gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

endonezya nasil müslüman oldu

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Endonezya nasıl Müslüman oldu? Kendi halinde bir tüccardı. Bir gün kumaşları gemiye yükledi. Endonezya'ya gitti, oraya yerleşti. İşini orada devam ettirdi. Kumaşları kaliteliydi. Tam da halkın aradığı cinstendi. Kendisi de kanaat sahibi bir insandı. Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi. Bir gün geç geldi iş yerine. Eleman iyi bir kâr elde etmişti sattığı mallardan. Merak etti, sordu:
    - Hangi kumaştan sattın?
    -Şu kumaştan efendim.
    -Metresini kaça verdin?
    -On akçeye.
    -Nasıl olur?" diye hayret etti,
    -Beş akçelik kumaşı on akçeye nasıl satarsın? Bize hakkı geçmiş adamcağızın. Görsen tanır mısın onu?

Eleman gitti, müşteriyi buldu, getirdi. Dükkan sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, helâllik istedi ve fazla parayı müşteriye uzattı. Müşteri şaşırmıştı. Böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordu.
    -Ne demekti hakkını helâl et?
    Olay kısa sürede dilden dile dolaştı. Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı. Kral sordu:
    -Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük. Bunun aslı nedir?
    -Ben, dedi tüccar, bir Müslüman'ım. İslâm dini böyle emreder. Müşterinin bana hakkı geçmişti. Dolayısıyla kazancıma haram girmişti. Ben sadece bir yanlışı düzelttim.
    Kral,
    -İslâm nedir, Müslümanlık nedir? gibi peş peşe sorular sordu. Birer birer sorularını cevapladı. Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını. Fazla zaman geçirmeden İslâm'ı kabul etti. Daha sonra kısa süre içinde de halk Müslüman oldu.

250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezya'nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş akçelik kumaştı. Yapılan tek şey vardı sadece: İnandığı gibi yaşamak, sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı. Efendimizin müjdesi herkese açık: "Doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler, sıddıklar (doğrular) ve şehitlerle beraberdir." Yani, asıl etkili olan söz dili değil, hal diliydi. Konuşmaktan çok yaşamaktı. Anlatmaktan ziyade davranış dilinin devreye girmesiydi.

Kaynak : Mehmet Paksu, İman Hayata

2. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Ce: endonezya nasil müslüman oldu
    ellerine sağlık caanım

3. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: endonezya nasil müslüman oldu

tsklerr canimm arkadasim,sevgiyle kal

4. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: endonezya nasil müslüman oldu

emeğine sağlık

endonezya nasil müslüman oldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. neden müslüman oldular?

neden müslüman oldular?

kaptan kusto neden müslüman oldu neden müslüman oldular nasıl oldular kaptan gusto gusto kimdir Niçin Müslüman oldularSual: Bazı Almanlar, İslamiyet’i incelemek, Hıristiyanlıkla karşılaştırmak istiyorlar. Onlara hangi kitabı tavsiye edelim? Bir de din ve Hıristiyanlık hakkında bilgi verir misiniz? CEVAP Hakikat Kitabevi yayınlarından Herkese Lazım Olan İman ve Cevap Veremedi gibi eserlerde...
  2. Canlı Yayında Müslüman Oldu

Canlı Yayında Müslüman Oldu

Resime Tıklayarak İzleyebilirsiniz...
  3. Endonezya

Endonezya

endonezya rupisi kaç tl Endonezya Coğrafi Verileri Konum: Güneydoğu Asya'da, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu arasında yer alan takımadalar. Coğrafi konumu: 5 00 Güney enlemi, 120 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Güneydoğu Asya Yüzölçümü: 1,919,440 km² Sınırları: toplam: 2,602 km sınır komşuları: Malezya 1,782 km, Papua Yeni Gine 820 km Sahil şeridi: 54,716 km İklimi: tropikal; sıcak...
  4. Niçin müslüman oldular ?

Niçin müslüman oldular ?

Yüce Allah'ın bizlere verdiği en büyük nimet bizi müslüman bir anne ve babadan ve müslümanların yaşadığı bir ülkede dünyaya getirmiş olmasıdır diye düşünürüm. Eğer ben Marsilya'da katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş olsaydım acaba bu güzel dini araştırıp seçebilir miydim ? Hiç tahmin etmiyorum ; işte bu yüzden daha doğarken bizi ödüllendiren Allah'a daima hamdederim.....
  5. mel gibson müslüman oldu

mel gibson müslüman oldu

mel gibson müslüman oldu mel gibson müslüman oldu mu oldumu video muslim Ben çok sevindim....Haberin detayına bakalım...:deli:Mel Gibson'ın peşinden bir çok kişi müslüman olabilir belki... Ünlü aktör Mel Gibson bugun Beverly Hills Musluman Merkezi (The 90210 Center For Islam) onunde yaptigi basin aciklamasinda bir sure once musluman oldugunu acikladi. "'Isa'nin Aski'...

Sayfayı Paylaş