gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ejder Akışık hakkında bilgiler

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  ejder akışık ejder akışık neden öldü ecder ejder akışık hakkında bilgiler, kimdir, kısaca hayatı, biyografi, neden öldü

  Ejder Akışık, bir Devlet Tiyatrocusu sanatçısı ve seslenidrme sanatçısıdır. Diğer detaylı bilgiler ise aşağıda yer almaktadır Melek'ler.

  [​IMG]


  Gerçek ismi: Ali Ecder Akışık
  Namı: - Doğum tarihi: 23.04.1938
  Doğum yeri: Ankara
  Eğitimi: Ankara Devlet Konservatuarı
  Ölüm Tarihi: 28.09.2010

  Yeşim adında bir kızı var. Hacettepe Devlet Konsevatuarı öğretim üyesi, Bilkent Sahne Sanatları öğretim üyesi, Akademi Medya İletişim Bilimleri Sahne Sanatları Akademisinde eğitimci, seslendirme sanatçısı, Ankara Devlet Tiyatroları eski genel müdürü.

  Filmografisi:

  Kurtlar Vadisi Pusu - (TV Dizisi)
  Kurtlar Vadisi Pusu 2. Sezon - 2008 - Celal Karacadağ
  Kurtlar Vadisi Pusu 1. Sezon - 2007 - Celal Karacadağ
  Yağmur Beklerken - (TV Dizisi) - 1992
  Sahibini Arayan Madalya - 1989
  Can Şenliği - (TV Dizisi) - 1989
  Süleyman Çelebi ve Mevlid - (TV Dizisi) - 1989
  Dönemeç - (TV Dizisi) - 1988
  Gülibik - 1984
  Yaktı Beni - 1983
  Tarla İşcisi


  Devlet Tiyatroları sanatçısı Ejder Akışık, son yolculuğuna uğurlandı.

  Sanatçı için ilk tören Ankara Devlet Konservatuvarında düzenlendi. Akışık'ın yakınları ve öğrencileri konservatuvarın önüne gelen cenaze aracının yanında toplandı. Akışık'ın kızı ''Babacığım seni seviyoruz. Hep yanında olacağız. Öğrencilerin de burada'' diye konuştu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Erol Belgin de üzüntüsünü dile getirerek, ''Sizi böyle uğurlamak istemezdik. Siz doğdunuz, büyüdünüz ve hep yaşıyorsunuz'' diye konuştu. Cenaze aracı buradan karanfiller atılarak ve alkışlarla uğurlandı.
  Sanatçı için Büyük Tiyatro'da düzenlenen diğer törene, Akışık'ın ailesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, sanatçılar ve sevenleri katıldı.

  Akışık'ın cenazesi Türk bayrağına sarılarak, sahneye konuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç burada yaptığı konuşmada, Akışık'ın ailesine, yakınlarına başsağlığı diledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın başsağlığı mesajını da ileten Genç, Bakan Günay'ın bir program nedeniyle İstanbul'da olduğunu söyledi.

  Genç, ''Acımız çok büyük. Bugün sadece bir sanat insanımızı değil, çok büyük bir ustayı ve bir çınarı kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Sanatçılar biz normal insanlar gibi ölürler ama öldükten sonra da yaşarlar. Onlar mutlu ve şanslı insanlar. Bıraktıkları eserlerle, yaşadıkları insanlarla, ortaya koydukları değerlerle ölümsüzleşirler'' dedi.

  Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Bilgin de, Akışık'ı kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Bilgin, ''Aralıksız sürdürdüğü 50 yıllık meslek hayatı boyunca önce insan olarak, sonra sanat adamı olarak oynadığı oyunlarla, yarattığı karakterlerle, yönettiği farklı oyunlarla hepimizin üzerinde derin izler bırakmıştır. Akışık, Türkiye'nin doğru ve güzel konuşma hocasıydı. Bilgisiyle, sevgisiyle sayısız öğrenciye doğru konuşmayı öğretti. Aslında o güzel Türkçemizin kulaklarımızdaki en güzel sesiydi, en doğru örneğiydi'' diye konuştu.
  Ardından tiyatro sanatçısı Özlem Ersönmez, Akışık'ın özgeçmişini okudu. Sanatçı Rüştü Asyalı da yaptığı konuşmada, Akışık ile bir süre birlikte çalıştıklarını ifade ederek, ''Kendisinin gördüğü tedaviye iyi karşılık veren bir hasta oluşu umutlarımızı güçlendirmişti. Gel gör ki, ölümün gözü kara. Sevdiklerimizi bizlerden koparmaya devam ediyor'' dedi.

