Ella Ertesi gün hapı kullananlar bunları biliyor musunuz ?

Uzman SühaN

Administrator
Ella Ertesi gün hapı kullananlar bunları biliyor musunuz ?
Ella kullandım hamilemiyim, ella kullananlar,kullandıktan sonra kanama yaşayanlar,spiral varken ella kullananlar Ertesi gün hapları , kadınlar tarafından istenmeyen hamilelikleri önlemek için tercih edilir. Şüpheli ilişki sonrası kullanılan ertesi gün hapı, hamilelikten %100 korumuyor. Hergün sayfamıza ertesi gün hapları ile ilgili sayısız sorular almaktayız .

İlişkiden 4 gün sonra ella ertesi gün hapı yuttum hamile kalırmıyım, ertesi gün hapı yuttum lekelenmem var bu üstüne görmemi,ertesi gün hapı yuttum adet olmadım hamilemiyim, ertesi gün hapını yuttum 1 saat sonra kustum etkisini kaybettimi , hamile kalırmıyım gibi sorular bize sürekli yöneltilmektedir. Bize gelen , merak edilen sorulara açıklık getirmek için , bu makaleyi hazırlama gereği duyduk.

Sevgili hanımlar, öncelikle belirtelimki ertesi gün hapı kesinlikle %100 hamileikten korumaz. Ertesi gün hapını alıp , hamile kalan bayanlar var. Yani ertesi gün haplarının güvenirliği %85-90 .Şayet gebelik planınız yok ise çok etkili ve size uygun bir doğum kontrolü tercih etmelisiniz. Aksi taktirde gebe kalma olasılığınız vardır.

Ertesi gün hapların da progesteron hormonu vardır. Ertesi gün hapını defalarca bilinçsiz kullanmak , hormonlarınızı bozarak, adet döngünüzün değişmesine yol açar. Ertesi gün hapları ile ilgili merak edilen ve sık yöneltilen soruları cevaplarıyla sizlerle paylaşıyoruz.

Öncesi ; Ella Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

Hangi durumlarda ertesi gün hapı kullanılır? Adlı konularımızı incelemenizi öneriyoruz.

ertesi gün hapı.jpg

Ertesi gün hapının ayda 1 kereden fazla kullanımı bazı sakıncalar yaratmaktadır; Ertesi gün hapı progesteron hormonu içermektedir ve doz aşımında ciddi kanamalarla sonuçlanacak hormon bozukluklarına neden olabilir.

Eğer ertesi gün hapına ayda 1 defadan daha sık ihtiyaç duyuluyorsa, gebeliği engellemek için diğer doğum kontrol yöntemlerinden (prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araç yani spiral vb.) birine kullanmanız gerekmektedir.

Doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir şekilde kullandığınız yönteminizin etkisinden şüphe duyduğunuz zamanlarda (örneğin prezervatifin yerinden çıkması veya patlaması, doğum kontrol hapının unutulması gibi) yine ertesi sabah hapı kullanabilirsiniz.

Ertesi gün hapını aynı ayda ikinci kez kullanmam gerekirse ne yapacağım?

Ekli dosyayı görüntüle 84606

Ertesi gün hapını o ay içinde 1 kez kullanmışsanız mutlaka sonrasında herhangi bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif) ile korunmaya devam etmelisiniz. Eğer ertesi gün hapına tekrar ihtiyaç hissederseniz, aynı ay içinde ikinci kez kullanmadan önce mutlaka hekiminize veya eczacınıza danışmalısınız.

Bir ay içinde bilmeden unutarak birden fazla kez kullandım. Şimdi ne yapıcam?

Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir. Doz aşımında vücutta şişlikler, memede hassasiyet ve kanama bozuklukları görülebilir.Bu yan etkiler içinde en önemlisi kanama bozukluğudur. Nadiren de olsa, tekrarlayan ertesi sabah hapı kullanımlarında şiddetli kanamalar görülebilir. Böyle bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.

Ertesi gün hapını aldıktan 1-2 gün sonra kanamam başladı. Normal mi?

Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir ve bu nedenle nadiren de olsa kanama düzensizlikleri görülür. Bu kanamalar her zamankinden fazla veya az miktarda olabilir, kanama tarih değişiklikleri yaşanabilir, yeni bitmiş olan bir kanama kısa süre için tekrarlayabilir. Bunlar ilacın beklenen yan etkilerdir.

Bu durumda olan kadınlar hormonal düzeyinin normale dönmesini beklemelidir ve ertesi gün hapının kullanmamalıdırlar.

