gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Emekli olurken yaş tahsisi varsa değerlendirilmez

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

yaş tahsisi emeklilikte yaş tahsisi Arkadaşlar ben bu konu ile ilgili bir yargıtay kararı buldum ve ekliyorum..
    İlk işe giriş tarihinizden sonraki yapacak olduğunuz yaş tahsisleri emeklilik durumunuzu etkilemeyecektir. Özellikle büyütme yapıp erken emekli olma yoluna gitmeyi düşünenler boşa uğraşıyorlar..

T.C.
    YARGITAY
    HUKUK GENEL KURULU
    E. 2005/10-70
    K. 2005/101
    T. 23.2.2005

Davacı, yaşlılık aylığı isteminin davalı Kurumca reddedildiğini belirterek, tahsis işlemlerinde düzeltilen doğum tarihinin dikkate alınarak yaşlılık aylığına hak kazandığının tespitine karar verilmesini istemektedir.

Uyuşmazlık, yaş düzeltmeye ilişkin yargı kararları ile sosyal güvenlik yasalarında oluşturulmuş olan sigortalılık statüsüne müdahale edilip edilmeyeceğine ilişkindir.

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 120/2. maddesine göre; malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ilişkin yaş ile ilgili hükümlerin uygulanmasında, sigortalıların ve hak sahibi çocuklarının, bu kanuna tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihleri, sigortalının sigortaya tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonra doğan çocuklarının da nüfus kütüğüne ilk olarak yazılan doğum tarihleri esas tutulur. Ayrıca aynı maddede ilk defa çalışmaya başlanan tarihten sonraki yaş tashihlerinin dikkate alınmayacağı da belirtilmiştir.

Bu itibarla, ilk defa çalışmaya başladıktan sonra verilmiş yaş düzeltme kararları dikkate alınamayacaktır.

Emekli olurken yaş tahsisi varsa değerlendirilmez konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 3 yaşındaki çocuk nasıl emekli olur...

3 yaşındaki çocuk nasıl emekli olur...

15 yaşından küçüklerin sigortalı yapılamadığı ülkemizde, '3 yaşındaki çocuklar emekliliğe şimdiden nasıl adım atar;' diyorsanız, Akşam yazarı Ali Tezel'e mutlaka kulak verin... 15 yaşındaki çocuklara sigorta yapmanın yasak olduğu yasalarla 3-5 yaşındaki çocukların nasıl sigortalı yapılması gerektiğinin inceliğini, Sosyal Sigortalar Kanunu'na dayandırarak söyleyen Akşam yazarı Ali Tezel,...
  2. Ne zaman emekli Olurum ?

Ne zaman emekli Olurum ?

ne zaman emekli olurum ne zaman emekli olucam nezamanemekliolurum nezaman olurum olabilirim Ne zaman emekli olduğunuzu aşağıdaki linke tıklayıp gerekli bilgileri yazarak öğrenebilirsiniz... TOPLAM KAÇ GÜNÜNÜZ VAR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ ! NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM TIKLAYIN
  3. Ne zaman emekli olurum ? Olacağım ?

Ne zaman emekli olurum ? Olacağım ?

Ne zaman emekli olacağım / olabilirim / olurum gibi sorularınızı bu başlık altından mümkün mertebe cevaplandırmak istiyoruz değerli SGK misafirleri ve kullanıcıları. Yapmanız gereken şey, aşağıdaki örneğe uygun olarak bizlere bu konu altından yazmanız şeklinde olacaktır. ÖRNEĞİN: Sitemize yazan sevgili Ali OVACIKLI aşağıdaki şekilde sorusunu sormuştur. ” 31.10.1971 doğum tarihim...
  4. Ben ne zaman emekli olurum ?

Ben ne zaman emekli olurum ?

SSK Ne zaman emekli olurum olabilirim sorgula ile birlikte sorgulama tablosu hakkında bilgiler Sitemize ulaşan Sedat Kışoğlu " Ben ne zaman emekli olurum size verileri gönderiyorum ne zaman emekli olabilirim " şeklinde sorusunu göndermiş ve şunları aşağıya eklemiş. Merhabalar değerli tcilesorgulama.com ekibi, ben Sedat KIŞOĞLU, benim size bir sorum olacak bunu mailinize gönderiyorum...
  5. Emekli Yaş Hesaplama Tablosu Kaç Yaşında Emekli Olurum

Emekli Yaş Hesaplama Tablosu Kaç Yaşında Emekli Olurum

Ssk Emeklilik yaş hesaplama tablosu kaç yaşında kaç gün prim ödeyerek emekli olurum ? Türkiye’de her gelen yönetim ve hükümet gerek oy almak gerekse şirin görünmek adına bir çok kanun çıkartmış buna göre biz vatandaşların da kafası karıştıkça karışmıştır. Yani örneğin hep 5 bin prim gün sayısı ve 25 yıl sigortalılık işte emekli olunacak tarih te 60 olsaydı kimsenin kafası karışmaz ve bu tür...

Sayfayı Paylaş