En Çok Sorulan Soru, Ben Nasıl Oldum Anne?

mislinay

Yeni Üye
Üye
En Çok Sorulan Soru, Ben Nasıl Oldum Anne?
anne ben nasıl oldum
Çocukların cinsel sorularına eksik ve hatalı yanıt verilmesinin, mutsuz cinsel yaşama yol açabileceği bildirildi.

Her konuya merakla eğilen çocukların cinsel konulara da ilgi duyduklarını ancak bunu yetişkinlerin cinsel merakı ile bir tutmamak gerekir.
Çocuğun yağmur nasıl oluşur sorusu ile bebekler nereden gelir sorusu arasında hiçbir fark bulunmadığı, İkisine de duyulan merak aynıdır. Ancak çocuk için bu merak, anne, baba ve çevrenin soru karşısında gösterdiği tutuma göre farklı anlamlar kazanmaya başlamaktadır Ebeveynlerin bu tarz sorulara yanıt verme konusunda tereddütlü davrandıkları ergenlik ve yetişkinlik dönemlerindeki cinsel yaşamın, çocukluk dönemi cinselliğinin doyurucu deneyimlerine bağlıdır.
Çocukluk çağlarında cinsel yaşam konusunda eksik, hatalı bilgiler alanların, yetişkinlik döneminde cinsel uyumu olmayan, doyum sağlayamayan, öfkeli ve uyumsuz bireyler oldukları görülmektedir bu nedenle çocukluk yıllarında cinsel eğitimin büyük önem taşıdığını vurgulanıyor.
ÇOCUKLARA YAKLAŞIMDA İZLENECEK YOLLAR
Çocuklar 2 yaşından itibaren cinsel roller hakkında bilgi edinmeye başlıyor ve 6 yaşına kadar soruları daha çok cinsiyet farklılıkları, üreme, hamilelik ve doğum üzerine yoğunlaşıyor.
Çocuğun yanlış kanılara saplanmaması ve karanlık, bulanık genellemelere varmaması için dikkatle dinlenmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ersoy’un diğer önerileri de şöyle:
Cinselliği uyarmaktan olduğu kadar engellemekten de kaçının.
Cinsel eğitimde, çok erken çok şey vererek bütün yükü bir anda boşaltmanın çekiciliğine kendinizi kaptırmayın.
Yaşı ne olursa olsun dürüst bir şekilde, açık olarak kavrayabileceği bilgiler ve doğru anatomik kelimeler kullanarak cevap verin.
Tatmin edici cevap alamadığı durumlarda çocuk soru sormayı sürdürecektir. Konuyu, soruları bitinceye kadar açıklayın.
Kompleks bir soruysa ona Sen ne düşünüyorsun diye sorun. Bu soru çocuğun gerçekten neyi sorduğunu saptamanıza yardımcı olur. Bununla beraber konu hakkında çocuğun neyi ne kadar bildiğini de tespit edebilmiş olursunuz.
Sorular karşısında doğal olmaya çalışın, soruya müdahale etmeyin, yüreklendirici olun.
İtici gelen bir konuşma olduğunda ona kızmayın.
Uygunsuz bir zamanda sorulmuş ise daha sonra konuşmaktan memnun kalacağınızı belirtin ve uygun zamanda mutlaka konuşun.
Çocuğun öğrenmek istediği konu, yetişkinler için zor bir konu ise çocuğa Bu konuyu düşünmek için biraz zamana gereksinimim var demekten korkmayın.
YANLIŞ ZAMANLAMA, ZİHİN KARIŞTIRIR
Cinsel eğitime başlamak için belli bir yaş bulunmadığı, en uygun zamanın, çocuğun soru sorduğu zaman kaydedildi. Çocuğun zamansız uyarılmamasının da önemi, Henüz almaya hazır olmadığı için kendisine bilgi verilmemelidir. Bu durum onu eğitmek değil, zihnini karıştırmak olacaktır
Bazı çocukların cevap alamayacakları kaygısıyla soru sormaktan çekindiğini,bu durumun konuya ilgi duymadıkları anlamına gelmediğini vurgulanıyor. Çocuğa soru sorabileceği ortamların hazırlanması gerektiği, Aileye yeni bir bebeğin gelmesi, gazete haberi veya cinsellikle ilgili bir kitabın konuyu açmak için uygun fırsat oluşturabilir
BEDENİNİ SEVMELİ
Çocuğa, bedenine değer vermesi gerektiğini öğretin. Eğer çocuk bedeninin cinsellikle ilgili bölgelerinin utanç verici olduğunu düşünür ve utanırsa, ileriki yaşlarda cinsel ilişkisi mutsuz olacak, bazı engellemeler ve yanlış kanılar gelişecektir.
Başkalarının mahremiyetine de saygı göstermesini sağlayın.
Cinsellik konusunda açık, kabul edici ve dürüst bir tutum sergileyin. Cinselliğin konuşulmasından utanan anne-babaların çocuklarının bu konuda açık ve utanmayan bir tutum içinde olmaları beklenemez.
Cinsel konuları tartışmak için yeterli kelime bilgisine sahip olun. Bedenin değişik bölümlerinin isimleri ve işlevlerini bilin.
Cinsel taciz ve sevgiyle dokunma arasındaki farkı mutlaka belirtin

Ce: En Çok Sorulan Soru, Ben Nasıl Oldum Anne?

sizi leylek getirdi diyelimm nede olsa büyüyünce anlayacaklar nasıl olduklarını

Geri