Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru  31 cekmek kısırlık yaparmı Çocukları olmayan çiftlerin yaklaşık %30-50’sinde problem erkekten kaynaklanır. Erkekteki kısırlık nedenleri başlıca iki ana grupta toplanır.

  1. Spermin sayı ve kalitesini etkileyen üretim bozuklukları.

  2. Spermi dışarıya taşıyan kanallardaki tıkanıklıklar.
  Erkekteki bu problemlerin nedeni, %30-40 olguda açıklanamaz.

  Sperm kalite ve sayısındaki bozuklukların nedeni bulunamadığında birtakım deneysel ilaç tedavileri uygulanır.

  Ancak, bu tedavilerin herhangi bir etkinliği olmadığı gösterilmiştir. Mikroenjeksiyon tekniğinin 1992 yılından itibaren uygulanmaya başlanması erkek kısırlığının tedavisinde bir dönüm noktası olup, bu teknik ile şiddetli erkek kısırlığı durumlarında bile yüksek gebelik oranları elde edilmektedir.
   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi  erkeklerde kısırlık
  ERKEK KISIRLIĞI
  Erkek infertilitesinin nedenleri nelerdir?

  Sperm sayısı, hareketliliği ve normal yapıdaki spermlerin oranındaki azalma, menide hiç sperm olmaması ve antisperm antikorlarının varlığı infertiliteye yol açar. Ayrıca meninin vajinaya ulaşmasını engelleyen anatomik bozukluklar ve cinsel fonksiyon bozuklukları daçocuk sahibi olmayı engeller.

  Azoospermi nedir ?

  Menide hiç spermin olmadığı durumlara azoospermi denir. Azoospermi sperm kanallarının tıkalı olduğu, testislerde sperm üretiminin çok az olduğu veya hiç sperm üretiminin olmadığı durumlarda görülür. Erkek infertilitesi nedeni ile başvuran hastarın %5'inde sperm üretimi hiç yoktur. Bu durum beyindeki bezlerden hormon üretilmediğinde veya yumurtalıkların bu hormonlara cevap veremediği durumlarda görülür. Yumurtalıkların hormonlara cevap vermediği testiküler yetmezlik olarak adlandırılan bu durum genetik bozukluklara, inmemiş testislere, testislerdeki yaralanmalara ve kabakulak gibi enfeksiyonlara bağlı olabilir. Sperm kanallarındaki tıkanıklık ise doğuştan olabilir veya sonradan yaralanmalara ve enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir. Erkeklerin %1'inde meniyi pompalayan kaslar düzenli çalışmaz ve meni mesaneye geri kaçar, retograd ejekülasyon (geri boşalma) olarak adlandırılan bu duruma bazı ilaçlar, sinirlerdeki hasar, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve cerrahi girişimler yol açabilir.

  Azosperminin tedavisi mümkün müdür?

  Azospermi nedenine bağlı olarak tedavi edilebilir. Hiç sperm üretiminin olmadığı durumların tedavisi mümkün değildir. Bu durumda FSH düzeyi çok yüksek, testisler sert ve küçüktür. Günümüzde kullanılan gelişmiş yöntemler sayesinde testislerde sperm üretimi çok az olan veya testislerin sadece belli bölgelerinde sperm üretimi olan erkekler testis biyopsisi ile elde edilen parçalardan ayrıştırılan sperm hücreleri kullanılarak çocuk sahibi olabilmektedir. Beyinde hormon üretiminin eksik olduğu vakalar hormon ilaçları kullanılarak tedavi edilebilir. Kanallardaki tıkanıklıklar cerrahi olarak giderilir, cerrahi ile giderilemeyen vakalarda ise yumurtalıklardan biyopsi ile elde edilen parçalardan spermler ayrıştırılarak mikroenjeksiyon yöntemi uygulanır. Bu hastaların birçoğu mikroenjeksiyon yöntemi ile sağlıklı çocuk sahibi olabilmektedir. Geri boşalma yakınması olan erkeklerde ise idrardan elde edilen spermler ayrıştırılarak aşılama yapılabilir.

  Sperm sayısı az olan erkeklerin fizik görünümünde bir farklılık var mıdır?

  Kesinlikle hayır, sperm sayısı ile erkeklerin dış görünümünün ilişkisi yoktur. Erkek karakteristikleri çok gelişmiş bazı erkeklerde hiç sperm olmayabileceği gibi erkek karakteristikleri hiç gelişmemiş bazı erkeklerde sperm sayısı normaldir.

