gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Emzirirken Bu Gıdaları Tüketmeyin!

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu sayfa; Emzirirken Bu Gıdaları Tüketmeyin konusu hakkında bilgiler vermektedir.
    Sevgili melekler, bazı bebekler doğdukları günden itibaren gaz sancısı çeker, hem kendileri uyumaz hem de ebeveynlerini uyutmazlar. Bu gaz sancılarında annenin tükettiği gıdaların etkisi büyüktür. Çünkü annenin yediği herşey sütüne geçer ve bebeğe gaz yapabilir. Dünya Sağlık Örgütü de T.C. Sağlık Bakanlığı da "ilk altı ay boyunca bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmelerini, altı ay sonrasında ise ek gıdalarla desteklenerek en az iki sene boyunca emzirilmelerini önermektedir." Zaten dinimizce de 2 yaşa kadar emzirmenin gerekliliği bilinmektedir. Peki bu süre içinde neler yiyip neler içmeli, nelerden uzak durmalısınız? İşte tüm bilgiler...

Anne sütünün yeterli gelebilmesi için annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Emziren annenin yeterli kalori, yeterli sıvı alması, kendini yormaması ve sık sık emzirmesi gerekir. Bunlar anne sütünü arttıran faktörlerdir.

Bununla birlikte bebeklerin gaz sancılarında annelerin beslenme şekli ve aldığı gıdalar önemli rol oynar. Annenin aldığı bazı besinler bebekte huysuzluk ve uykusuzluk yapıyor olabilir.

Annenin tükettiği bir besinin bebeği olumsuz etkilediği farkedilirse o besinin beslenmeden çıkarılması gerekir. Bebeğinize huzursuzluk verdiğini düşündüğünüz bir besin varsa bir hafta boyunca yemeyerek bebeğinizin davranışlarını gözlemleyin.

Bebeğinizin huzursuzluğunun gittiğini gözlemliyorsanız ilgili gıdayı beslenmenizden çıkartmanızda fayda var.

- Kafeinli yiyecek ve içecekler de bebeğinizi rahatsız ediyor olabilir. Fazla kafein içeren çay, kahve, kola gibi içeceklerden kaçınmalı, özellikle fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden uzak durulmasında fayda vardır.

- Çikolata da bebeklerde kusma eğilimini arttırır ve alerji yaparak gaz problemi oluşturur.

- İnek sütü ve inek sütünden üretilmiş yoğurt, peynir gibi besinler de bebeklere huzursuzluk verebilir. Süt alerjisi olan bebeklerde gaz sancısı, alerjik belirtiler ve kusma görülebilir.

- Bebeğiniz bu belirtileri gösteriyorsa inek sütü ve inek sütünden yapılmış besinleri kullanmamaya özen göstermenizde fayda var.

- Emzirme dönemi boyunca sucuk, salam, sosis, patates cipsi gibi katkı maddesi içeren besinlerden kaçınmak gerekir.

yakışıklım, SoNGüL. ve karakuzu bunu beğendi.
  2. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Ayyy bu bebek sancilari zor valla. Ne yicemi sasirdim:S Yinede cok sukur ama cözmem lazim ne sanci yapiyosa :)

yakışıklım bunu beğendi.
  3. BAŞAK.ece

BAŞAK.ece Forum Okuru

ama doğurduktan sonra gaz sancısı çok kötü oluyor hamileliktede öyle

yakışıklım bunu beğendi.
  4. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Kizz ben kendimi dert etmiyorum bi sekilde hallederim bendeki sorunu ama bebekte problem oluyo. Gözüme bakarak yorgun yorgun aglamasi ve benim hic bsy yapamiyo olmam can SIKICI :S

yakışıklım bunu beğendi.
  5. BAŞAK.ece

BAŞAK.ece Forum Okuru

aynen ama dikkat etmek gerekiyorr :D

yakışıklım bunu beğendi.
  6. yakışıklım

yakışıklım Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    830
    Ödül Puanları:
    93
    Her yaptığıma her yedigime dikkat etmeme rağmen bebeğimin kolik gaz sancısı oluyordu bazen farketmeksizin yediğim birşey hala sabahlara kadar uyanık tutmasına,yetiyor kendimden gectimde onun ağlamasına çözüm olamamak çok kötü oluyor kızım 4,5 aylık oldu ama hala gaz sancısı yüzünden uykusuz kalıyor 6 aylık olunca geçer diyorlar önceden 2 ve 4 ay diyenler vardı bekliyorum sabırla gece yada gündüz uykusunu alamayınca çok huzursuz oluyor bazen gün boyunca kucağından hiç inmiyor resmen kas yaptım omuzlarım sökülecek gibi oluyor... Yani tek bir sebep diğerlerini tetikliyor anne olmak hiccc kolay değilmiş allah hayırlısyla her isteyene yasatsin yine de çok güzel;-)çok şükür ay bir gaz sancısından nereye geldim günlerdir yanlız olunca konuşasım gelmiş herhalde:-D

7. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Dilinmi sisti hahaha olsun konus konus icin acilir paylas :D:D Daha bugun cocuk dr una gittim cunku kizim gece sabaha kadar agladi dayanamadim artik :S dr bebegimin emerken cok hava yuttugunu soyledi. Karni havayla dolu dedi. O havayi bosaltip rahatlamasi icin fitil verdi 5 gun kullancaz. Birde damla verdi surekli kullancaz onuda yuttugu hava sanci yapmasin diye. Allah yardimcimiz olsun :)

yakışıklım bunu beğendi.
  8. yakışıklım

yakışıklım Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    830
    Ödül Puanları:
    93
    Cumlesinin yardımcısı olsun rabbim damla bende 2 aylık olana kadar kullandım sonra bıraktık karaciğer enzimleri yüksek çıktığı için ilk günler yaşadığımız sorunlar öyle uzak geliyorki suan çok şükür şimdide yoruyor ama o zaman başkaydı 20 gün hiç 2saatten fazla uyumadim artık yorgunluktan ayaklarimi kaldırıp yürüyecek halim kalmıyordu rabbim bu günleri aratmasın şimdi yine iyiyiz

karakuzu bunu beğendi.
  9. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Cok iyi biliyorum yasadiklarini. Normalde uykusuz kalsak ne cekilmez oluruz demi ama insan bebeggi yavrusu icin uykuyu, yemeyi, icmeyi bile umursamiyo. Yeterki o rahat uyusun , yesin , icsin :)
    "Anne olunca anladim" derler ya gercekten anne olunca anladim bende :)

yakışıklım bunu beğendi.
Emzirirken Bu Gıdaları Tüketmeyin! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dikkat! Bu gıdalar yaşlandırır

Dikkat! Bu gıdalar yaşlandırır

Bazı yiyecekler cildinizi güzelleştirirken, bazıları yaşlanmayı çabuklaştırır... Bazı yiyecekler cildinizi güzelleştirirken, bazıları yaşlanmayı çabuklaştırır... İşte o besinler; Margarin: Kahvaltı ve kızartma yağı olarak sofralarda yer verdiğimiz margarindeki doymuş yağ asitleri cilt hücrelerine zarar veriyor ve vücutta yağ olarak depolanıyor, kısacası şişmanlatıyor. Kahve:...
  2. Bu Gıdaları Yiyin Ömrünüz Uzasın

Bu Gıdaları Yiyin Ömrünüz Uzasın

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü (AICR),vücudu kanser, kalp krizi, Alzheimer ve diyabet gibi ciddi rahatsızlıklara karşı koruyan besinlerin listesini açıkladı. BADEM: Her gün, bir çay fincanın yarısını dolduracak miktarda, yani 30 gram badem yemeyi ihmal etmeyin. Omega-3 asitli yağları açısından oldukça zengin bir besin olan badem, kandaki kötü kolesterol (LDL) oranını yüzde...
  3. Bu gıdalardaki ürün kanserin düşmanı

Bu gıdalardaki ürün kanserin düşmanı

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü'nde yapılan çalışma yeni bir gerçeği ortya çıkarttı... ABD Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacıları 293 bin 907 erkek ve 198 bin 903 kadın üzerindeki çalışmaları sonucu süt ürünleri ve diğer yiyeceklerden yüksek miktarda kalsiyum alanların kolorectal kansere yakalanma oranlarının en düşük düzeyde olduğu belirledi. 7 YILLIK ÇALIŞMA Çalışma kapsamında...
  4. Bu gıdaları yiyenlerin boyu uzamıyor

Bu gıdaları yiyenlerin boyu uzamıyor

Uzmanlar, "Parlak ambalajlara kanmayın. Çocuklarınızı sağlıklı besleyin" diye uyardı...Cips, çerez, meşrubattan uzak durun yoksa... Cips, çerez, meşrubat gibi zararlı ürünleri tüketen çocuklar uzayamıyor. Uzmanlar, "Parlak ambalajlara kanmayın. Çocuklarınızı sağlıklı besleyin" diye uyardı...Yemesi zevkli olan fast food tabir edilen gıda ürünlerinin sağlıksız...
  5. Sabahları Bu Gıdaları Tüketmeyin!

Sabahları Bu Gıdaları Tüketmeyin!

sabahları yenmemesi gerekenler, sabahları yememeniz gereken gıdalar, sabah yenmesi gerekenler Sevgili melekler, sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden biri aç karnına tüketilmemesi gereken gıdalardır. Diyetisyenlerin sabahları tüketilmemesi gerektiğini söylediği bu besinler tüketildiği takdirde bazı problemlere yol açabilir. İşte kara listeye giren gıda listesi......

Sayfayı Paylaş