gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  13.915
  Beğenilen Mesajlar:
  1.961
  Ödül Puanları:
  113

  Emzik kullanmak bebeğim için zararlımıdır ?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Bir çok anne bebeği için emzik kullanıp kullanmamakta kararsızlık yaşıyor.Emzik kullanmanın bebeği açısından sakıncaları varmı ,emzik kullanmak gerçekten gereklimi annenin en çok merak ettiği sorulardan.Emzik kullanmanın faydası tabiki var varda ,emzik kullanmanın sakıncalarını da göz önün de bulundurmak gerekir.Bebeklerde emzik kullanmak gereklimi,emziğin ne gibi fayda ve zararları var tüm detayalrı yazımızda bulabilirsiniz.Öncesi Bebeğimi emzikten nasıl kesebilirim , Emzik kullanımı adlı konularımızı da incelemenizin faydası olacağını düşünüyor ve öneriyoruz.
  Bebekler emme içgüdüsü ile doğar.Bu emme refleksi anne karnında gelişmeye başlar.Emzik emmek bebekleri rahatlatır ve sakinleştirir onlara güven hissi verir..Bazı uzmanlar bebeklere emzik vermek konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.Kimi emzik kullanmanın zararlı olabilceğini,kimi de emzik kullanmanın hiç bir sakıncası olmadığını vurguluyor.Hepimiz emziklerle büyüyen nesileriz .Bakalım emzik kullanmanın ne gibi sakıncaları varmış.Emzikler yenidoğan bebeklerin emme gereksinimi karşılıyor.İlk etapta verilen emzik bebeklerde emme kargaşasına yol açabilir.Emme arayışı içinde bulunan bebek açtır ve emzikle bu arayışı geçiştirmek doğru değil.Bebekler emzik emerken büyük efor harcıyor.Önerimiz şu bebeğinizin gerçekten iyi beslendiğini düşünüyorsanız emzik kullanabilirsiniz.Emzik kullanımın zararlarından biri bozulan diş yapısı .Bebeğinizin dişleri emzik kullanımından ötürü yamuk çıkabilir.Bunun yanında orta kulak enfeksiyonları emzik kullanan bebeklerde daha sık görülüyor.Damak bozuklukları da emziğin zararlarından biri.Emzikle mikrop alma riski çok fazla bu yüzden bebeğin emziğini doğru steril ettiğinizden emin olun.Emzik kullanımı ile ilgili üzerinde durulması gereken bir çok detay var.Bu yüzden uzmanlarından derleyerek emzik kullanımının faydalarını ve yararlarını sizlerle paylaşamaya devam ediyoruz.


  emzik zararlımıdır.jpg

  Bebeklerin çoğu kuvvetli bir emme refleksiyle doğarlar. Hatta henüz anne karnındayken ellerini emmeye başlamış olabilirler. Emzik kullanmak ya da kullanmamak tamamen sizin vereceğiniz bir karardır. Fakat karar vermeden önce emzik kullanımının olası faydalarını ve zararlarını gözden geçirmekte fayda var:  Bebek için emmek, beslenmenin yanı sıra rahatlatıcı ve sakinleştirici etkilere sahiptir.
  Aşı, kan alma gibi özel durumlarda emzik, bebeği oyalayan bir araç görevi görebilmektedir.
  Sakinleşmeye yardımcı olduğundan, uykuya dalmaya da yardımcı olabilmektedir.
  Uçak yolculuklarındaki basınç değişikliklerinden, bebeğin kulağında oluşabilecek zarar ve acıdan bebeği korumaya yardımcı olabilir.


  Bebek, emme güdüsünü emziğe değil de parmaklarına yönlendirdiği zaman, parmaklarını emme alışkanlığından kurtulmak zor olabilirken, emzikten kurtulmak çok daha kolaydır.
  Emzik kullanımının, orta kulak enfeksiyonlarını arttırabileceğine, gereğinden uzun süre kullanımında diş yapısında bozulmalara neden olabileceğine ve hatalı kullanıldığında bağımlılık yapabileceğine dikkat edilmelidir.


  Emziğe ne zaman başlamalı?


  Eğer bebeğiniz iki emzirme arasında çok mızmızsa ve tok olmasına rağmen emme isteği içindeyse hemen emzik kullanmaya başlayabilirsiniz.


  Emziğe neden bu kadar düşkün olabilir?