  Varikosel nedir ?

  Varikosel, skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında yumurtalıkların etrafında oluşan varisli damarlardır. Varikosel sol tarafta daha sık görülür. Erkeklerin %10'unda görülen bu durum genellikle herhangi bir şikayete yol açmaz. Varikosel yumurtalıkların muayene edilmesi ve ultrasonografik inceleme ile tespit edilir. Varikoseli olan erkeklerde kan akımının yavaşlamasına bağlı yumurtalık torbasında ısının yükselmesi infertiliteye neden olabilir.

  Varikosel için cerrahi girişim gerekir mi ?

  Varikosel cerrahisinde genişlemiş venler özel solüsyonlar enjekte edilerek veya bağlanarak tedavi edilir. Cerrahi tedavinin sperm sayısını ve hareketliliğini artırdığı tartışmalıdır. İnfertilitenin başka bir nedeni tespit edilemediğinde veya varikoselin ağrıya neden olduğu durumlarda cerrahi girişim önerilir.

  İnmemiş testisler ileride infertilite nedeni olur mu ?

  Evet, bu durum çocuk altı yaşına gelmeden önce düzeltilirse vereceği zarar daha az olur. Testislerinin sadece bir tanesinin bile inmemiş olması sperm sayısının normalden az olmasına yol açar.

  Çok fazla mastürbasyon yapmak veya sık cinsel ilişkide bulunmak infertiliteye yol açar mı?

  Hayır, bu yanlış bir inanıştır.

  Dar ve sıkı iç çamaşırı giymek ve sıcak banyo infertiliteye neden olur mu?
  Soğuk duş sperm sayısını arttırır mı?


  Erkeklere rahat ve çok sıkı olmayan iç çamaşırı giymeleri, çok sıcak duş ve saunalardan uzak durmaları ve çok ağır egzersizler yapmamaları önerilir. Soğuk duş almanın sperm sayısını arttırdığına dair kesin bir kanıt yoktur.

  Sigara ve alkol infertiliteye neden olur mu?

  Sigara sperm sayısını ve hareketliliğini azaltır. Alkol ise hem sperm sayısını azaltarak hem de fazla miktarda alındığında iktidarsızlığa neden olarak çocuk sahibi olmayı zorlaştırabilir.

  Kabakulak infertiliteye neden olur mu ?

  Kabakulak enfeksiyonu ergenlik döneminden sonra geçirildiğinde vakaların %20'sinde testisleri etkiler. Eğer testislerin her ikisi de etkilenirse sperm üretimi azalır, bu durum ileride infertiliteye yol açabilir.

  Hangi enfeksiyonlar infertiliteye yol açar?

  Birçok enfeksiyon infertiliteye yol açabilir, bunlardan birçoğu cinsel temas yolu ile bulaşan enfeksiyonlardır. Gonore (bel soğukluğu), tuberküloz, klamidya ve mikoplazma enfeksiyonları kanallarda tıkanıklıklara yol açarak veya sperm üretimini ve hareketliliğini azaltarak infertiliteye neden olur.

  Antibiyotik tedavisi yararlı mıdır?

  İnfertilite nedeni olarak enfeksiyonlar düşünüldüğünde antibiyotik tedavisi yararlıdır. Enfeksiyon etkeni mikroorganizmalar tespit edilerek uygun antibiyotikler verilmelidir. Bu enfeksiyonların tedavisinde üreme organlarına geçen ve bu organlarda yüksek konsantrasyonlara ulaşabilen antibiyotikler tercih edilmeli ve eşler beraber tedavi edilmelidir.

  Hormon ilaçlarının kullanılması sperm sayısını arttırır mı ?

  Hormon tedavisi ancak hormon eksikliği tespit edildiğinde önerilir. Hormon düzeyleri normal olan hastaların hormon ilaçları kullanmasının etkileri tartışmalıdır.

  Aşılama nedir, nasıl yapılır?

