gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113

Erdal Erzincan

Konu, 'gönül verenler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

[​IMG] 2 Mayıs 1971 yılında Erzurum ili Aşkale ilçesi Sos (şimdiki adı Dallı) köyünde doğdu. 7 yaşında usta - çırak geleneğiyle bağlama çalmayı öğrendi. 1981 yılında İstanbul'a yerleşti. 1985 yılında sistemli olarak ASM'de (Arif Sağ Müzik Okulu) bağlama dersleri almaya başladı. 1989 yılında İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Türk Müziği Devlet Konservatuarına girdi ve yine bu yıllarda şelpe tekniği ile ilgili çalışmalara başladı. 1994 yılında müzik çalışmalarına merhaba diyen sanatçının bugüne kadar "Töre, Garip, Gurbet Yollarında, Anadolu (enst.), Al Mendil" adlarında 5 solo albümü yayınlandı. Ayrıca Arif Sağ ve Erol Parlak ile Köln Flarmoni orkestrası eşliğinde Almanya Cumhurbaşkanı Sn: Roman Herzog himayesinde Köln Flarmoni Salonundaki Concerto For Bağlama isimli konserleri 1997 yılında albüm olarak yayınlandı. Bu konserler Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde devam etti. 1998 yılında Tolga Sağ ve İsmail Özden ile beraber yaptıkları bir çalışma olan "Türküler Sevdamız 1", 2001 yılında ise Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile beraber yaptıkları "Türküler Sevdamız 2" isimli albümleri yayınlandı. Halen Güvercin Müzik Yapım bünyesinde çalışmalarına devam eden sanatçının yeni bir solo albümü yakın zamanda müzik piyasasına çıkacak. Erdal Erzincan kendi adını taşıyan özel müzik okulunda ise genç kuşaklara halk müziği alanında hizmetlerini sürdürmektedir.

Erdal Erzincan, geleneksel türkü ve deyişleri söylemenin yanısıra derleme çalışmaları da yapmaktadır. Ayrıca Erzurumlu Emrah, Karacaoğlan, Kemal Eroğlu, Mevlüt Doğan, Garip Bektaş gibi şairlerin şiirlerini de bestelemiştir.

Albümleri: Töre, Garip, Gurbet Yollarında, Anadolu (Enst), Al Mendil, Türküler Sevdamız-1, Türküler Sevdamız-2, Arif Sağ ve Erol Parlak ile birlikte Concerto For Bağlama. Bestelerinden bazıları: Gül yüzünü görüp divane oldum, Şeytan bunun neresinde, Feleğe sordurayım, Boşa dönderdi, Düşlerim yol alır, Ağalar Gurbetten Geldim, Felek Senin Elinden, Gel Yetiş...
    Ağalar Gurbetten Geldim

Erzurumlu Emrah

Ağalar Gurbetten Geldim
    Geldim Ki Nazenin Gitmiş
    Bir Daha Saz Almam Ele
    Salınıp Gezenim Gitmiş

Aynasın Verin Dizine
    Sürmeler Çeksin Gözüne
    Siyah Zülfün Mah Yüzüne
    Tarayıp Düzenim Gitmiş

Bir Daha İçmenem Bade
    Sırrımı Vermenem Yade
    Uçtu Gövel Kaldı Yade
    Göllerde Gezenim Gitmiş

Emrahım Ben De Varırsam
    Düşmandan Hayfım Alırsam
    Vadem Yeter Ben Ölürsem
    Kabrimi Kazanım Gitmiş

Felek Senin Elinden

Karacoğlan

Be felek senin elinden
    Hem yanarım hem ağlarım
    Gece gündüz ağlar gözüm
    Başımı döğer ağlarım

Çağırırım gani deyi
    Gel ağlatma beni deyi
    Kimi görsem seni deyi
    Yüzüne sakar ağlarım

