gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.521
    Ödül Puanları:
    113

Ella yuttum adet olmadım hamilemiyim?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Ella hapı ertesi gün hapı olarak kullanılmaktadır. Korunmasız ilişkiden sonra alındığında gebelik riskini ortadan kaldıracaktır. Ella ertesi gün hapı asla kurtaj amaçlı kullanılamaz. Ella diğer ertesi gün hapları gibi sadece yumurtanın döllenmesini engelleyerek gebelik oluşmasını engeller. Varolan bir gebeliği sonlandırmaz. Ella Yaygın Görülen Yan Etkileri

Kusma, karında rahatsızlık hissi, üst karın ağrısı ve bulantı
    Baş dönmesi ve baş ağrısı
    Meme hassasiyeti, alt karın ve kalçada ağrı ve ağrılı adet kanaması
    Yorgunluk
    Duygu durumunda ani değişiklikler
    Sırt ve kas ağrısı

4.jpg

Üstte sıralamış olunan yan etkiler genelde yaygın olarak görülen yan etkilerdir. Genelde bu yan etkiler bir kaç günde ortadan kalkar. Hormonal denge tekrar sağlandığında normale döner.

Ella Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir haftaya kadar kullanılabilmektedir.
    Eğer kanama varsa ve bir haftadan uzun sürdüyse, alt karın ağrısı veya lekelenma varsa doktorunuza başvurun.
    Hapı ertesi sabah aldıktan sonra iki saat içinde kusma olursa hemen doktorunuza başvurun. Aksi takdirde sağlık açısından olumsuzluk yaşayabilirsiniz.
    Korunmasız cinsel ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanan her 100 kadından tahminen 1-2 si hamile kalabilmektedir.
    Elle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.
    Ella adet gecikmesi yapmaz ancak bazı durumlarda bir kaç gün adet döngüsünde şaşmalar olabilir. Adet düzensizliği görülebilir.
    Ella türü hapların etkenliği %92-%98 aralığındadır.
    Ertesi gün hapı kullanımı sonrası adet görememe pek beklenen bir etki değildir. Hemen kanda gebelik testi yaptırmanız tavsiye edilir.

lla ilacı kullanıldıktan sonra emzirmenin bebek üzerinde zararlı olacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Genelde ilacın yan etkiler kusma ve bulanma ile sınırlı kalır. Bu sebeple de anne sütüne bir etkisi bulunmaz. Ancak kişiler bu konuda risk almaktan da çekiniyor olabilirler. Bu sebeple de piyasada emziren anneler için özel olarak üretilen doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Bu hapları kullanarak emziren anneler kendilerini daha rahat hissedebilirler.

Ancak bu ilaçların, süte kesinlikle etki etmemesinin sağlanması için içerisinde madde miktarları azaltılmıştır. Yani Ella ilacına göre doğum kontrol etkisi daha azdır. Emzirme konusunda rahat edilirken, diğer açıdan gebelik riski tam olarak atlatılamayabilir. Bu sebeple de bayanlar bu durumda biraz arada kalmaktadır. Ancak bu ilaçlar kusma ya da bulanma sorunu yaşattığında tekrar kullanılabildiği için emzirmeye karşı zararsız olan doğum kontrol hapları kullanılabilir

Ella yuttum adet olmadım hamilemiyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Adet olmadım

Adet olmadım

Merhaba. 5sınıfın mayısnda aadet oldum. 3yıl geçti üstünden. bu yılın subatında adet olmadm. şuan 15 yaşındayım. agustosta olmadım öbür aylar oldum ama :S 18 yaşında kadar böyle şeyler normaldir diye duydum. sizinde fikirlerinizi öğrenblrmym lütfen
  2. Adet olmadım acaba hamilemiyim ?

Adet olmadım acaba hamilemiyim ?

merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım uzun zamandır yazdıklarınızı okuyorum. bende 5 aylık evliyim. evlendiğimden beri 18 ile 20 günde bir adet oluyorum ama bu ay 30 gün oldu hala adet olmadım 4 gün önce test yaptım negatif çıktı:(:( ne yapmam gerekiyor acaba hamlemiyim biri bana yol gösterse sevinirim. şimdiden teşekkür ederim...
  3. ADET OLMADIM

ADET OLMADIM

KIZLAR MRB,BEN ARALIK 24 DE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANMAYA BAŞLADIM. HAP 28 GÜNLÜK DÜ. YANİ28 TANE HAP VARDI. HAP BİTELİ 1 HAFTA OLDU VE BEN HALA ADET OLMADIM .ÖLE KORUNMASIZ İLİŞKİYEDE GİRMEDİK. AMA NEDEN OLMADIM. HAMİLE OLABİLİRMİYİM. GEÇTİĞİMİZ 2 3 GÜN SADECE ÇOK AZ KAHVERENGİ AKINTI GELDİ .BU NE DEMEK SİZCE. HAP BİTTİKDEN SONRA DA TEKRAR KULLANMADIM.KORKTUM. YARDIM EDDİİİNNNNN
  4. 15 gündür adet olmuyorum acaba ben HAMİLEMİYİM???

15 gündür adet olmuyorum acaba ben HAMİLEMİYİM???

MERHABA , BU GÜN 15 GÜN OLDU ADETİM GEÇİKELİ 5. GÜN KAN TESTİ YAPTIM ÇIKMADI.DÜN EVDE TEST YAPTIM YİNE BİŞİ YOK İLK DEFA BU KADAR GEÇİYOR. ARA ARA KASIKLARIM VE BELİM FECİ ŞELİKDE AĞRIYOR. BAZEN ADET OLDUM DİYİYORUM AMA YİNE BİŞİ YOK. ÇILDIRMAK ÜZEREYİM. HARARET BASIYO SÜREKLİ HEMİLEDE DEGİLİM NE OLDU BANA FİKRİ OLAN VARMI ACİLLLLL
  5. Adet olmadım ama hamilede değilim neden acaba?

Adet olmadım ama hamilede değilim neden acaba?

Kadın aylık kanamaları yumurtalıklarda büyüyen yumurtanın bir fonksiyonudur. Yumurtayı büyüten hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonudur. Yumurta yeterince büyünce ve salgıladığı kadınlık hormonu (estrojen) yeterince yükselince hipofiz bezinden gelen LH hormonu uyarısıyla çatlar ve yumurta tüpe geçer. Yumurtanın yumurtalıkta kalan kabuğu (corpus luteum) progesteron hormonu salgılar. 14 gün...

Sayfayı Paylaş