gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Elbiseler temiz olmalı ki!

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

elbise temizliği temiz olmamız ile ilgili yazı Giyim eşyalarının seçim ve bakımı, sağlık yönünden önem taşır. Ortaçağda, Avrupa’da yaşayanlar sıcak tutan ama temizlenmesi güç, yünlü giysiler giyerlerdi. O çağlarda insanlar pek yıkanmaz, giysileri kirlenir, kokar, bitlenir ya da pirelenirdi. Kokuyu gidermek için de otlardan yapılan esans kullanırlardı. Ancak 18. yüzyılda pamuk ticaretinin başlamasıyla Avrupalılar, ilk kez ucuz, hafif, kolayca yıkanabilen iç çamaşırlarına kavuştular. Üst sınıflarda temizlik yeniden önem kazandı. 19. yüzyılda kişisel temizlik, iyi yaşamanın bir şartı sayılmaya başlandı. Vücut temizliği ve giyim eşyalarının daha sık değiştirilip yıkanması sonucunda, bit ve pirelerle birlikte veba ve tifüs gibi hastalıklar da kayboldu. Müslümanlarda ise, namaz kılabilmenin olmazsa olmaz şartlarından birisi elbise temizliğidir. Dışkı ve idrar bulaşmış bir elbise ile namaz kılınamaz. Yani Müslümanlar günde beş kez elbiselerinin temizliğini kontrol etmek mecburiyetindedirler. Temiz giyinme konusunda Peygamber Efendimiz (sas)’in şu sözü, O’nun temizliğe verdiği ehemmiyeti açıkça göstermektedir: “Beyaz elbise giyiniz. Zira beyaz elbise, daha güzel ve temizlik açısından daha elverişlidir. Ölülerinizi de bununla kefenleyiniz.” Beyaz ve açık renkliler, üzerlerindeki kiri gösterdiğinden onların temizliğine ayrı bir özen göstermek gerekir. Avrupa’da 19. yüzyılda temiz giyimin değeri yeni yeni anlaşılırken, Müslümanlığı gerçek manada yaşayan insanlar, 7. yüzyıldan beri elbise temizliğine dikkat ediyorlardı. Ali Budak
    ailem.zaman.com.tr

2. meleklerin sultanı

meleklerin sultanı Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Elbiseler temiz olmalı ki!
    Mislinay çok güzel bir konuya parmak basmışsın avrupalılarda yıkanmak günahtı o zamanlar onlar bizden öğrendiler temizliği ama şimdiki insanlar onların geçmişini bilmeden avrupalıları beğeniyor kendi insanını beğenmiyor ben buna tanık oldum anlattım ama yinede bir özenti var ellerine sağlık mislinay teşekkürler....

3. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Elbiseler temiz olmalı ki!

emeğine sağlık

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

5. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

banadaaaa şiir lazım din dersi için 4. sınıfım

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

banadaaaa şiir lazım din dersi için 4. sınıfım biran önce yazın

7. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

8. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

9. serhat

serhat Forum Okuru

10. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

bana şiir lazım 4. sınıfım!!!!!!

11. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

hey 4 ler acele yok ben var

şiir isteyenler din kitabı sayfa 37 ve 45 e baksın . ben mehmet k. her zaman yardımcı olurum size tanımayan yoktur beni.

12. asya çito

asya çito Forum Okuru

çoooooooook güzel bir yazı ben çok güzel ben yazar olursam temizlikle ilgili kitap yazarım

Elbiseler temiz olmalı ki! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tente

Tente

Kapalı tente yolunda giden iş, açık tente ise kısmet, huzur, güvendir.Rüyada kendinizi bir tente altinda gölgelenmekte oldugunuzu görmek, esiniz ve çocuklarinizla bir tatil köyüne giderek bir müddet dinlenmek istediginize, fakat maddi imkansizliginiz yüzünden bunu yapamadiginiz için, sadece pazarlari bir kira veya deniz kenarina giderek bu ihtiyacinizi tatmine çalistiginiza yorumlanir
  2. tente

tente

Güverteyi yağmur ve güneşten korumak için güverte üzerine açılan branda veya başka bir malzememden yapılmış örtü
  3. Tente :

Tente :

Tente : Bahçe mobilyalarının ve terasların şıklığını en iyi tenteler tamamlar. Tenteler üçe ayrılır. a) Katlanır Kollu tenteler b) Pencere tenteleri c) Kış Bahçeleri için tasarlanan bahçe tenteleri Katlanır kollu tenteler; balkon, teras ve avlular için uygundur. Bu tenteler, istenilen ölçülerde olabilir. Pencere tenteleri ise pencerelere takılır ve açılıp kapanma mekanizması, katlanır kollu...
  4. Elbiseler

Elbiseler

Bu elbiseler herkesin oldukça dikkatini çekcek gibi gözüküyor ve tüm meleklerimiz buyursun baksın bu elbiseler herkese yakışır bu modelleriyle :) Nasıl ama dediğim kadar varmı :hıms:
  5. saç boyarken saçlar kirli mi temiz mi olmalı

saç boyarken saçlar kirli mi temiz mi olmalı

bana arkadaşım saç boyatmaya giderken yada saç boyarken kirli olursa daha iyi tutar dedi bunun gerçekliği var mı saç boyatırken yıkamalımıyım yoksa kirli mi olmalı

Sayfayı Paylaş