Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?
erken gebelik testi, gebelik testi ne zaman yapılmalı, gebelik testleri
Sevgili melekler mekanı.com üyeleri ve ziyaretçileri tarafından bebek sahibi olmak isteyenler tarafından bize en çok yönelitilen sorulardan biri olan erken gebelik testleri, en erken gebelik testleri, gebelik testi ne zaman yapılmalı? En erken gebelik testi ne zaman yapılır gibi sorularınıza yanıt olarak gereken bilgileri sizler için paylaşıyoruz.
gebelik-testi.jpg

Hamilelik testi uygun dönemde yapılmazsa gebelik olduğu halde negatif sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle gebelik testini doğru zamanda yapmak gerekir. Peki hamilelik testi en erken ne zaman yapılır? Aslında bu soru yapılacak gebelik testi türüne göre yanıtlanmaktadır. Gebelik testlerinin tümü gebeliğin ardından yükselişe geçen HCG hormonunu tespit etmeye yönelik olarak çalışmaktadır. Bu hormon ilk olarak kanda yükselişe geçtiği için gebelik en erken kanda hamilelik testi ile belirlenebilmektedir. Gebelik şüphesi yaşanılan ilişkinin üzerinden 3 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi ile gebelik saptanabilmektedir.
Kesin Sonuç Ne Zaman Alınabilir

Ancak kesin sonuç alınabilmesi için en az 10 gün beklendikten sonra kanda hamilelik testi yaptırılması önerilmektedir. Kanda yükselen HCG hormonu kanın böbrekler tarafından süzülmesi sonucu idrarda da tespit edilir hale gelmektedir. Ancak yükselen hormonun idrarda tespit edilir seviyeye gelebilmesi için uzun bir süre gerekir. Bu nedenle idrarda hamilelik testi en erken adet gecikmesinin ardından 6 – 7 gün geçtikten sonra uygulanmalıdır. Erken gebelik testi kiti için ise ilişkinin üzerinden 15 gün geçmesi beklenmelidir.

regl gününe 2-3 gün kalmadan önce kanda hcg değerine, regl günü 3-4 gün geçmeden de idrar tahliline bakılmamalıdır.
ilişkiden 3 gün sonra kanda gebelik çıkmasının imkanı tıbben yok!

Adetim 1 hafta gecikti test yapmaya korkar oldum

Geri