gebe
  1. birtutamanne

birtutamanne Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    33
    Ödül Puanları:
    0

Epiduralden korkulmalımı ?

Konu, 'Gebelik' kısmında birtutamanne tarafından paylaşıldı.

Spınal aneztesi Epidural iğnesim

Selam kızlar
    ben spinal sezeryan oldum ve çok memnun kaldım açıkcası
    Halk arasında nekadar kötü şeyler söylensede ben hiçbirini yaşamadım
    Biraz baş agrım oldu okadarda olsun yani :)

ingiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma, doğum ve ameliyat sırasında epidural ve spinal anestezi uygulanan kadın ve çocukların en düşük risk grubunda yer aldıklarını, bu anestezi türlerinin düşünüldüğünden çok daha güvenli olduğunu ve kalıcı hasar olasılığının, daha önce hesaplanandan 10 kat daha az, yani 23 bin ila 50 binde bir arasında değiştiğini gösterdi.

Epidural anestezi nedeniyle kalıcı hasar olasılığının kadınlarda en kötü ihtimalle 80 binde, daha iyi bir yaklaşımla ise 300 binde bir olduğu, çocuklar için de benzer rakamların geçerli olduğu belirtildi.

Royal United Hospital’da görevli bilim adamlarının, yılda 700 bin kişiye uygulanan epidural ve spinal anesteziden sonra oluşan komplikasyonlar üzerinde yaptığı araştırmada, en yüksek risk grubunda bulunan yaşlılar ve zayıf bünyeli kişilerde, kalıcı hasar olasılığının 6 binde bir ile 12 binde bir arasında değiştiği gözlendi.

İngiltere’de daha önce konuyla ilgili yapılan bir araştırma, epidural ve spinal anesteziden sonra kalıcı hasar olasılığının 675 kişide bir olduğunu göstermişti. ABD’de de benzer bir araştırma, bu olasılığı 800 kişide bir rakamıyla ortaya koymuştu.

Epidural anestezi, genellikle doğumda, bazı ameliyatlarda, ameliyat sonrasında ağrı kesici olarak ve kronik sırt ve siyatik ağrılarının tedavisinde kullanıyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Kasım 2015
Epiduralden korkulmalımı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Epİdural Anestezİ

Epİdural Anestezİ

EPİDURAL ANESTEZİ Epidural anestezi doğum ağrısını kontrol altına almanın en etkili yöntemlerinden birisi olduğu gibi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durduran lokal bir anestezi türüdür. Sezaryen gibi bel seviyesi altında yapılan pek çok ana cerrahi girişim epidural anestezi altında bir anestezi uzmanı tarafından yapılabilir. Uygulamadaki prensip, omuriliği çevreleyen ve...
  2. AĞrisiz DoĞum (epİdural Analjezİ)

AĞrisiz DoĞum (epİdural Analjezİ)

epidural normal doğum izle ağrısız normal doğum izle epidural aneljezi zararları ağrısız AĞRISIZ DOĞUM (EPİDURAL ANALJEZİ) Epidural analjezi anne adayının normal doğum öncesinde bel kısmından omurga aralığından bir katater yardımıyla anestezik madde verilerek belden aşağısında ağrının hissedilmesini engelleyen bir işlemdir. Doğum sancıları karında ve kasıklarda kasılma ve basınç...
  3. Doğumda Epidural (Ağrısız Doğum)

Doğumda Epidural (Ağrısız Doğum)

doğum sancısı başladığında ne yapmalıyım anestezi sonrası baş ağrısı nasıl geçer Doğumda Epidural (Ağrısız Doğum) Annelik duygusu gebeliğin ilk aylarında başlayıp doğum anında en yüksek düzeye ulaşır. Her anne adayının doyasıya yaşamak istediği bir süreç olan doğum, anne olanların tanımladığı olağanüstü bir duygudur. Bu süreci tam olarak yaşamak isteyen anne adayı çekeceği doğum sancılarının...
  4. Epidural anestezi

Epidural anestezi

aArkadaşlar epidural anestezi ile doğum yapan var mı,yazarsanız sevinirim.
  5. epidural olanlar tecrübelerini yazarmı?

epidural olanlar tecrübelerini yazarmı?

Merhaba.İlk bebeğim suyum azaldığı için sezaryenle doğdu şimdi ikinci geliyor.Tam 34 haftalığım.Epidural düşünüyorum ama tecrübeli annelere sormak lazım tabi :)

Sayfayı Paylaş