EMITT Dünyanın Renklerini İstanbul'a Taşıdı

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
EMITT Dünyanın Renklerini İstanbul'a Taşıdı
Ekin Fuarcılık tarafından Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) iş birliğiyle düzenlenen 12. EMITT Fuarı (Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı), TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde dün açıldı.
17 Şubat'a kadar sürecek fuara 50'den fazla ülkeden 2 bin 500'ün üzerinde firmanın katıldığı fuar, dünyanın çok farklı kültürlerine ev sahipliği yapıyor.
İran bu yıl ilk kez geniş bir katılımla EMITT'e stand açtı. Türkiye'den İran'a geçen yıl 35 bin turistin gittiğini söyleyen Rastın Tours Yönetim Kurulu Başkanı A. Ghamkhar, "Tahran, Şivaz'a çok turist geliyor. İran'a gelen kadınlar saçlarının yarısını kapasa olur, kurallar çok katı değil" dedi.

Yunan çıkarması!

Küba'nın renkli orkestrasıyla katıldığı fuarda, Küba Konsolosu Jorge Crespo, "Geçen yıl 5 bin Türk geldi. Türkler Küba'yı seviyor, direkt uçuşlar başlarsa sayı artacak" diye konuştu.
Malezya'nın Türkiye Turizm Pazarlama Müdürü Çağrı Sağlık, dünyanın en uzun sahiline sahip olan ülkeye geçen yıl Türkiye'den 10 bin turistin gittiğini söyledi.
EMITT'e ülke olarak en geniş katılımı yapan Yunanistan'ın Seyahat Acentaları Başkanı Stavros Bouzanis, "Kültürümüz, yaşantımız birbirine çok yakın. Geçen yıl Türkiye'den 13 bin turist geldi. Bu sayının artması için geniş katılımlı bir tanıtım yapıyoruz" dedi.

Atatürk ön planda

EMITT'te bu yıl dikkat çeken gelişme, kendilerini tanıtmak için gelen illerin Atatürk fotoğraflarını standlara koymalarıydı.
Gelibolu, savaş müzesini tanıttığı vitrinde "Unutmadık" yazarken, Göreme, Ayvalık, Eğin, Çanakkale, Bolu, İzmir belediyeleri stantlarına Atatürk'ün fotoğrafını astı.
Burhaniye, "Kültürlerin aydınlıkla buluştuğu kent" yazarken, Karabük tanıtımını "Cumhuriyet kenti Karabük" olarak yaptı.

Bakan kına yaktırdı

Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EMITT'teki Tunus standında Hint kınasıyla eline çiçek motifi yaptırtı. Açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EMITT'in dünyanın en iyi 5 fuarı arasına, Türkiye'nin de dünyadan en fazla turizm geliri elde eden ülkeler arasında ilk 5'e gireceğini söyledi. Günay, tüm sevenlerin sevgililer gününü kutlayarak, "Bugün sevgi, aşk günü, sevgiye bu dünyanın çok ihtiyacı var" dedi. İstanbul Valisi Muammer Güler de tüm sevenlere mutlu bir hayat dileyerek, "İstanbul'un sevgilisi turizm, 10 milyon turiste ulaşmalıyız" dedi.

Müzikli, yemekli, bebekli tanıtım

EMITT'te iller geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yöresel mutfaklarını ön plana çıkardılar.
Fuarda Bolulu aşçılar meşhur şovlarını yaptı. Küçükkuyu, organik zeytin ve zeytinyağını tanıtırken, Şanlıurfa standında İstanbul Valisi Muammer Güler'in de katıldığı sıra gecesinde çiğköfte yapıldı. Sinop, tarhana, dut pekmezi, kestane balının yanı sıra ilk kez üretime başladıkları Temel ve Fadime bebeklerini 20 YTL'ye satışa sundu.
Ordu, oksijen çadırı sloganıyla fındık dağıttı. Şarköy şarabı ve sahillerini ön plana çıkardı. Edirne ayçiçek yağı, renkli meyve şeklinde sabunları ile tanıtım yaparken, Eğin standında dut ve cevizden yapılan lök dağıttı.

Milliyet

Geri