gebe
  1. destina_

destina_ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Ekmek nimettir kabul, peki insan?

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında destina_ tarafından paylaşıldı.

Profesör Üstün Dökmen, bir dergide yayımlanan röportajında ; "Yere düşen ekmeğin üstüne basan insan görmedim ama yere düşen insanı tekmeleyen çok kişi gördüm" diyor...

Saygılı olmaktaki kusurlarımızı şöyle anlatıyor:

- Birbirimize saygılı olma konusunda 3 tip temel hatamız var...

Avrupa'da yaşayan vatandaşımız, orada yerlere çöp atmıyor ama
    Kapıkule'den girer girmez yerlere tükürmeye, çöp atmaya başlıyor. Niye burada böyle yapıyorsun diye sorulduğunda,
    "herkes böyle yapıyor" diyor.

Kendi fikri olmayan insanın duruma göre hareket etmesidir bu.

İkinci hatamız, adama göre davranmamız.

Karşımızdaki adam iri yarıysa, 'Buyur, abi.', diyoruz, ufak tefekse, 'Ne var, lan!' diyoruz.

Oysaki, insanların onuru birbirine eşittir.

Üçüncü hata, keyfimize göre davranmak. Keyfimiz yerindeyse eve girerken,

'Merhaba millet' diyoruz, değilse surat asıyoruz.

Oysa keyfimiz yerinde olsun olmasın insanlara saygılı davranmak zorundayız.

Diyorum ki, yerdeki ekmeğe saygılı olma konusunda
    ülkemde mutabakat var,kimse basamaz,ayağıyla dürtüklemez,
    ya da öper, koyar bir kenara.

Ekmek nimettir kabul, peki, insan nimet değil mi?

_Prof. Dr. Üstün Dökmen

Ekmek nimettir kabul, peki insan? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ekmek...

Ekmek...

rüyada birine su vermek rüyada bayat ekmek görmek ölüye su vermek ölüye yemek para Taze, yuşak yahut sıcak ekmek zahmetsiz helal kazanca ve bol nimete, Katıksız ekmek yemek garip yaşamaya ve yalnız ölmeye, Aşırı sıcak ekmek yemek gam ve kedere, Esmer ekmek yahut mısır ekmeği geçim sıkıntısıyla beraber dinde kurtuluşa, Pide ve yufka yemmek bol rızka yahut kısa ömre, Arpa ekmeği takva ve...
  2. Pek cok insan Tek ayrilik

Pek cok insan Tek ayrilik

Pek Çok İnsan Tek Bir Ayrılık Bir acıyı; mutluluk değil de, yeni bir acı unutturduğunda, gerçek ağrı asıl o zaman başlıyor... insan soruyor kendisine, “nereden başlasam kanamaya? ” sondan başa mı? baştan sona mı? Ben baştan sona gidiyorum, öyle yüzleşiyorum kendimle...ve anlıyorum; daha sonraki yanılgıları doğuran, hep o ilk acı! O ilk kaybediş... O ilk gözyaşı... O İlk kez yıkılması bir...
  3. Her İnsan pİŞmandir.. Pekİ ya sİz?..

Her İnsan pİŞmandir.. Pekİ ya sİz?..

Her İnsan pİŞmandir.. Pekİ ya sİz?.. Herkes pişmandır hayatta. Ömrünü heder eden de pişmandır, kendisini bir hiç uğruna tüketen de pişmandır. Fani hayatı baki zanneden de pişmandır, öfkesinin esiri olan da pişmandır. Fakat hayatının en küçük anını dahi israf etmeyen de pişmandır. Şükreden de pişmandır, sabreden de… Bilende pişmandır bilmeyen de… Birincidekiler,...
  4. Peki İnsan Nimet Değil mi?

Peki İnsan Nimet Değil mi?

Peki İnsan Nimet Değil mi? Profesör Üstün Dökmen, Hayvan dergisinde yayimlanan röportajinda, "Yere düsen ekmegin üstüne basan insan görmedim ama yere düsen insani tekmeleyen çok kisi gördüm" diyor... Saygili olmaktaki kusurlarimizi söyle anlatiyor: - Birbirimize saygili olma konusunda 3 tip temel hatamiz var... Avrupa'da yasayan vatandasimiz, orada yerlere çöp atmiyor ama...
  5. Nimet Çubukçu

Nimet Çubukçu

Nimet Çubukçu kimdir biografisi hakkında bilinmesi gerekenler burda meleklerim... Nimet Çubukçu gerçekten karakterli bir siyasetçi.Hali ve tavrıyla hem tam bir hanımefendi hemde görevini iyi yerine getirdiğini düşünüyorum meleklerim. Mart 1965'te Karaman'da doğdu. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1990 yılından itibaren serbest avukat olarak çalışmaya...

Sayfayı Paylaş