Ertesi sabah hapı neden adet düzenini etkileyebiliyor?

Kadınlarda regl her ay tekrarlayan bir hormonal döngü ile vücut tarafından kontrol edilmektedir. Kanda progesteron hormonunun yükselmesi kanamayı engellerken, bu hormonun kandaki miktarında meydana gelen ani bir düşüş kanamayı başlatmaktadır.

İşte adet kanamaları da böyle meydana gelmektedir. Adet kanaması bittikten sonra kanda progesteron hormonu yükselmektedir. Bu süre zarfında kanama olmaz. 26-30 günlük süreç tamamlandığında kanda progesteron miktarı aniden düşer ve kanama gerçekleşir.

Ertesi gün hapı da progesteron hormonu içermektedir. Uygulandığında kandaki progesteron seviyesini arttırmaktadır. İlk etkisi kanamayı baskılamaktır, ancak ilacın etkisinin sonlanmasıyla birlikte kandaki progesteron miktarı da düşüş göstermekte ve kanamaya eğilim yaratmaktadır.

Bununla birlikte adet döneminin ortalarında kullanıldığında kanama üzerine etkisi çok daha düşük olmaktadır. Adet kanaması tarihi yakın olduğu bir dönemde ertesi sabah hapı kullanıldığında kanamayı geciktirme veya erkene alma gibi yan etkilerin görülme olasılığı artmaktadır.

Ertesi sabah hapı kullandım ve çok az kanamam var. Endişelenmeli miyim?

Ertesi gün hapı kullanımından birkaç gün içinde sızma şeklinde kanama yapabilir. Bu ilacın beklenen bir yan etkisidir. Ancak kanama fazlalaşırsa, ağrı veya sarı renkli, köpüklü, kokulu bir akıntı başlarsa acilen bir hekime başvurulmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Kullanımı ile İlgili Sorular:

İlacı aldıktan sonra kusma olursa ne yapılmalı?

Ertesi gün hapı alındıktan sonraki ilk üç saat içinde kusulursa hapın tekrar alınması gerekir. Ancak üç saatten sonra gerçekleşen kusmalarda hapın tekrar alınmasına gerek yoktur.

İlacın daha etkili olması için 2 kutu içsem olur mu?

Ertesi gün hapı etkili olabilmesi içen belirtilen dozda alınması yeterlidir. İlacın ilk 24 saat içinde alındığında gebelik riski sadece %1.1dir. Burada asıl önemli olan ilacın mümkün olduğunca erken alınmasıdır.
İlaç ilk 72 saat içinde etkili olduğuna göre gebelikten koruyucu etkisi 3 gün sürüyor. Yani ilacı kullandıktan sonra ilk 3 gün içinde ayrıca bir korunma yöntemi kullanmama gerek yok.

Ertesi gün hapı etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman geriye döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki ilişkilerde her zaman için risk vardır. Dolayısıyla etkisinin 3 gün sürdüğünü söylemek mümkün değildir. İlacı kullandıktan sonra kurulacak ilişkilerde mutlaka prezervatif ile korunmak gerekir.

Adet kanamam gecikti. Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım?

Eczanelerden aldığınız, idrardan ölçüm yapan gebelik testlerinin uygulaması basittir. Ancak bu idrar testlerinin doğru sonuç vermesi için en az 10 günlük bir regl gecikmesinden sonra test yapılması tavsiye edilir; çünkü idrardan bakılan gebelik hormonu ancak bu kadar süre sonra ölçülebilir düzeye erişmektedir.

Kan ile yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk gününden itibaren (yani ilişkiden sonraki birkaç gün içinde) tam ve kesin sonuç verir. Ancak bunun için de bir laboratuara başvurmak gerekir.

Geçen ay korunmasız ilişkide bulunmuştum ve dün hamile olduğumu öğrendim. Hamileliği sonlandırmak için haplar olduğunu okudum. Bunları nereden bulabilirim? Veya kendi kendime nasıl düşük yapabilirim?

Gebeliği sonlandırmaya yönelik bazı haplar (bakınız Ru-486) yurtdışında bulunmaktadır. Ancak henüz ülkemizde kullanımı yasaktır. Bugün için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde ancak bir kadın doğum uzmanı yardımıyla olabilmektedir.

