gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Elektriğe Önce Zam, Sonra Özelleştirme

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Enerji konusunda üç aşamalı plan çerçevesinde ilk olarak, elektrik fiyatında artış öngörülüyor. Daha sonra, 2008'in ilk yarısında yapılacak düzenlemeler ve yasal altyapının oluşturulmasıyla otomatik fiyatlandırma mekanizmasına geçilecek. Enerjide daha rasyonel bir fiyatlandırmaya gidilmesiyle, enerji kitlerinin maliyet ve yatırım ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde gelir elde etmeleri sağlanacak. Bu aşamaların ardından, bir yandan elektrikte özelleştirmeye hız verilecek, diğer yandan özel sektörden yatırım çekmeye ağırlık verilecek.

Bu arada elektrikte özelleştirmeler için tarife değişiklikleri bekleniyor. Tarife değişikliklerinin ardından, geçen yıl satışa çıkarılan ve ertelenen Sakarya, İstanbul Anadolu Yakası ve Başkent Dağıtım Bölgeleri için bilgi güncellemeleri yapılacak ve ardından teklif alma tarihi açıklanacak.

Ertelenen elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi sürecinde, halen tarife değişiklikleri ve sokak aydınlatmaları konusunun netleşmesi beklenirken, yetkililer tarife değişikliği zaruretinin bulunduğunu ve bu olmadan özelleştirmelerin yapılamayacağını kaydetti.

Yetkililer, Başkent, Sakarya ve İstanbul Anadolu Yakası için teklif alma aşamasına gelen daha sonra ertelenen ihale sürecinin devam ettiğini, sadece finansal bilgiler gibi bazı konularda güncellemelerin yapılarak, yatırımcıya bildirileceğini belirterek, bunun dışında sistemin aynı olacağını, ertelenen teklif alma tarihinin açıklanacağını ifade etti.

Milliyet

Elektriğe Önce Zam, Sonra Özelleştirme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şimşek, ayağının tozuyla 'elektriğe zam' dedi

Şimşek, ayağının tozuyla 'elektriğe zam' dedi

ABD'de IMF ile temaslarının ardından Ankara'ya dönen Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, elektrik konusunda üç ayaklı bir plan hazırladığını bildirdi. Bakan Şimşek, üç aşamalı planla ilgili olarak şunları söyledi: "Birinci adımda fiyat artışı gerekecek. İkinci adım otomatik fiyat mekanizmasına 2008'in ilk yarısında geçmeyi hedefliyoruz. Üçüncü olarak da arz güvenliği için atmamız gereken adımlar...
  2. Elektriğe yüzde 15 zam

Elektriğe yüzde 15 zam

Daha elektriğe yapılan zammı sindiremeyen tüketici, doğalgazda yüzde 17'lik artışla sarsıldı Doğalgaza gelen zam elektrikte yeni artışı tetikledi. Elektriğe, ekimde yüzde 10-15 zam şimdiden kesinleşti.. Elektrik ve doğalgazda otomatik zam uygulaması, can yakmaya başladı. 1 Temmuz'da elektriğe yapılan yüzde 21 zammın şokunu atlatamayan tüketici, doğalgaz fiyatlarında dünden geçerli olmak...
  3. Elektriğe aynı anda indirim ve zam geldi

Elektriğe aynı anda indirim ve zam geldi

Sanayi elektriğinde indirim, konutta ise zam kararı alındı. Elektrik fiyatları 1 Ocak’tan itibaren uygulanmak üzere yeniden belirlendi. 1 Ocak 2009'dan itibaren konutta kullanılan elektrik yüzde 1.18 zam ile 19.8 YKr’ye çıkacak. Sanayi elektriğinde abonelerin çoğunun dahil olduğu kesimde fiyat yüzde 0.46 indirimle 17.1 YKr’ye, iletim sistemine bağlı büyük sanayicilerin dahil olduğu kesimde...
  4. Elektriğe yüzde 20 zam hazırlığı!

Elektriğe yüzde 20 zam hazırlığı!

Sonbaharda elektriğe yeniden zam yolu göründü. Kamunun toptan elektrik satan şirketi TETAŞ, üretim maliyetleri arttığı gerekçesiyle EPDK'dan yüzde 20 zam istemeye hazırlanıyor. Sonbahar aylarında elektriğe yeniden zam yolu göründü. Kamunun toptan elektrik satan şirketi TETAŞ, üretim maliyetleri arttığı gerekçesiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan yüzde 20 zam istemeye hazırlanıyor....
  5. Evlenmeden ÖNCE ve SONRA

Evlenmeden ÖNCE ve SONRA

Meleklerim Nekadar doğru ne kadar yalnıştır bilemem ama bazı araştırmalar sonrasında çizilmiş bir resim olsa gerek.... Özetle evlenmeden öncesi ve sonrası haller.. Hem kadında hemde erkekte... Ben çizimde gördüklerimi onaylar gibiyim peki siz ??? Yorumlarınızı bekliyorum meleklerim.....

Sayfayı Paylaş