gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Elektrik Kablosu Tarih Mi Olacak

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu.Kablo kullanmadan cihaza elektrik iletildi. Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) yapılan araştırmada, elektrikli cihazlara kablo kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem oluşturan bilim adamları, enerjikaynağından 2 metre uzaklıktaki 60 vatlık bir ampulü kablo olmaksızın aydınlatmayı başardı. Buluşlarını Science dergisinde yayımlayan araştırmacılar, enerjiyi, biri ampulde, diğeri enerji kaynağında bulunan iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalarla iletti. MIT’den Profesör Marin Soljacic başkanlığında yürütülen araştırmada oluşturulan sisteme, kablosuz elektrik sözcüklerinden türetilen “WiTricity” adı verildi. Prof Soljacic, bu yöntemle iletilen enerjinin bir dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için gerekli olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, iletilen enerji miktarının artırılması için sistemin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bilim adamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtti.

Buna karşın, elektromanyetik dalgalarla enerji iletim yönteminin bazı araştırmalara göre kansere yol açabilecek olması, sistemin yararlılığı konusunda endişe yarattı.
    (ntvmsnbc)

Elektrik Kablosu Tarih Mi Olacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çamaşır yıkamak tarih mi olacak?

Çamaşır yıkamak tarih mi olacak?

Güneşe tutulduğunda kendi kendine temizlenen kumaş üreten Hong Konglu bilim adamları sayesinde çamaşır yıkamak tarihe karışacak. "Nature" dergisinde yayımlanan habere göre, pamuklu kumaş üzerine tabaka halinde yerleştirilen titandioksit parçacıkları katalizör görevi yaparak, dokunun içindeki kirin sökülmesine yardımcı oluyor. Temizleme sürecini başlatmak için kumaşın yalnızca...
  2. Doğuş - Senin Mi Olacağım

Doğuş - Senin Mi Olacağım

seninmi olacağım sana mı kalacağım doğuş sana mı kalacağım doğuş sanamı dikenli bu yollar senin mi olacağım Dikenli Bu Yollar Ne Huzur Ne Gül Var Dikenli Bu Yollaaarrr.... Senin Mi Olacagim Sanami Kalacagim Ne Teselli Verdin Bana Umudumu Caldin Beni Benden Aldin Kendimi Tanimaz Oldum Yalanci...!!! Sanma Sana Kalacagimi Aldanma Bosyere Kanma Yerin Yokki Bu Dünyada Toprak Bile Tanimaz Seni...
  3. Hacer - Böyle Mi Olacaktık

Hacer - Böyle Mi Olacaktık

Unutmamışsın, çok uzun zaman oldu Eski resimler sarardı soldu Senindim elbet Seni gördüğüm vakit Unutmamışsın, kaç sene oldu Gözüm dalardı uzak denizlere Her gece senin gözlerin Böyle mi olacaktık Biz hayat yolunda senle Böyle mi olacaktık Bu mu yazıldı kadere Unuttum desem yalan Acım hala yüreğimde Harcanıp geçti seneler Ayrı ayrı yerlerde
  4. Kanun emekli olacağım tarihi etkileyecek mi?

Kanun emekli olacağım tarihi etkileyecek mi?

emekli olacağım tarih emeklilik kanunu 2009 Halen sigortalı olarak çalışıyorum. Kanun emekli olacağım tarihi etkileyecek mi? Yeni düzenleme, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce çalışmaya başlayan sigortalıların emekliliğe hak kazanma koşullarında herhangi bir değişiklik meydana getirmemekte, müktesep haklar korunmaktadır.
  5. İstanbul'da Elektrik Kesintisi Olacak Yerler nereler acaba

İstanbul'da Elektrik Kesintisi Olacak Yerler nereler acaba

kızlar istanbul da bir kaç gün üst üste elk gidecekmiş acaba İstanbul'da Elektrik Kesintisi Olacak Yerler nereler hangi ilçelerde elektrik gidecek bilen varsa yazsın da önlem alalım.

Sayfayı Paylaş