Elifba!..Resimli Anlatım-Kur'an-i Kerim Öğrenme

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye

elif ba öğrenmek istiyorum sesli kuran öğrenmek istiyorum kuran sesli elifba öğren elifba öğreniyorum Kur’an-ı Kerim Elifbası’nda 28 harf vardır!
    Kur’an-ı Kerim alfabesinin birbirinden güzel 28 harfi var.
    Bu harfler, “Elif” harfiyle başlar, “Ye” harfiyle biter. Bu harflerin Türkçede kullandığımız harflerden farklı bir özelliği vardır. Bu harfler sağdan sola doğru yazılır ve yine sağdan sola doğru okunurlar.

[​IMG]LameLif
    Lâm ile Elif’in birleşmesidir
    Lâmelif, Lâm ve Elif harfinin yanyana gelmesiyle oluşur. Bu da bizlere yazarken ve okurken kolaylıklar sağlar. Onun için Lamelif harfini de Kur’an harflerinden biri sayarız.

Kur’an harflerinin okunuşlarını öğrenelim!
    Bütün dünya dilleri içinde, okunması en kolay kitap hiç şüphesiz Kur’an’dır. Kur’an’ın kendine has bir dili ve alfabesi vardır. Biz buna “Kur’an Alfabesi” diyoruz.
    Kur’an harflerini öğrenmek ve yazmak çok kolaydır. Zor olan bu harflerin telaffuzu, ağızdan çıkış şeklidir.
    Kur’an harflerini öğrenmek ve Kur’an’ı okuyabilmek için bu harflerin Türkçe alfabesindeki karşılıklarını ve okunuş şekillerini de bilmemiz gerekmektedir. Çünkü; Kur’an harflerinden bazılarının okunuş şekilleri ve sesleri, Türkçedekinden farklıdır. Hatta bu harfler içinde, Türkçede sesi bulunmayanlar ve Türkçe alfabede olmayan harfler de vardır.
    Onun için biz Kur’an harflerini, mümkün olduğu kadar, ağzımızdan çıkışlarına (mahrece) göre işaret ederek açıklamaya çalışacağız. İşte tek tek Kur’an harflerinin okunuşları:

2. PaSikA

PaSikA Yeni Üye

3. PaSikA

PaSikA Yeni Üye

Cevap: Elifba!..Resimli Anlatım-Kur'an-i Kerim Öğrenme

4. PaSikA

PaSikA Yeni Üye

5. PaSikA

PaSikA Yeni Üye

6. PaSikA

PaSikA Yeni Üye

DUALAR

Elifba!..Resimli Anlatım-Kur'an-i Kerim Öğrenme konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kur'an-ı Kerim' deki Bazı Dua Ayetleri

“Ey bizim Yüce Rabbimiz! Bizi, yalnız Sana boyun eğen müslüman kıl. Soyumuzdan da yalnız Sana teslimiyet gösteren bir müslüman ümmet yetiştir. Ve bizlere ibadetimizin yollarını göster, tevbelerimizi kabul buyur. Muhakkak ki tevbeleri en güzel şekilde kabul eden, çok merhametli olan ancak Sensin!" (Bakara; 128) "Ya Rabbenâ, üstümüze gürül gürül sabır yağdır, Ayaklarımıza sebat ver...
  2. Kur'an-ı kerim

Kuranı kerim Rüyada kuran görmek, iyiliklerin, güzelliklerin ve mutlulukların işaretidir. Çok güzel bir rüya olan Kuran görmek rüya sahibinin Tanrı tarafından i korunduğunun işaretidir. Hasta bir kimse rüyasında Kuranı Kerimi görürse, hastalıktan kurtulur. Kuranı Kerimi satın aldığını görürse, o kimse her türlü kötülükten kurtulur
  3. yatak odasında kur'an-ı kerim

yatak odasında kuran YATAK ODASINDA KUR'ÂN-I KERÎM BULANDURULABILIR MI? Bulunabilir. Ancak, belden yukarı bir yükseklikte ve ayakların uzatılmadığı bir yönde bulunması edebe ve saygıya daha uygundur. Cinsel ilişki sırasında ise üzerine tülbent gibi bir örtü atılması da yine edepli olmanın gereğidir. Yoksa Müslümanlar her an Kur'ân-ı Kerîm'le içiçe yaşayacakları için, elbette yatak...
  4. Elİfba Resİmlİ Anlatim!

elif ba sesli anlatım kuran elifbası sesli elifbası elifba harfleri elif ba Kur’an-ı Kerim Elifbası’nda 28 harf vardır! Kur’an-ı Kerim alfabesinin birbirinden güzel 28 harfi var. Bu harfler, “Elif” harfiyle başlar, “Ye” harfiyle biter. Bu harflerin Türkçede kullandığımız harflerden farklı bir özelliği vardır. Bu harfler sağdan sola doğru yazılır ve yine sağdan sola doğru okunurlar. Lâmelif:...
  5. Bir Kur'an-ı Kerim mucizesi; 'Zeytin'

rüyada kuranı kerimi düşürmek kuran da zeytin rüyada kuranı düşürmek Kuran’da dikkat çekilen besinlerden biri de zeytindir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, zeytinin yalnızca lezzetli bir besin değil, bunun yanında önemli bir sağlık kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur. Zeytinin yanı sıra zeytinin yağı da önemli bir besin kaynağıdır. Kuran’da zeytin ağacının yağına ise şu ayetle dikkat...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. kolay kuranı kerim öğrenmek