  Anneleri en çok tedirgin eden konulardan biri de bebeğin emziğe tutkuyla bağlanması ve bu alışkanlıktan kurtulamamasıdır. Başlangıçta ağzına tutuşturulan basit kauçuk/silikon parçasının ne olduğunu bile anlayamayan bebeğin, kendisini rahatlatan ve haz veren bu nesneye bağlanması çok normaldir. Çünkü 0-1 yaş arasındaki bebeklik dönemini kapsayan oral dönemde, temel haz kaynağı emmedir. Emziği bir bağımlılığa dönüştüren temel hatalı davranış, ebeveynlerin aylar geçmesine rağmen bebek her sıkıntı yaşadığında emzik verme eğilimidir.


  Emziğin bir bağımlılık olmasının önüne nasıl geçebilirim?


  Emziğin gereğinden fazla ve amacını aşan bir biçimde kullanılması, bebeği emziğe bağımlı hale getirmeye başlar. Emzik, bir miktar kontrollü kullanıldığında, bağımlılık ihtimali en aza indirilmiş olur. Her ağladığında emzik verilen bebek, sorunlarına dayanabilmenin emziksiz yolunu bulabilme şansını da kaybetmiş olur. Başlangıçta yüksek olan emzik kullanma sıklığının bebek büyüdükçe azaltılması gerekir. Mesela 3. ayını doldurmuş bir bebek, bedeninin içinden ve dışından gelen uyaranlarla baş etmede daha yeteneklidir ve emzikle rahatlatılma ihtiyacı bir miktar azalmıştır. Emziğe, önce bağımlı olmasını sağlayıp sonra aniden kesmenin yollarını aramak sık yapılan bir hatadır. Oysa ilk aylardan itibaren emzik kullanımı giderek azaltılarak emziğe bağımlılığın önüne geçilebilir.


   
Emzik kullanmak bebeğim için zararlımıdır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emzik kullanmak ani bebek ölümlerini engelliyor

  Emzik kullanmak ani bebek ölümlerini engelliyor

  gripken bebek emzirilirmi Özellikle yeni doğan bebeklerin hayatını tehdit eden halk arasında "beşik ölümü" olarak bilinen "ani bebek ölümü sendromu" gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedeni ve ölüm vakalarının yüzde 95’inin, bebeklerin ilk 6 ayında görüldüğü belirtiliyor. Bir yaşın altındaki bebeklerde görülen ve genelde bebekleri...
 2. Hamilelikte bilgisayar kullanmak zararlımıdır?

  Hamilelikte bilgisayar kullanmak zararlımıdır?

  gebelikte bilgisayar kullanmanın zararları,gebelikte bilgisayar kullanmak sakıncalımı,hamilelikte bilgisayar kullanmak neden zararlı,hamilelikte bilgisayar kullanma hakkında bilgiler Bilgisayar günlük yaşamımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Özellikle iş yaşamının vazgeçilmezi. Bilgisayar kullanan kadınların büyük çoğunluğu ise üreme çağındaki kadınlar. Bilgisayar teknolojilerinin...
 3. Günlük ped kullananlar merak ettiklerinizin yararlı mı zararlı mı burada

  Günlük ped kullananlar merak ettiklerinizin yararlı mı zararlı mı burada

  günlük ped kullanmanın zararları,günlük ped alırken nelere dikkat etmeli,günlük ped nasıl kullanılır,günlük ped hakkında bilgiler Günlük pedler, çoğu kadının imdadına yetişmiştir bu zamana kadar. Eğer çok fazla akıntınız varsa uzun süreli bir ped kullanamayacağınız için günlük ped kullanmanız gerekmektedir. Ama bu pedlerin değişimi de oldukça sık yapılmamalıdır. iki saat gibi bir kısa sürede...
 4. Bebeklerde yürütce kullanmak zararlımıdır?

  Bebeklerde yürütce kullanmak zararlımıdır?

  Öncelikle bu ürünü kullanan annelerin gün içerisinde çok daha rahat ettiği gerçeğini kabul etmemiz gerekir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus asla bebekleri yürüteç üzerinde yalnız bırakmamak olacaktır. Çünkü bu ürün yardımıyla çok hızlı ve dengesiz bir şekilde ileriye ve geriye gidebilen bebekler, merdivenlerden yuvarlanabilir, masa örtülerini çekerek sıcak su, çay ve kahveleri...
 5. Yürüteç kullanmak zararlımıdır ?

  Yürüteç kullanmak zararlımıdır ?

  Ebeveynler bebeklerinin ilk adımlarını görmek için heyecanlanıyor ve onların yürümesine yardımcı olmak için yürüteç kullanıyor.Yürüteçler bebeğin ilk adımlarına yardımcı olup çabuk yürümesini sağlasada uzmanlar yürütece pek sıcak bakmıyor.Hatta bir çok doktor yürüteç kullanımını yasaklıyor.Peki yürütecin ne gibi zararları var,yürüteç kullanmanın bebek üzerinde olumsuz etkileri nelerdir.Tüm...

Sayfayı Paylaş