  Erkek eşten alınan meni özel yöntemler ile hazırlanarak, hareketliliği fazla ve yapısı normal olan spermlerden zengin hale getirilir. Hazırlanan spermler kadının vajinasına yerleştirilen ince bir katater ile rahim içine verilir. Bu işlemden önce kadın eş yumurtalıklarının uyarılması için ilaç kullanabilir. Bu uygulama ile çoğul gebelik ihtimali artar. Kadın eşe ilaç kullandığı süre içinde ultrasonografik incelemeler yapılarak yumurta gelişimi izlenir ve yumurtanın içinde bulunduğu folikül adı verilen kesenin çapı 18-20 mm'ye ulaştığındahCG enjeksiyonu (folikülün çatlamasını sağlayan iğne) yapılır. Bundan 34-38 saat sonra aşılama yapılır. Aşılama yapılırken meninin hazırlanmadan kullanılması sakıncalıdır. Bu durum kadında alerjik reaksiyonlara, enfeksiyonlara ve ağrıya neden olabilir.

  Cerrahi kısırlaştırma ameliyatı geçirmiş bir erkek tekrar çocuk sahibi olabilir mi?

  Mikrocerrahi yöntemler ile kanallar düzeltilerek birçok erkek tekrar çocuk sahibi olabilir. Fakat kısırlaştırma ameliyatının üzerinden çok uzun zaman geçtiği durumlarda erkekte sperme karşı antikorlar geliştiği ve bu antikorlar spermi hareketsizleştirdiği için cerrahi tedavi ile bu erkeklerin çocuk sahibi olmaları mümkün olmayabilir. Günümüzde yardımcı üreme tekniklerinden yararlanılarak bu kişiler kolaylıkla çocuk sahibi olabilir.

  Sperm kanalları tıkalı olan erkekler çocuk sahibi olabilir mi?

  Cerrahi ile bu tıkanıklıklar açılabilir, yapılan cerrahinin başarısı tıkanıklığın yerine bağlıdır. Günümüzde testislerden biyopsi ile alınacak küçük parçalardan elde edilen spermler ile mikroenjeksiyon yapılarak bu erkekler çocuk sahibi olabilir.

  İnfertiliteye yol açan cinsel fonksiyon bozuklukları nelerdir?

  Cinsel ilişkinin gerçekleşememesi, ağrılı ilişki, erken boşalma ve impotans (iktidarsızlık) infertiliteye neden olabilir.  alıntı

   
 3. Misafir

  Misafir Forum Okuru  Ce: Erkeklerde Kısırlık Nedenleri
  cocuk sahıbı olamıyanlar için önemli bilgiler emeğine sağlık canım.:)
   
 4. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi  Ce: Erkeklerde Kısırlık Nedenleri
  sağol karamel allah herkese nasip etsin inşallah
   
Erkeklerde Kısırlık Nedenleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Erkeklerde infertilite nedenleri

  Hormonal nedenler Beynin alt kısmında bulunan hipofiz bezi FSH ve LH hormonlarını salgılamaktadır. Bu hormonlar testislerden sperm üretimini ve erkeklik hormonu olan testosteronun salgılanmasını uyarır. İncelemeler bu hormonlara ait bozuklukları veya testislerde sperm üretim bozukluğuna işaret eden hormonal değişiklikleri gösterir. Testislere ait nedenler Testise ait nedenler iki grupta...
 2. Kısırlık nedenleri nelerdir

  Kısırlık nedenleri nelerdir ? Kısırlık niçin oluşur ? Beyinden üretilen hormonların eksikliği/fazlalığı, yumurtanın yapısal özelliklerindeki bozukluklara bağlı olarak oluşan sperm üretme kapasitesinde azalma (inmemiş yumurta, travmalar, ilaçlar vs.), oluşan meninin boşaltılması sırasında meni kanallarında varolan hastalıklar ve yeterli cinsel ilişkiye engel penis hastalıkları ile kısırlık...
 3. Erkeklerde Kısırlık

  Kısırlık herhangi bir korunma olmadan, yani eşlerin istemelerine rağmen 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olamamalarıdır. Kabaca, nedenlerin üçte birinde erkekte, üçte birinde kadında ve üçte birinde de her ikisinde de bozukluk vardır. Yani hastalık yarı yarıya erkektedir. Ülkemizde kadınlar bu konuya daha mantıklı yaklaşmakta ve böyle bir durumda Kadın-Doğum uzmanına rahatça başvurmaktadır. Buna...
 4. İnfertilite Kısırlık nedenleri

