gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Ertesi gün hapı ne zaman alınmalıdır?

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Ülkemizde de aynı yurtdışında olduğu gibi uzun süredir satılan "ertesi sabah hapı" ya da orijinal ismiyle "morning after pill" içinde belirli sayıda doğum kontrol hapı içeren ilaçlardır. Aslında bu isim yanlış anlamalara neden olabilmektedir. Çünkü yöntem sadece 24 saat değil ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde etkili bir şekilde kullanılabilir. GEBELİKLE İLGİLİ TÜM BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

Hormonal hap ile acil korunma uygulamasının ilişkiden sonraki ilk 72 saat, eğer mümkünse ilk 24 saat içinde yapılması gerekir. Koruyuculuk oranı ilk saatlerde uygulandığı anda çok yüksektir; ancak süre arttıkça oran düşer ve 72 saat sonrasında ise oldukça azalır.

Yine son zamanlarda yapılan araştırmalar önceki bilgilerin aksine korumanın ilk 72 saat ile sınırlı olmadığını, etkinliğin azalarak 120 saate kadar azalarak uzayabildiğini ortaya koymuştur.

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra istenmeyen gebelikleri engellemek için kullanılması gereken acil bir yöntemdir. Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonraki ilk 72 saat içerisinde kullanılabilmektedir ve ilişkiden sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde ertesi gün hapını kullanmak gerekmektedir. İlaç “ ertesi gün hapı “ ismiyle piyasaya çıktığı için genellikle halk arasında ilişkiye girildikten bir gün sonra alınabilir gibi yanlış bir düşünce oluşmaktadır.

Halbuki ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonraki ilk 24 saat içerisinde alındığında % 95 oranında gebeliği engellemektedir. İlk 24 saatten sonraki her saatte bu oran yavaş yavaş azalmakta ve ilacın güvenilirlik yüzdesi düşmektedir. Bu yüzden çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin ilacı almak için beklemesine gerek yoktur. İlaç ne kadar erken alınırsa, o kadar yüksek bir koruma sağlayacak ve gebeliğin engellenme ihtimali o kadar yüksek olacaktır. Kısacası ertesi gün hapı ne zaman alınmalı? Sorusunun cevabı ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde mümkün olan en kısa zamanda olmaktadır.

7.jpg

Toplumumuzda c**nsellik kapalı bir kutu olduğu için ve gençlerimiz c**nsellik hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilmedikleri ve bilinçlendirilmedikleri için korunma yöntemlerine pek önem vermemektedirler. Genellikle çoğu çift ertesi gün hapını bir korunma yöntemi olarak kullanmaktadır. Halbuki ertesi gün hapı bir korunma yöntemi değildir ve sadece acil durumlarda kullanılması gerekmektedir. Uzun süreli kullanımında son derece ciddi yan etkileri bulunmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalı Çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin korunma yöntemi olarak ertesi gün hapı yerine prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araçlar, aylık ya da üç aylık iğneler tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Özellikle prezervatif hem kolay bir kullanıma sahip olduğu hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruduğu için en çok tercih edilen ve güvenilir olan korunma yöntemleri arasında yer almaktadır. Ertesi gün hapı ise tekrar belirtmemizde fayda var, sadece acil durumlarda kullanılması gereken bir yöntemdir. Hapın içerisinde doğum kontrol haplarından çok daha yüksek oranda progesteron ve östrojen bulunmaktadır. Sürekli kullanımında aşırı hormon yüklemesi sebebiyle ciddi sıkıntılara sebep olabilmektedir.

Ertesi gün hapı ne zaman alınmalı başlıklı yazımıza devam edecek olursak korunmasız cinsel ilişki sonrasında mümkünse ilk 12 saat içerisinde, mümkün değilse 72 saat içerisinde ertesi gün hapını kullanmanız gerekmektedir. İlaç kutusunun içerisinden çıkan iki hapı da aynı anda bir bardak su ile birlikte içmelisiniz.

ERTESİ GÜN HAPI İLE İLGİLİ TÜM KONULARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Temmuz 2015
Ertesi gün hapı ne zaman alınmalıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. norlevo ertesi gün hapı yan etkileri nelerdir

norlevo ertesi gün hapı yan etkileri nelerdir

kızlar az öncede sordum ama merak ediyorum norlevo ilacının prospektüsü ilaç içeriği nedir yan etkilerinde neler yazıyor. Yan etkilerini bana yazar mısınız lütfen. Ben prospektüsünü kaybettim bi dahada şimdi ilaç almim. tşk.
  2. ertesi gün hapı alınıp hamile kalınırsa ne olur?

ertesi gün hapı alınıp hamile kalınırsa ne olur?

ertesi gün haapı kullanımı ertesi gün hapının zararları selam kızlar Ertesigünü hapı alındığı halde hamile kalınıyorsa bebeğe herhangi bir zararının olmadığını okudum Araştırmalar anne karnında bi bebeğe etki etmediğini göstermiş ama tabiki yinede istemiyorsanız tek çare kürtaj olmaktır ama ben herzaman önleminizi tam alın ve bir canakıymayın diyorum
  3. Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

Ertesi gün hapı, korunmasız gerçekleşen cinsel birliktelik sonrası kullanılabilen ve hamile kalmanızı önlemeyi amaçlayan bir yöntemdir. Bununla birlikte elbette hamileliği %100 önlemek gibi bir garantisi yoktur. Hapı, birleşmeden sonra ne kadar erken alabilirseniz etkisi o kadar fazla olacaktır. En fazla etki edebileceği zaman aralığı ilk 12 saat olmakla birlikte, ertesi gün hapı cinsel...
  4. Ertesi gün hapı hakkında yanlış bilinenler

Ertesi gün hapı hakkında yanlış bilinenler

Bayanların ve özellikle de evli bayanların hayatlarında kimi zaman kullanmak zorunda kaldıkları ertesi gün haplarının temel olarak görevi partnerleri ile birlikte korunmasız ilişki sonrasında kullanılan ve ana amacı hamile kalınmasını engellemek olan bir ilaçtır. Halk arasında doğru bilinen yanlışlar arasında ise ertesi gün haplarının %100 etkisi olduğudur. Bu yanlış bir bilgidir ve %100 gibi...
  5. Ella ertesi gün hapı

Ella ertesi gün hapı

Merhaba ben 1 ay içerisin de iki kez ella kullandım adetim de 10 günlük bir gecikme var bu ilactan kaynaklı olabilirmi? Her ihtimale karşılık test yapmalımıyım ??

Sayfayı Paylaş