  Daha sonra, sanatçının anısına saygı duruşunda bulunuldu. Ejder Akışık'ın naaşının önünde saygı geçişi sırasında yakınları ve sanatçı dostları gözyaşı döktü.

  Ejder Akışık'ın cenazesi, Kocatepe Camisi'nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

  -''SARI ZEYBEK''İ ONDAN DİNLEDİK-

  Devlet Tiyatroları sanatçısı Ejder Akışık, 23 Nisan 1938'de Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden 1957 yılında mezun olan Akışık, aynı yıl Devlet Tiyatroları ailesine katıldı. Akışık, 1972-73 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek devre mezunu oldu.

  1984-1988 yılları arasında Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Akışık, sanatçı, rejisör, idareci olarak hizmet ettiği Devlet Tiyatroları'ndan 2003'te yaş haddinden emekli oldu.
  Akışık, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü ve Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.
  Öncü sanatçı ve öğretmen kimliğiyle yaşamı boyunca güzel ve doğru Türkçe kullanımıyla, fonetik konusunda birçok kurum ve kuruluşta dersler veren Akışık, radyo, televizyon ve sinemada birçok yapımda görev aldı.

  Sanatçının görev aldığı oyunlardan bazıları şöyle:

  ''Dışarıdakiler'', ''Klinik bir Vaka'', ''Köroğlu'', ''Paramparça'', ''İsyancılar'', ''Emekli'', ''Cengizhan'ın Bisikleti'', ''Atçalı Kel Mehmet'', ''Evlere Şenlik'', ''Küçük Şehir'', ''Bağdat Hatun'', ''Şen Kadınlar'', ''Karaların Memetleri''

  Akışık'ın yönettiği oyunlardan bir bölümü ise şöyle:

  ''Söz Veriyorum'', ''Bir Ümit İçin'', ''Kel Şarkıcı'', ''Gölgeler'', ''İmparatorun İki Oğlu'', ''Tohum ve Toprak'', ''Bir Sevda Öyküsü'', ''Kanlı Düğün'', ''16 Ocak Gecesi (Kral Öldü)'', ''Son Aylar''

  Seslendirme ve sunuculuk çalışmaları'

  '906 Rakımlı Tepe'', ''Sarı Zeybek'', ''Köy Enstitüleri''; yönettiği radyo tiyatroları arasında ise ''Güneşin Çocukları'', ''Tohum ve Toprak''

   
Ejder Akışık hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ejder Kapanı

  Ejder Kapanı

  22 Ocak ta vizyona girecek filmlerden biride Ejder Kapanı. Son yıllarda yerli filmlerde oldukça kaliteli filmleri görmemiz mümkün Ejder Kapanı bana göre senenin en çok ses getirecek fimlerden olmaya şimdiden aday.Zengin ve deneyimli oyuncu kadrosunun yer aldığı fimlerden sizlere bazı bilgileri ve özeti vermek istiyorum Çocuk tecavüzcülerini öldüren bir katilin izinde adalet kavramının...
 2. Mavala Manikürü Hakkında Bilgiler

  Mavala Manikürü Hakkında Bilgiler

  Mavala Manikürü Mavala Manikürü Yapılışı Sevgili melekler, manikür ve pedikür yaptırmak için illa ki kuaföre gitmeniz gerekmiyor. Eğer eliniz biraz yatkınsa siz de pekala evde manikür pedikür yapabilirisiniz. Bu konumuzda sizlere anlatacağımız manikür ise mavala manikürü. Bu manikürün özelliği kesici hiçbir alet kullanılmadan sadece tek kullanımlık tahta çubuklarla tırnak eti uygulamasının...
 3. panik atak hakkında bilgi

  panik atak hakkında bilgi

  Etrafımda çok duyuyorum herkes panik atak hastası. Acaba gerçekten öyle mi yoksa bu insanlar hastalığı kendilerine mi yakıştırıyor. Bir güzel bilgi verseniz nedir bu panik atak ?
 4. Hd Ready hakkında bilgi

  Hd Ready hakkında bilgi

  Merhaba.Televizyon almayı düşünüyorsunuz ve hd ready özellikten bahsediyor bazı televizyonlarda.Nedir bu özellik ?
 5. Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis hastalığı Endometriozis nedir Endometriozis tedavisi Endometriozis hastalığı çok fazla duyulmasa da kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Kadın hastalıklarından biri olan Endometriozis hakkın da bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gerekli bilgileri uzmanlardan sizler için aktarıyoruz. Endometriozis kadınların yaklaşık yüzde onunu...

Sayfayı Paylaş