  Günümüzde kısırlık artık çok nadiren düzeltilemeyecek bir nedene bağlı olabilir. Bunu gerçek kısırlık (sterilite) olarak adlandırıyoruz. Ör: Kadının erken menopoz'a girmesi (35 yaş altında), kadının rahiminin veya yumurtalıklarının ameliyatla alınmış olması, erkeğin hiç sperm üretememesi (azospermi) gibi. Bunların dışında kısır çiftlerde, üreme yeteneği değişik oranlarda azalmış olmakla...
 5. vaginal kısırlık nedenleri

  Vagina, halk arasında döl yolu veya hazne olarak bilinir. Cinsel bir*leşme sırasında erkek, spermlerini vaginaya bırakır ve buradan da ra*him içine ve tüplere geçiş olur. Vaginanın doğuştan bazı yapısal bo*zuklukları (hiç olmayışı, bölmeli oluşu) vulvada olduğu gibi kısırlık*tan önce âdet görememe veya cinsel temas olmaması qibi şikâyetle*re yol açar. Bundan başka vagina iltihaplan...
 6. Fallup borularına (tüplere) ait kısırlık nedenleri

  Fallup boruları, yani tüpler, kadın yumurta hücresi ile spermlerin birleştiği yani döllenmenin (aşılanma) olduğu ve bundan sonra da döl*lenmiş yumurta hücresinin yerleşip, gebeliğin devam edeceği rahim içine doğru ulaşmasını sağlayan önemli boru veya kanal biçiminde bir yapıdır. Fakat tüpler, sadece düz bir boru ve kanal gibi geçiş yolu de*ğildir, bunun yapan da fonksiyonu da olan bir yapıdır....
 7. Erkeklerin Kısırlık Nedenleri

  kısırlık,nedenleri,tedavisi,belirtileri nelerdir,erkeklerde kısırlık hakkında merak edilenler burada arkadaşlar... kısırlık günümüzde git gide yayılmaktadır melekerim. kadınlarda kısırlık olduğu gibi erkeklerde de çok yaydın şekilde görülmektedir. işte bunun nedenlerri : Sigara ve alkol spermi azaltıyor… Sigara içmek sperm sayısını belirgin olarak düşürüyor. Kişi üç ay sigarayı...
 8. Erkeklerde Neden Kısırlık Görülür?

  erkeklerde kısırlık, erkek kısırlığı, erkek kısırlığı neden olur Sevgili melekler, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde görülen srunlardan biri erkek kısırlığıdır. Türk topluunda her 6-7 evlilikten birinde görülen bu sorunun sebeplerini Memorial Hastanesi Tüp Bebek, Androloji ve Genetik Merkezi’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Semih Özkan bizlere açıklıyor... Türkiye’de her yıl 600 bin...
 9. Kısırlık nedenleri nelerdir?

  çocuk sahibi olamama nedenleri,çocuğum neden olmuyor,kısırlık sebepleri,kadına bağlı kısırlık,erkeğe bağlı kısırlık,çocuk sahibi olamama hakkında bilgiler Kadına bağlı sorunlar Kadında en sık görülen kısırlık sebebi yumurtlamada meydana gelen bozukluklardır. Yumurtlama problemi; yumurtanın hiç olmaması ya da düzensiz ve az olması olarak açıklanır. Tüplerin hasarlı ve tıkanık olması...
 10. Sık görülen kısırlık nedenleri nelerdir?

  başlıca kısırlık nedenleri,erkek kısırlığı,kadın kısırlığı,kısırlık tedavisi aşamaları,kısırlık hakkında bilgiler İnfertilite nedenleri genel olarak erkek ve kadınlar arasında eşit oranda paylaşılmıştır. Erkeklerde sperm sayısının ve hareketinin azalması yada spermin yapısal problemleri, kadınalardadüzensiz yumurtlama, fallop tüplerinin tıkanıklığı ya da yapışıklığı, endometriozis, rahim...
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. her gün 31 çekersen ne olur

  ,
 2. hergun 31 çekersen ne olur

  ,
 3. fazla 31 çekersek ne olur

  ,
 4. 31 çekersen çocuğun olurmu,
 5. 31 çok çekersen ne olur,
 6. 31 cekmek kısırlaştırır mı,
 7. fazla 31 çekmek sperm azaltır mı,
 8. fazla çekmek çocuk olmasına engel olur mu,
 9. ergenlikte fazla bosalmak kisirlastirir mi,
 10. 31 cekmek kisirliga neden olurmu