gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Emzirme ödeneği aldınızmı?

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

emzirme ödeneği 2011 2011 emzirme ödeneği ssk süt parası [​IMG]
    Emzirme ödeneği nasıl nerden alınıyor? İşte size kısa kısa bilgiler..

Devlet, doğum yapan sigortalı veya sigortalının eşine süt parası veya birbaşka deyişle "emzirme ödeneği" adı altında yardım yapıyor, ancak bundan vatandaşların haberi yok.

5510 sayısı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 16'ncı maddesinin üçüncü fıkrasına göre doğum yapan sigortalı kadına ve sigortalı erkeğin sigortasız eşine 2010 yılı fiyatlarına göre 75 TL ödenek veriliyor.

Doğumla ilgili emzirme ödeneğinden yararlanmak için sigortalının işyerinden alınacak Vizite kağıdı, doğum raporu ve bebeğin nüfus cüzdanı ile birlikte SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Ödemeler ise belgelerin SGK müdürlüğüne müracaatı müteakip PTT aracılığıyla sigortalıya gönderiliyor.

Emzirme ödeneğinden yararlanabilmek için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim ödenmesi olması gerekiyor. Ancak hakkınızı kaybetmemeniz için 5 sene içinde bu ödenekten faylanabilmek için müracaat etmelisiniz.

Emzirme ödeneği hakkında kanun şöyle diyor:

Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, 4/ (a) ve 4/(b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine süt parası denilen emzirme yardımı verilmesi hükme bağlanmıştır.

muhasebenet'ten alıntıdır.

Emzirme ödeneği aldınızmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Emzirme ödeneği kimlere, hangi tutar üzerinden verilecektir?

Emzirme ödeneği kimlere, hangi tutar üzerinden verilecektir?

2010 emzirme ödeneği emzirme ödeneği 2010 yılı 2011 Emzirme ödeneği kimlere, hangi tutar üzerinden verilecektir? Mevcut uygulamada sadece çalışan SSK’lılar için 50 YTL olarak ödenmekte olan emzirme ödeneğinin kapsamı yeni düzenleme ile genişletilerek, Bağ-Kur’luları da kapsayacak şekilde; sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, kendi...
  2. evliliğinizi hiç bakıma aldınızmı?

evliliğinizi hiç bakıma aldınızmı?

Alo, hayatım neredesin?” “Arabayı servise götürdüm de.” “Yine mi? Daha geçen gün götürmedin mi? Senin de bir ayağın serviste. Varsa yoksa araban.” “Senin de bir ayağın alışveriş merkezinde varsa yoksa evin.” Evet, erkekler arabalarına, kadınlar evlerine itina gösterir. Öyle erkekler var ki, arabasının sesini dinler. “Acaba bu ses nereden geliyor? Egzoz mu patladı? Frenler mi boşaldı? Motorun...
  3. Emzirme

Emzirme

Merhaba, önceden kullanmış arkadaşların fikirlerini almak istiyorum. Süt pompalarının manuel olanlarını mı elektrikli olanlarını mı tavsiye edersiniz?Teşekkürler.
  4. 2010 Emzirme Ödeneği Tutarı

2010 Emzirme Ödeneği Tutarı

emzirme ödeneği emzirme ödeneği 2010 kaç ay verilir kaç ay alınır alınıyor Arkadaşlar SGK 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında, “Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki...
  5. ödenek yokmuş :))

ödenek yokmuş :))

Tarih öğretmeni, öğrencilerden birini tahtaya kaldırmış ve sormuş: -Oğlum Kadeş Savaşını kim yaptı? -Vallahi billahi ben yapmadım hocam!.. Çocuğun bu cevabı üzerine, çok sinirlenen öğretmen dışarı çıkmış, koridorda gördüğü matematik öğretmenine dert yanmış: -Hoca hanım, bu öğrenciler beni çıldırtacak: "Kadeş Savaşını kim yaptı?" diye soruyorum, "Ben yapmadım!" diye yanıt...

Sayfayı Paylaş