gebe
  1. nbm1

nbm1 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    8

eşimden boşanamıyorum

Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında nbm1 tarafından paylaşıldı.

eşim 2 seneden beri ayrı,başka kadınla birlikte ama 1 senedir cezaevinde,evden 3 sene ayrı kalınca mahkeme bizi boşarmı?daha önce mahkeme açmıştı 2011 senesinde ama mahkeme davayı red etti,şimdi dava açarsa yani 3 nsene dolunca boşayabilirmi?yoksa cezaevindeki süreç sayılmazmı ?başkası ile ilişkisini kanıtlarsam dava ne olur,diğer kadına tazminat davası açarsam ne olr

Asena_Sule bunu beğendi.
  2. MrsM

MrsM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Çok karışık bir durum bu konularda deneyimli bir avukattan bilgi almalısın bence,

3. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    bu konuyla ilgi li pek firim yok ama sanırm 3 yılı kanıtlarsan eğer etkisi olur bide başka bi kadınla yaşadığını ispatlarsan boşanabilirsin peki eşin boşanmak istemiyormu senden

4. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    senin için bu yazıyı buldum umarım işe ne yarar

FİİLİ AYRILIK NEDENİYLE BOŞANMA

Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayaraküç yıl geçmesi hâlinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.

Fiili ayrılık nedeniyle boşanma davasında gerekli koşullar;

-boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan daha önce açılmış davanın reddine karar verilmesi,
    -bu red kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesidir.

Davadan feragat halinde kesinleşme feragat tarihinden itibaren başlar. Burada da önemli olan husus ilk davadaki reddin kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıllık fiili ayrılık süresi içersinde eşlerin evliliği devam ettirme amacıyla bir araya gelmemeleridir. Tabi ki eşler çocuklarını görmek için bir araya gelebilirler. Ancak bu bir araya gelmeler az önce de belirttiğim gibi evliliği devam ettirme amacı taşımamalıdır. Aksi takdirde fiili ayrılık nedeniyle açtığınız boşanma davası reddolunacaktır.

Fiili ayrılık nedeniyle boşanma davalarında sık yapılan bir hatada eşlerin dava sonunda red kararı verilmesiyle 3 yıllık fiili ayrılık süresinin başlamış olduğunu düşünmeleridir. 3 yıl sonra davayı açtıklarında ise önceki redle sonuçlanan davanın kesinleşmediğini öğrenirler ve önceki davayı kesinleştirme çabası içerisine girerek ardından bir 3 sene daha beklerler. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için son celse red kararı verildikten sonra, mahkemesine göre değişmekle birlikte yaklaşık 1, 1,5 hafta sonra yazılacak olan gerekçeli kararı karşı tarafa tebliğ ettirmeleri gerekmektedir. Karşı tarafça da karar temyiz edilmezse kesinleşir ve 3 yıllık fiili ayrılık süresi bu kesinleşme tarihinden başlar.

Fiili ayrılık nedeniyle boşanma ve maddi manevi tazminat örnek Yargıtay Kararı:

Türk Medeni Kanununun 166/son maddesine dayanak yapılan Konya-Ereğli 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2002/52 esas sayılı dosyasında tarafların karşılıklı olarak açtıkları boşanma davaları, boşanmayı gerektiren ve taraflardan kaynaklanan bir kusurun olmaması nedeni ile reddedilmiş ve bu ret gerekçesi her iki taraf yönünden de kesinleşmiştir. 3 yıllık fiili ayrılık dönemi içerisinde yeni bir olayın varlığı da kanıtlanamamıştır. Konya-Ereğli 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2002/52 esas sayılı redle sonuçlanan davayı açan ve boşanma nedeni yaratan kadın ile aynı davada karşı dava açan kocanın boşanmaya neden olan olaylarda eşit kusurlu olduklarının kabulü gerekir. Bu yön nazara alınmaksızın davalı kadın yararına maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi doğru görülmemiştir.” (YARGITAY 2. Hukuk Dairesi 2007/18095 E., 2009/1110 K.)

5. nbm1

nbm1 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    peki cezaevinde olguğu süre geçerlimi ,yani 3 yıl içine girermi ?davayı eşim açmıştı bende istemediğimi söylemiştim,dava red edildi.

