gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

En çok söylenen diyet yalanları neler?

Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Diyetisyen Aşkın Yüksel, forma girme telaşının yaşandığı şu günlerde en çok söylenen diyet yalanlarını derledi. Limon suyu yağları yakar, patates şişmanlatır, karbonhidratlarla proteinleri karıştırmamak gerekir... Bunlar, en çok söylenen diyet yalanlarından sadece birkaçı. Hizmet Hastanesi'nde görev yapan Diyetisyen Aşkın Yüksel, bu mitlerin artık unutulması gerektiğinin altını çiziyor ve nedenlerini anlatıyor.

1- Sabah aç karına içilen limon suyu yağları yakar / Yanlış
    Bu da en çok söylenen diyet yalanlarından. Oysa ne limon, ne maydanoz, ne de ceviz suyunun kilo verdirici bir etkisi yoktur. Bunlar sadece günlük sıvı alımına katkıda bulunurlar o kadar.

2- Zeytinyağı kilo aldırmaz / Yanlış
    Tereyağı, bitkisel yağ, zeytinyağı... Bütün yağların kalorisi aynıdır. Hepsinin 1 gramı 9 kalori içerir. Ancak bileşim olarak diyetlerde zeytinyağı daha çok önerilir. Özellikle kalp sağlığını korumada rolü büyüktür. Diğer yağlar kolesterol içerdiği halde zeytinyağında bu yoktur.

3- Diyet sırasında karbonhidratlarla proteinler asla karıştırılmamalıdır / Yanlış
    Bu sistem kısa vadede bir çözüm gibi görünebilir ancak uzun süre uygulanması imkansızdır, çünkü birçok besin bileşiminde hem karbonhidrat, hem de proteini barındırır. Örnek: Süt, yoğurt, meyve, ekmek, patates, pilav, makarna...

4- Patates şişmanlatır / Yanlış
    Hiçbir besin tek başına kilo aldırmaz, hiçbir besin de kilo verdirmez. Önemli olan besinlerin ne kadar alındığı ve tüketilirken, sos vs.. gibi katkı maddeleriyle ne kadar lezzetlendirildiğidir. Büyük boy bir haşlanmış patates, ortalama 100 kalori içerir ama aynı patates kızartılırsa, kalori miktarı 600 kcal'i bulur. Bu da, asıl şişmanlatanın patates değil, yağ olduğu gerçeğini doğrular.

5- Ispanak demir yönünden çok zengin olduğundan diyet sırasında sık sık tüketilmelidir / Yanlış
    Bu mit çürüyeli çok oluyor ama hala halk arasında ıspanak mucize sebze olarak biliniyor. Oysa ıspanak da, diğer tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi demirden fakirdir. Ancak, posa, folik asit ve potasyum açısından çok zengindir. Diyet sırasında bol bol tüketilmesinde bir sakınca yoktur ama yağsız ve az haşlanmış olmak şartıyla.

6- Kepek ekmeği zayıflatır / Yanlış
    Aslında kepek ekmeğiyle normal ekmeğin kalorisi neredeyse aynıdır. Ancak
    kepek ekmeği saflaştırılmadığı için içinde lif oranı çok yüksektir. Bu nedenle bağırsak hareketlerini hızlandırır ve mideyi daha geç terk ettiğinden tokluk hissi daha uzun sürer. Ayrıca normal ekmeğe göre vitamin B1 yönünden daha zengindir.

alıntı

2. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: En çok söylenen diyet yalanları neler?
    çok şükür diyetlik bir durumum yok
    emeğine sağlık canım

3. DarkAngeL

DarkAngeL *MaWinin kankası Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Ödül Puanları:
    0

aynenn mislinay bende de yok:)hala şıkır şıkır,fıkır fıkırızz:))))emeğine sağlık tşkler..

4. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

bendede yok valla :) belki ihtiyacı olan vardır dedim :)

5. sule

sule Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    1 diyet yalanida ben soyliyim....yapiyorum ama olmuyo bi turlu veremiyorum....kulliyen yalan...zamaninda ben de soylerdim ama....simdi anladimki kendimizi kandirmaktan baska bisey degil bu...isteyince oyle bi veriyosun ki....yeterki iste.....

En çok söylenen diyet yalanları neler? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. dünyanın en çok söylenen şarkısı

dünyanın en çok söylenen şarkısı

Dünyanın en çok söylenen şarkısı hangisidir ? Bu şarkı "Happy birthday to you" dur. Şarkının asıl kaynağı Amerikalı iki kız kardeşe aittir. Orijinal adı "Good Morning to All" yani "hepinize günaydın"dır. Daha sonra güftesi değiştirilerek bütün dünyaya yayılmıştır. Fakat telif hakkı kardeşlere aittir, onlardan sonra da Warner/chappel müzik şirketine...
  2. erkeklerin en çok söylediği yalanlar!!!

erkeklerin en çok söylediği yalanlar!!!

Bu gece bir iş yemeği var. Çok güzelsin Evlencez senle, yeşil panjur olayına gircez! İlk kez bu yatağa seninle gircez! Sana hediye alcaktım ama geç çıktım işten Telefonun şarjı bitmiş ya! Arkadaşlarla sinamadaydık ondan kapatmıştım telefonu Ben asla yalan söylemem! Daha önce hiç böle hissetmedim Hiç senin gibisini görmedim.. İnanmıyorum bu kadar mükemmel olamassın İlişkiye ara verelim...
  3. En çok söylenen 20 yalan...

En çok söylenen 20 yalan...

Hayatımızdaki yalanların bazılarını kendimize söylüyoruz..Herkesin hayatında ufakta olsa pembe yalanları vardır..Ama yalan gerçekten çok kötü birşey umurarım hayatınız da yalana gerek duyulmaz... EN ÇOK SÖYLENEN 20 YALAN... 1. "KEŞKE DAHA FAZLA ZAMANIM OLSA" Herkesin söylediği en beylik yalanlardan biridir. Günün 24 saat oluşunu dünyada hiçbir kuvvet değiştiremeyeceğine göre...
  4. En Çok Söylenen Parça

En Çok Söylenen Parça

nota, müzik, en çok söylenen şarkı hangisidir, happy birthday to you hakkında Meleklerim bilen var mı en çok söylenen şarkı hangisidir? Dünyanın en çok söylenen şarkısı hangisidir? Bu şarkı"Happy birthday to you" dur. Şarkının asıl kaynağı Amerika'lı iki kız kardeşe aittir. Orijinal adı " Good Morning to All" yani " hepinize günaydın"dır. Daha sonra güftesi...
  5. Dünyanın en çok söylenen şarkısı

Dünyanın en çok söylenen şarkısı

Dünyanın en çok söylenen şarkısı hangisidir? Bu şarkı "Happy birthday to you" dur. Şarkının asıl kaynağı Amerika'lı iki kız kardeşe aittir. Orijinal adı "Good Morning to All" yani " hepinize günaydın"dır. Daha sonra güftesi değiştirilerek bütün dünyaya yayılmıştır. Fakat telif hakkı kardeşlere aittir, onlardan sonra da Warner/chappel müzik şirketine geçmiştir....

Sayfayı Paylaş