Lutfeyle beyim urandır
    Gözümün yaşı barandır
    Kaygılı gönlüm virandır
    Hicrimi çeker ağlarım

Karacaoğlan düştü derde
    Gece gündüz yanar narda
    Hak kadı olduğu yerde
    Kabrimden çıkar ağlarım
    Gel Yetiş

Kemal Eroğlu

Aradım Derdimin Dermanı Yoktur
    Medet Sende N'olur Gel Yetiş Yetiş
    Felek İle Derd-i Davamız Çoktur
    Medet Senden Yetiş İmam Hüseyin

Tenhalarda Haber Saldım Yüceden
    Bir Cevap Bekledim Mimden Heceden
    Hiç Haberim Yoktur Günden Geceden

Yüce Dağ Başını Mekan Eyledim
    Kurda Kusa Müşkül Halim Söyledim
    Bilmem Ki Ben Sana Ne İs Eyledim

Kahpe Felek Kapımızı Çalmadan
    Azrail Gelip De Canim Almadan
    Eroglu'yum Ölüp Toprak Olmadan

Erdal Erzincan konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Erzincan çorbası!

Erzincan çorbası!

150 gr taze fasulye 150 gr kıyma 50 gr erişte sarmısak maydanoz dereotu nane yoğurt HAZIRLANIŞI Kıymayı karabiber ve tuz ile karıştırıp minik köfteler yapın. Köfteleri bir tencere de kaynattığınız salçalı suya atın. Fasulyeleri ince ince kıyıp tencereye koyun. Erişteler ve dövülen sarmısağı da koyduktan sonra fasulyeler pişinceye kadar, orta ateşte tutun. Piştikten sonra, dereotu ve...
  2. Erzİncan

Erzİncan

ERZİNCAN GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 11.903 km² Nüfus: 299.251 (1990) İl Trafik No: 24 Doğu Anadolu Bölgesi'nde Fırat'ın yukarı kısmında yer alan Erzincan, Anadolu'nun en eski kültür merkezlerinden birisidir. Tarihi ipek yolu güzergahında yer alan kent Hitit, Urartu, Med, Pers, Hellen, Roma egemenliğinde kalmış, Malazgirt Zaferinden sonra Türk ve Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Erzincan...
  3. Erzincan pilavı

Erzincan pilavı

=Malzemeler= 1 Adet haşlanmış tavuk 2 su bardağı bulgur 1 yemek kaşığı tereyağı 4 adet lavaş tuz =Hazırlanışı= Haşlanan tavuğun suyuna bulgur ve tuz ilave edilerek suyu çekene kadar pişirilir.Kare şeklindeki bor cama iki lavaş yayılır. üzerine pişen bulgur pilavı yayılır. diğer iki lavaş ince şeritler halinde kesilerek pilavın içine karıştırılır. haşlanan tavuk küçük parçalara bölünür....
  4. erzincan çorbası

erzincan çorbası

1 adet soğan 100 gr kıyma 1 küçük kase erişte ( evde kesilmiş olursa daha güzel olur) 1 yemek kaşığı tereyağı veya zeytinyağı 1 kase yoğurt ( süzme yoğurtla daha güzel oluyormuş bir daha öyle deneyeceğim) Varsa et suyu yoksa etsuyu tableti kuru nane,pul biber ve iki kaşık kadar tereyağ ve sıvıyağ karışımı...
  5. Erzincan İklimi

Erzincan İklimi

erzincan ın iklimi erzincanın iklimi erzincan ilinin erzincanın iklim özellikleri iklim özellikleri Erzincan ilinin genel iklim yapısı nasıldır? Bunları merak edenler için şimdi iklimiyle ilgili bilgiler geliyor:) Erzincan, karasal iklim özelliğine sahiptir. Ancak, yüzey şekilleri, ovaları ve dağlarla çevrili olması yer yer değişik karakterli iklimlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Doğu...

Sayfayı Paylaş