En güvenilir meslek hangisi ?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
En güvenilir meslek hangisi ?
Uluslararası Stratejik Araştırma Eğitim ve Danışma Merkezi Platformunun (USADEM) yaptığı "AB Sürecinde Türkiye'nin Sosyo-Politik Profili" konulu araştırmada öğretmenlik en güvenilen meslek olarak belirlendi. Gazetecilerin durumuna gelince...

Uluslararası Stratejik Araştırma Eğitim ve Danışma Merkezi Platformunun (USADEM) Türkiye'nin 15 ilinde 1900 denek üzerinde yaptığı "AB Sürecinde Türkiye'nin Sosyo-Politik Profili" konulu araştırmada, halkın AB'ye girme isteğinin gün geçtikçe azaldığı ortaya çıktı.

Platformun Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Armağan, düzenlediği basın toplantısında, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Bursa, Balıkesir, Aydın, Antalya, Kayseri, Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Trabzon ve Kars'ı kapsayan araştırmada, 2 bin 100 deneğin 1900'ünün değerlendirmeye tabi tutulduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Armağan, 2002 yılında yaptıkları araştırmada Türkiye'nin AB'ye üye olmasını isteyenlerin oranının yüzde 76, gençlerin isteğinin ise yüzde 84 olduğunu belirterek, üyelik süreciyle ilgili isteğin geçen 4 yılda genelde yüzde 57, gençlerde ise yüzde 55'e düştüğünü kaydetti.

Prof. Dr. Armağan, İngiltere, Almanya ve Fransa'da yaşayan Türklerin yüzde 90'ının AB'ye üye olmak istediğini ifade etti.

Yapılan araştırmada, Türk halkının en güvendiği kurumların başında yüzde 81 ile ordu, yüzde 79 ile Cumhurbaşkanlığı, yüzde 70 ile üniversite, yüzde 64 ile yargı, yüzde 64 ile sivil toplum kuruluşlarının geldiğini belirten Prof. Dr. Armağan, en az güvenilen kurumlar listesinin başında yüzde 35 ile yerel yönetimlerin yer aldığını, bunu yüzde 33 ile Diyanet İşleri, yüzde 31 ile basın, yüzde 19 ile siyaset kurumlarının takip ettiğini bildirdi.

Öğretmenliğin yüzde 82'lik oyla en güvenilir mesleklerin başında yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Armağan, en az güvenilen mesleklerin başında binde 0.7 ile milletvekilliği ve müteahhitliğin geldiğini, hayat kadınlarının ise yüzde
31 ile 7'nci sırada yer aldığını söyledi. Prof. Dr. Armağan, gazetecilerin yüzde 35'lik oranla 8'inci olduğunu belirtti.

Geri