri

yeni doğum yapanlar Hamilelik boyunca alınan kilolar bebek doğduktan bir süre sonra her annenin artık canını sıkmaya başlar olmayan giysiler ve kilolu bir görünüm elbette ki her doğum yapan annenin canını sıkmaya yeterte artar bile.Bazen vakit bulamamaktan dolayı egsersiz yapamayabilirsiniz oysaki birazdan sizler için vereceğim egzersiz bilgileri için öyle aman aman bir vakit ayırmanıza gerek...
  4. meleklerimize kolay doğum yapmaları için egzersizler

meleklerimize kolay doğum yapmaları için egzersizler

doğum öncesi egzersizleri. doğum anımızı hem heycanla hemde korkuyla bekleriz aceba nasıl geçecek çokmu zor olacak bir sürü soru dolaşır kafamızda hamilelik döneminde doğum öncesi yapılan egzersizlerin sağlıklı bir doğuma zemin hazırladığı açıktır işte doğum öncesi egzesizlerin faydaları burda melekler Temel Konular Hamile kadınlar egzersiz yapabilir mi? Egzersiz kelimesini ele alalım....
  5. ANNE ADAYLARI EGZERSİZ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

ANNE ADAYLARI EGZERSİZ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

hamilelikte egzersiz gebelikte egzersiz,hamilelikte hangi egzersizler yapılmalı,gebelikte hangi egzersizler sakıncalı,hamilelik döneminde yapılan egzersizler hakkında bilgiler Egzersiz, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır ve gebelikte de belli kurallara uyularak uygulanabilir. Gebelikte yapacağınız egzersiz dolaşım ve solunum sisteminizin daha iyi çalışmasına katkıda bulunması yanında...

Sayfayı Paylaş