gebe
  1. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Engellilere egzersiz önerisi

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

Fırat Üniversitesi (FÜ) Beden Eğitim Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Cengiz Aslan ve Yrd. Doç. Dr. Yüksel Savucu, zihinsel engelli bireylerde egzersizin etkilerini araştırıyor. Yrd. Doç. Dr. Savucu,İstanbul'da zihinsel engelli çocuklarla ilgili doktora çalışması yaptığını, Elazığ'a döndükten sonra bu konuyu kendi yöresinde zihinsel engelli bireyler üzerinde araştırıp, genişletmeye karar verdiğini söyledi.

Zihinsel engelli insanların fiziksel yetersizlikleri nedeniyle birtakım rahatsızlıkları bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Savucu, şöyle devam etti:

“Bu insanlar, hem solunum hem de kalp problemleriyle karşı karşıyalar. Bu amaçla Elazığ'da özel eğitim veren okullar ile iş birliği yaparak zihinsel engelli çocuklarımızdan özellikle 'down' sendromlu çocuklarımıza nasıl faydalı olabilir, nasıl egzersizle sağlık problemlerini en aza indiririz düşüncesiyle çalışma başlattık.”

Yrd. Doç. Dr. Savucu, araştırma başlangıcında yaklaşık 25 çocuğun solunum, kan parametrelerini aldıklarını, Eylül ayında sona erecek araştırma sonucunda tekrar bu parametreleri karşılaştıracaklarını bildirdi.

Çalışmada, fiziksel aktivitelerin 'down' sendromlu çocuklar üzerindeki etkilerini araştıracaklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Savucu, şunları söyledi:

“Ölçümlerden sonra 3 aylık bir egzersiz programı uygulamaya başlayacağız. Egzersizler içinde tempolu koşu ve yürüyüş bulunuyor.
    Çalışmanın eğlenceli olması için bilimsel kaynaklardan toplu oyunlar belirledik. Biz inanıyoruz ki yapmış olduğumuz bu çalışmalar sonucunda hareketliliğin insan bedeni üzerinde çok daha pozitif sonuçları ortaya çıkacak. Süreç sonucunda da inşallah olumlu birtakım etkiler bulmayı amaçlıyoruz.”

kaynak:hürriyet sağlık

Engellilere egzersiz önerisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Egzersiz

Egzersiz

Yüzme deyince hemen aklınıza olimpik bir havuzda yüzen profosyonel yüzücüler gelmesin. Uygun bir çalışma programı ve bazı temel teknikleri öğrenerek vücut dayanıklılığınızı kaslarınızın kuvvetini ve esnekliğini arttırabilirsiniz Avantajları: * Dayanıklılık ve esnekliğinizi geliştirir. * Adelelerinizi geliştirir ve denge sağlar. Birçok profesyonel ve amatör sporcusu egzersizleri yaparlar. *...
  2. Engelli

Engelli

Doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar, sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi. Kavram Karmaşası (Sakat-Özürlü-Engelli) Her biri farklı anlam ifade etse de, toplumun geneli tarafından aynı anlamdaynış gibi kullanılmaktadırlar. Oysa...
  3. bayanlar gevşeme egzersizi önerisi

bayanlar gevşeme egzersizi önerisi

Rahat edeceğiniz ve kimsenin sizi rahatsız edemeyeceği konforlu bir koltuğa oturun. Gözlerinizi kapatıp tüm dikkatinizi toplarken uzuvlarınızı kasıp daha sonrada gevşetecek pozisyona girin. Ellerinizi sımsıkı yumruk yapıp yaklaşık olarak üç saniye sıkın, daha sonra gevşetin ve bu gevşemeyi beş saniye sürdürdükten sonra tekrardan ellerinizi sımsıkı yumruk yapıp yaklaşık olarak üç saniye...
  4. telefon önerisi

telefon önerisi

telefonum artık daynamıyor bana bozuldu zaten eskimişti de yeni bir telefon almak istiyorum arkadaşalr dokunmatiği olan facebook ve twittera girebilne internet çekim gücü yüksek olan bu tarz telefon kullanıpta önerisi olan arkadaşalr varsa ayrdımcı olurlarsa sevinirim..

Sayfayı Paylaş