gebe
  1. birtutamanne

birtutamanne Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    33
    Ödül Puanları:
    0

Emzirirken hamile kalınabilir mi?

Konu, 'Gebelik' kısmında birtutamanne tarafından paylaşıldı.

adet olamama hamile kalma günleri nelerdir

Merhaba kızlar
    Halk arasında çok söylenen bir durumda emziren kadınların hamile kalmadığı.Tabi ne kadar güvenli bir durum bilemiyorum ama sizler için araştırdım

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe anlatıyor…
    Bebeğinizi düzenli olarak emziriyorsanız, adet görmediğiniz sürece doğum sonrası ilk altı ay içinde emzirmenin gebelikten koruyucu etkisinden yararlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki noktaları mutlaka dikkate almalısınız.

Emzirmenin gebelikten koruyucu etkisi bebeğin emmesinin refleks yolla hipofiz bezinden yumurtlamayı baskılayıcı prolaktin hormonu salgısını artırmasından kaynaklanır. Normalde süt üretiminden sorumlu olan prolaktin hormonu kanda belli bir seviyenin üzerinde seyrettikçe yumurtlama baskılanmaya devam eder. Hipofiz bezinden salgılanan miktar direkt olarak bebeğin günlük emme süresi ile ilgili olduğundan, bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesinin hormon salgılatıcı etkisi prolaktinin en üst seviyede salgılanmasını sağlar. Bebeğinize ek gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren bebeğiniz sizi daha az emecek ve böylece daha az prolaktin salgılanacaktır. Prolaktinin yumurtlamayı baskılaması için salgılanması gereken miktar kişiden kişiye değiştiğinden şu öneriyi dikkate alın: Bebeğinize ek gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren artık emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir aile planlama yöntemi uygulamaya başlayın.

Adet kanamalarınız başladığı andan itibaren bebeğinizi yalnızca sütünüzle bile besliyor olsanız artık emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir yöntem uygulamaya başlayın. Lohusalık dönemindeki (doğum sonrası ilk 6 haftadaki) kanamalar rahimin toparlanma sürecinde meydana gelen kanamalar olarak adet kanaması olarak değerlendirilmezler. Gördüğünüz ilk kanama alışkın olduğunuz özelliklerden farklı olsa da bu öneri değişmez.

Altıncı aydan itibaren adet görmemiş olsanız da bebeğinizi yalnızca sütünüzle bile besliyor olsanız artık emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir yöntem uygulamaya başlayın

Emzirirken hamile kalınabilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ne kadar zamanda hamile kalınabilir?

Ne kadar zamanda hamile kalınabilir?

hamilelik ne kadar zamanda belli olur ne kadar sürede hamile kalınır zamanda hamile kalınır hamilelik en kısa zaman belli olur Çiftler genelde hamile kalmamak için büyük çaba sarf ederler ve çeşitli yöntemlere başvururlar. Ancak bir bebek sahibi olmaya karar verdikleri anşaşırtıcı gerçekle karşılaşırlar. Bu şudur; aslında bir aylık adet periyodunda hamile kalacabileceğiniz zaman 4 gün kadar...
  2. Emzirirken yeniden Hamile kalmayın!

Emzirirken yeniden Hamile kalmayın!

yeni anne olacaklar için yada bilgisi olmayanlar için.. :) Doğum sonrası loğusa olan kadınların en büyük korkusu hiç kuşkusuz beklenmedik yeni bir hamileliktir. “Süt korur” inancıyla bazı lohusaların hiç beklemediği bir anda yeniden hamile kaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Sezai Şahmay, “Doğum sonrası kadın, eğer bebeğini hiç emzirmezse doğumdan 4-6 hafta sonra adetleri başlar, eğer...
  3. adetin son gününden kaç gün sonra hamile kalınabilir

adetin son gününden kaç gün sonra hamile kalınabilir

adetten kaç gün sonra hamile kalınır adet bittikten kaç gün sonra hamile kalınır adet bitiminde kalanlar adetin bitiminden bitiminden gebe herkese merhaba...yeniyim buralarda..pekte bilgim yok açıkçası...internette yazan yazılarda beni pek aydınlatmadı.. sorum şu..benim adetim 22 ekimde bitti yani edetimin üstünden 15 gün geçti..ama sabahları çok fazla bulantım oluyor.gün içinde de oluyor...
  4. Bebek emziriyorum hamile kalırmıyım?

Bebek emziriyorum hamile kalırmıyım?

İlk çağlardan bu yana, kadınların; loğusalık döneminde bebeklerini emziriyorlarsa aynı zamanda gebelikten de korundukları biliniyor.Gerçektende emzirme yada tıp litratüründeki adı ile “laktasyon” kadını gebeliğe karşı koruyabilme kapasitesine sahiptir.Ancak, emziren her kadının gebeliğe karşı mutlak koruyucu bir kalkana bürünmediği de unutulmamalıdır. Emzirme Gebeliğe Karşı Nasıl Koruyor?...
  5. Emzirirken Hamile Kalırsam Nasıl Anlarım?

Emzirirken Hamile Kalırsam Nasıl Anlarım?

Bebekler için en sağlıklı besin şüphesiz ki anne sütüdür. Uzmanlar ilk 6 ay bebeklere sadece anne sütünü öneriyorlar. Bebeğin sağlıklı bir şekil de gelişimi için mutlaka anne sütüne ihtiyacı vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren anne sütü ayrıca bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişiminde de büyük etkisi vardır. Halk arasın da bebeğinizi emzirirken hamile kalmazsınız diye söyler...

Sayfayı Paylaş