6. nbm1

nbm1 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    yani hakim eşimi kusurlu gördüğünden davayı red etmişti,ben istemesemde eşim beni boşayabilirmi?ve arada 3.kişinin ispatı olursa ne olur

7. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    eşini nasıl ne konuda kusurlu gördü şimdi cezaevideki zman sayılırmı bilmiyorum ama eşinin sabıkası var demk oluyor bu durumda bunuda dikkatee alırlar sanırm ama en iisi iyi bi avukatla görüşmen olacaktır

8. nbm1

nbm1 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    evet sabıkası var,şu andada cezaevinde ,cezaevinde olan süreç 3 senenyi kapsarmı,yani sayılırmı

9. nbm1

nbm1 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    canım ben sizi avukat düşündüğüm için sormuştum,teşekkür ederim

10. ÖzGüL

ÖzGüL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    599
    Ödül Puanları:
    193
    anlamadım ben şimdi sen boşanmak istememişin.şimdi eşim beni tekrardan boşayabılırmı dıemı soruyon yoksa sen boşanmak istiyon artık boşanabilirmiyim mi diemi.

11. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    boşanmak istemiş özgül ama dava geri çevrilmiş red olmuş şimdi yendien dava açmak istiyoruşa ama eşi istemiyor herhalde 3 yıl ayrı yaşanırsa hemen boşanabiliniyor

12. ÖzGüL

ÖzGüL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    599
    Ödül Puanları:
    193
    asena ama ılk davayı eşi açmış bak öle yazıo kadın red etmış dava düşmüş.

Asena_Sule bunu beğendi.
  13. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    daha önce mahkeme açmıştı 2011 senesinde ama mahkeme davayı red etti,ş
    aha işte ksıss böyle yazmış mahkeme red etmiş davayı öyle oluyor bazen

14. ÖzGüL

ÖzGüL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    599
    Ödül Puanları:
    193
    peki cezaevinde olguğu süre geçerlimi ,yani 3 yıl içine girermi ?davayı eşim açmıştı bende istemediğimi söylemiştim,dava red edildi.

bak kız öle dıo davayı eşim açtı ılk ben istemedım şimdi kım ıstıyo acaba ondan anlamadım

15. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    ilk söylediğinde dava red oldu demiş sonrada ben istemedim demiş bende anlaamdım valla ama 3 yıl ayrı olduğuu ispatlasa boşanır bide başka bi kadınal birlikte olduğunu ispatlarsa ozman soru çıkmaz

eşimden boşanamıyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sevgili eşim

sevgili eşim

Canım aşkım sevgimi sana hiç bir zaman anlatamadım çünkü seni okadar çok seviyorumki sevgimi tarif edemiyorum...SENİ SEVİYORUM BEBEĞİM
  2. sorun eşim

sorun eşim

eşimle çok tartışıyoruz bıktım artık hiç birşey yokken kavga yeterr
  3. Tuğçe Kazaz bir türlü boşanamıyor

Tuğçe Kazaz bir türlü boşanamıyor

tuğçe kazaz hıristiyan eşi boşanma davası haberleri burada arkadaşlar. Yunan Yorgos Seitaridi ile evlenen Tuğçe Kazaz din değiştirmesiyle gündemi meşgul etmişti. Bir çok tartışmaya neden olan Tuğçe Kazaz hıristiyan olmuş ve daha sonrada uğruna din değiştirdiği eşinden boşanmak istemişti. Geçtiğimiz günlerde Tuğçe Kazaz ve eşi arasında ki olayı konu almış iki ülke arasında ki bazı prosedürler...
  4. Eşimin eşi yok

Eşimin eşi yok

Melekler eşlerimiz hayat arkadaşlarımız çıktığımız evlilik denen yolculukta bi ömür boyu yol arkadaşlarımız.Sizlerden eşlerinizi anlatmanızı istiyorum bakalım en güzel hangi melek anlatacak eşini katılımlarınızı bekliyorum melekler
  5. eşimin kardeşi

eşimin kardeşi

merhabalar herkese arkadaşlar biliyorum uzun ama lütfen bi akıl verir misiniz ? eşimin kardeşi şzfrn hastası, erkek 30 yaşında. k.p. yok, k.v. geçen yıl vefat etti. kendi evleri var memleketlerinde, bütün abiler (3 tane) okumuş maddi durumları iyi. birde görümce var. şimdi bunlar kardeşlerini evde tek bırakmak istemiyorlar. dönüşümlü bizlerde kalsın özellikle de çalışan gelinler zaten gündüz...

Sayfayı Paylaş