gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Elektrik fiyatlarında indirim

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Elektrik fiyatları konutta yüzde 1.58, sanayide 1.66 indirildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), elektrik fiyatlarını, abone gruplarına göre yüzde 1,5 ile yüzde 1,89 arasında değişen oranlarda ucuzlattı.
    EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Kurulun dün yapılan toplantısında, 20 elektrik dağıtım şirketinin yeni perakende elektrik satış tarifelerinin görüşülerek karara bağlandığını ve bu kapsamda 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere dağıtım şirketlerinin sattıkları sanayi elektriğinin fiyatında yüzde 1,66, konutlarda kullanılan elektriğin fiyatında ise yüzde 1,58 oranında indirime gidildiğini açıkladı.

Buna göre ''dağıtım şirketlerinden enerji alan sistem kullanıcıları''nın, fon ve vergiler hariç olmak üzere, tek terimli tarifelerde, orta gerilim sanayi elektriğinin kilovatsaat fiyatı 17,137 kuruştan 16,852 kuruşa, mesken elektrik fiyatı da 19,803 kuruştan 19,489 kuruşa geriledi.

Aynı kapsamda, ticarethane elektrik fiyatı da yüzde 1,63 oranında azalışla 23,133 kuruştan 22,755 kuruşa düştü. Düşüş, doğrudan dağıtım şirketinden enerji alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere ise yüzde 1,89 oranında yansıyacak.

YENİ ELEKTRİK TARİFELERİ

Dağıtım şirketlerinin elektrik satış fiyatları Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında dörder aylık periyotlar halinde EÜAŞ, portföy üretim grupları, TETAŞ ve PMUM maliyetleri dikkate alınarak belirleniyor.

1 Ocak 2009 tarihinde perakende elektrik tarifelerinde elektriğin kilovat saat ücreti konutlarda yüzde 1,18 oranında artarken, sanayide yüzde 0,45 oranında düşmüştü.

Elektrik fiyatlarında indirim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Akaryakıt fiyatlarında indirim...

Akaryakıt fiyatlarında indirim...

Akaryakıt şirketleri pompa fiyatlarını, 95 oktan kurşunsuz benzinde 4 kuruş, motorinde 3 kuruş indirdi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bugünden geçerli ayarlamayla Ankara ve İzmir'de 95 oktan benzinin litre fiyatı BP'de 2,89 YTL'den 2,85 YTL'ye, OPET ve PO'ta 2,88 YTL'den 2,84 YTL'ye indi. İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasında 95 Oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı da...
  2. Benzin Fiyatında İndirim

Benzin Fiyatında İndirim

Uluslararası borsalarda petrol fiyatının düşmesi ve içeride kurların sakinleşmesi ile benzinde bir indirim daha yapıldı. Benzinin litre fiyatı 3 YTL'nin altına indi. 95 oktan kurşunsuz benzinin İstanbul'daki litre fiyatı 3.04 YTL'den ortalama 2.98 YTL'ye geriledi. Böylece benzin fiyatları Kasım 2007'den bu yana ilk kez 3 YTL'nin altına gerilemiş oldu. Hafta başından bu yana benzinde...
  3. Elektrikte 'şaka gibi' indirim

Elektrikte 'şaka gibi' indirim

Elektrik fiyatlarında yüzde 1.5 ile yüzde 1.89 arasında değişen oranlarda yapılan indirim yarın yürürlükte. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) onayladığı, elektrik fiyatlarını abone gruplarına göre yüzde 1.5 ile yüzde 1.89 arasında değişen oranlarda indirim yarından itibaren yürürlüğe giriyor. Üç ayda bir yapılan otomatik fiyat ayarlaması sistemi çerçevesinde, 20 elektrik dağıtım...
  4. Doğalgaz ve elektrikte indirim

Doğalgaz ve elektrikte indirim

1 Mayıs'tan itibaren yeni tarife geçerli olacak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Çimen, ''Hem doğal gazda hem elektrikte fiyatların yukarı doğru değil, aşağı doğru gideceğini söyleyebilirim'' dedi. Çimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal gaz indirimi konusunu şeffaf bir şekilde yürüttüklerini belirterek, doğal gazda 2008 yılının Temmuz ayından itibaren maliyet...
  5. Gaziler İçin Elektrik İndirimi Dilekçesi

Gaziler İçin Elektrik İndirimi Dilekçesi

gaziler gazilerin hakları gazilerin hakları 2011 elektrik indirimi dilekçesi ile ilgili bilgiler burada melekler. Görevlerinin başında teröristlerce düzenlenen saldırıda yaralanan gaziler için , elektrik faturası indirimi uygulanıyor melekler. Bir önce ki yazımızda şehit ve gazi yasası ile ilgili olarak sizlere bilgiler vermiştik. Bu makalemizde ise elektrik indirimi dilekçesi örneğini aşağıda...

Sayfayı Paylaş