Ella Kullandım Hamilemiyim Hamile Kalır mıyım :

Ella sizi nasıl gebelikten korur :

Ella kanama yaptı bu ne demek :

Ertesi gün hapı Zararları Nelerdir :

Ertesi gün hapı markası önemli mi :

Ertesi gün hapı kullandım ama adet olmadım :

Ertesi gün hapı kullandım hamile kalırmıyım :

Ertesi gün hapı kullandım kanamam oldu ya da olmadı :

Moderatör tarafında düzenlendi:
kimse kullanmasın dava edicem ertesi gün hapıyla hamile kaldım

Hamilelik düşünmeyenler etkili bir korunma yöntemi seçmeli riske girmemeli . Ertesi gün hapı ile ilgili her konuda %100 koruma sağlamadığı yazıyor. Sizde hamile kalmışsınız kimbilir daha kaç kişi ertesi gün hapına güvendi ve hamile kaldı .

Her ilacın yan etkileri olduğu gibi ertesi gün hapının da bazı yan etkileri mevcuttur. Masum bir ilaç olduğu düşünülerek, yan etkilerini öğrenmeden ve bilinçsizce kullanılmamalıdır.Acil durum doğum kontrol hapı olarak da bilinen ertesi gün haplarının, en çok bilinen ve gözlemlenen yan etkisi mide bulantısı, mide krampları ve adet değişiklikleridir. Bir sonraki adetiniz daha erken ya da daha geç gelebilir, normalden daha şiddetli ya da az görülebilir. Bu saydıklarımız geçici yan etkilerdir.

Ella Yan Etkileri

Adet düzensizliği
Baş ağrısı
Mide bulantısı
Karın ağrısı
Kas ağrısı
Sırt ağırısı olarak görülebilir.

Adet döngüsünde değişiklikler görülmesi çok fazla gözlemlenen bir etki değildir. Adet kanaması normalden daha fazla ya da daha az olarak görülebilir. Bazı durumlarda geç ya da erken adet görülebilir. Ertesi gün hapı kullanılmasının sağlık ya da doğurganlık üzerinde uzun süreli bir etkisinin olmasıyla ilgili bir bulgu yoktur. Ella hap kullandığınız halde adet gecikmesi yaşarsanız mutlaka test yapın hamile olabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
korunmasız bir ilişkim oldu 1 saat sonra ella hap aldım ardından kustum ve ishal oldum adetim 2 gün geçti korkuyorum acaba hamilemiyim

Ertesi gün hapları gebelikten % 100 korumuyor . Çok etkili bir doğum kontrol yöntemi değildir. Yani ella kullanıldığı halde gebe kalmak mümkündür. Ertesi gün hapını aldıktan sonra kusma ve ishal gerçekleşmiş buda ilacın etkinliğini düşürür. 2 günlük gecikmeniz var hamile olabilirsiniz. Bugün gebelik testi yapın.

Ertesi gün hapları gebelikten % 100 korumuyor . Çok etkili bir doğum kontrol yöntemi değildir. Yani ella kullanıldığı halde gebe kalmak mümkündür. Ertesi gün hapını aldıktan sonra kusma ve ishal gerçekleşmiş buda ilacın etkinliğini düşürür. 2 günlük gecikmeniz var hamile olabilirsiniz. Bugün gebelik testi yapın.

Merhabalar 19 yaşındayım adetimin 4. Günü erkek arkadasımla ilişkiye girdim içime bosalmadı zevk suyuda daha onceden cıkmişti ben yinede ella kullandım 24 25 saat sonra yaklasık sizce hamile kalma ihtimalim var mı lütfen yardımcı olun (düzenli adet gorurum bi arada ve adet agrilarim var hafiften)

Merhaba, benzer sorularda genelde aynı yanıtları veriyoruz . Boşalma olmadan zevk suyuyla hamile kalma ihtimali var. İhtimal düşüktür ancak imkansız değildir. Ertesi gün hapları da gebelikten %100 korumuyor. Gebe kalma ihtimaliniz çok düşük fakat adetinizde gecikme olursa gebelik testi yapın. Cinsel yönden aktifseniz ve gebelik planınız yoksa uygun bir doğum kontrol yöntemiyle korunun .

meraba ertesi gün hapını aldıktan 1 hafta sonra adetimi oldum ama bu ay adetim gecikti test yaptım negatif çıktı bu arada hapı bir ay içinde 3 defa kullandım bilgi verirmisiniz

Ertesi gün hapını birden fazla kullanmışsınız buda hormonları etkileyerek adet döngüsünü bozabilir. Cinsel yönden aktifseniz etkili ve zararsız bir doğum kontrol yöntemi tercih edin. Test sonucunuz negatif gebe değilsiniz gecikmeniz kullandığınız ertesi gün hapından kaynaklı.

Geri