gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Erken yaşta evlenmek ve sakıncaları

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

erken evliliğin sakıncaları Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda görevli öğretim üyeleri Doç. Dr. Melikşah Ertem, Yrd. Doç. Dr. Günay Saka ve Yrd. Doç. Dr. Ali Ceylan tarafından erken evlilik, evlenme şekilleri, doğurganlık, doğum öncesi ve sonrası bakım ile aile planlaması hakkında erken yaşta evlenen 100 kadın üzerinde araştırma yapıldı. Araştırmada, kadınların 19-20 yaş altında yaptıkları evliliklerin “adölesan” (erken yaşta yapılan evlilikler) evlilik olduğu, erken yaştaki evliliklerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde önemli sağlık sorunu olduğu kaydedilerek, erken yaşta evlenenlerin vücutlarının henüz gebeliğe hazır olmadan, hatta bazen hiç adet görmeden hamile kaldıkları vurgulandı.
    Riskli gebelikler artıyor
    Küçük yaşta geçirilen gebelik, düşük ve doğumların kadınların sağlığını büyük ölçüde risk altına soktuğu, bu durumdaki annelerin ölüm riskini 3 kat arttığı dile getirilen araştırmada, erken yaştaki gebeliklerin bebek ölümlerinin artmasına da neden olduğu dile getirildi.
    Araştırmaya katılan kadınların yüzde 87’sinin okuma yazma bilmediği, yüzde 49′unun akraba evliliği yaptığı ve yüzde 58′inin de geniş ailede yaşadığı belirtilirken, evlenen kadınları yüzde 11′inin 18 yaşına kadar 3 gebelik geçirdiği tespit edildi.

Erken yaşta evlenmek ve sakıncaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İslama göre Evlenmek nedir ayrıntılar burada

İslama göre Evlenmek nedir ayrıntılar burada

Allah (c.c.) tarafından gelecek bir yardıma; yüksek bir makama geçmek için sarf edilen gayrete; borçlanmaya; üzüntü ve kedere; Tanıdık bir kadınla evlenmek, o kadının kocasından menfaat elde etmeye, Tanımadığı bir kadınla evlenmek ev değiştirmeye, maksaddının hasıl olmasına ya da vefat etmeye, Ölmüş biriyle evlenmek, ümidini kestiği bir şeyin gerçekleşmesine, Hasta birinin evlendiğini görmesi...
  2. Erken yaşta evlilik mercek altında

Erken yaşta evlilik mercek altında

erken yaşta evlilik Başbakanlık, Güneydoğu'daki 'erken yaşta evlilikleri' mercek altına aldı. Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yapılan araştırmaya göre, ergenlik çağına gelmiş bir kız çocuğu için 'Okumuyorsa namusuyla evlensin' yaklaşımının hakim olduğu Güneydoğu'da kız çocukları ailelerini ekonomik yükten kurtarmak için erken yaşta evlenmeye zorlanıyor. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun...
  3. Evlenmek için ideal yaş

Evlenmek için ideal yaş

evlilik Okul, iş, kariyer derken evlilik yaşı git gide yükseliyor...Fakat uzmanlara göre en ideal evlilik yaşı 25 miş kızlar... Medeni Kanun’a göre 18 yaşını doldurmuş herkes evlenebiliyor. Ancak bu yaşlarda, adına evlilik denilen kurumda olması gereken sorumluluk duygusu kolay yakalanamayabiliyor. Şu bir gerçek ki erkeklerin olgunlaşma dönemleri kadınlara göre daha geç oluyor....
  4. Erken menopoz en erken kaç yaşında görülür?

Erken menopoz en erken kaç yaşında görülür?

erken menepoz nedir,erken menpoz belirtileri,erken menepoz nedenleri,erken menepoz tedavisi,erken menepoz hakkında bilgiler Tanımından da anlaşılacağı üzere erken menopoz denilebilmesi için adet kanamalarının başlamış ve düzenli hale gelmiş olması gerekir ve bu ortalama 13 yaşında olur. Altta yatan nedene göre değişmek üzere 17-18 yaş kadar erken yaşta gelişen erken menopoz olgularına...
  5. Benden 27 yaş büyük biriyle evlenmek

Benden 27 yaş büyük biriyle evlenmek

Yaklaşık 8yıllık bir ilişkim var sevgilimin 2 çocucuğu var ben 30 yaşındayım aramızda 27 yaş farkı mevcut artık evlenmek istiyoruz fakat ailem bu ilişkiden habersiz ve aileme bunu nasıl açıklayacağım bilmiyorum özelliklede babamın tepkisinden çok korkuyorum aynı durumu yaşamış olanlar varsa lütfen bana bir fikir verin benim tek derdim yara almadan mutlu bir yuva kurmak

Sayfayı Paylaş