gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Eşinizle diyalog kurmakta zorlanıyor musunuz?

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Evlilikte sorunların çözülebilmesi gerçekten iki önemli çabayı gerektirir: Önleme ve çözümleme. Birbirinizle konuşmaya hazırlıklı olun. Birbirinize her an aşağıdaki önleyici soruları yöneltmek için fırsat kollayın. Diyalog kurmayı başardığınızda önemli sorunların çözülmesinin daha kolay olduğunu farkedeceksiniz.

Birbirinizle düzenli olarak konuşmayı alışkanlık haline getirin

Birbirinize aşağıdaki soruları yöneltmeniz çok faydalı olacaktır:

-Birbirimiz için daha fazla bir şey yapabilir miyiz? Zor anlarda birbirimize yardım etmek işimize gelir mi? Ortak bir zemin oluşturabilmek için birlikte çalışabilir miyiz?

-Birbirimizin arzularını ve ihtiyaçlarını dikkate alıyor muyuz? Kendimizi ve ihtiyaçlarımızı ifade edebilir miyiz, eşimizin ihtiyaçlarını duymaya hazır mıyız?

-Benim günümün ne kadar stresli geçtiğinden haberin var mı? Benim işte neler yaptığımı biliyor musun? İşteki stresin hayatımızı nasıl etkilediğini biliyor musun?

-Şimdi evli olduğumuza göre, birlikteliğimizin duygusal değeri ne olabilir? Bunun önceki yaşantımızdan farkı ne?

-Evliliğin günlük rutinimize etkisi ne? Her şey değişti mi? Öyleyse, nasıl? Bu değişikliğe ne neden oldu?

-Birbirimizle nasıl iletişim kuruyoruz?Birbirimizle yeterince konuşuyor muyuz?

-Birbirimizi dikkate alıyor muyuz? Birbirimizi nasıl daha iyi dinleyebiliriz?

-Benim yaptığım bazı şeyler seni rahatsız ediyor mu?

-Birbirimizi ciddiye alıyor muyuz?

-Birbirimizi ve kendimizi ciddiye alıyor muyuz?

-Birlikte en son ne zaman gülüp eğlendik?

-İlişkimizi iyiye götürmek için neler yapmalıyız?

Siz ve eşiniz hayatınızın nasıl gittiğini ve evlendikten sonra iyiye giden birşeyler olup olmadığını zaman zaman biraraya gelip tartışmalısınız. Karınızla ya da kocanızla iletişiminizi kolaylaştırmak için elinizden geleni yapmalısınız, espri kabiliyetinizi kaybetmemelisiniz ve birbirinizi çok fazla ciddiye almamalısınız. Zaten şu anda her ikiniz de öğreniyor, birlikte büyüyor ve olgunlaşıyorsunuz.

Kim haklı, kim haksız düşüncenizi geçici olarak işlem dışı bırakın

Kavgayla ilgili en zorlayıcı duygulardan biri eşinizin sizi dinlemediğini ya da anlamadığını hissetmenizdir. Birkaç dakikalığına kendi kılıfınızdan sıyrılın ve eşinizi dinlemeye çalışın. Birbirinizin bakış açısını anladığınızda anlaşmaya varmanız daha kolay olacaktır.

Öfkenizi yenin

Çabucak sinirlenen biriyseniz, şu anda belki de doğmamış aile bireyine örnek oluşturacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Yoğun öfke ve bağırıp çağırmanın ürkütücü olduğunu ve eşinizin size güvenini sarsacağını da unutmayın. Gerekiyorsa, kendinize sakinleşmeniz için zaman verin. Beş dakika ara alın. Böylece, eşinize daha sonra pişmanlık duyacağınız aşağılayıcı ve kötü sıfatlar kullanmaktan, kötü bir dille hitap etmekten uzak durmuş olursunuz. Kavgayı ilk bitirene ödül verilmediğini unutmayın. O yüzden zamanınızı iyi kullanın.

Panik ve kaygıyla başetmeye çalışın

Paniğin düşünmeden hareket etmenize neden olmasına izin vermeyin. Duyguların uyarı sinyalleri vereceklerini aklınızdan çıkarmayın. Hareketlerinizi yönlendirmelerine izin vermeyin, ama onları görmezden de gelmeyin. Öfkeyle tepki vermekten ve kaygıyla yıkıcı davranmaktan kaçının. Tehditlerin tuzağına düşmeyin.

Çareyi alkol ve uyuşturucuda aramayın

Tartışma öncesi, tartışma sırasında ve tartışma sonrasında içmenin hiçbir faydası olmayacaktır. Neden? Çünkü alkolün duyguları ortaya çıkarma etkisi sonucu her şey daha kötüye gidebilir. Alkol ve uyuşturucu kullanımı hoş olmayan ve ürkütücü sonuçlar doğurabilir.

Ortak bir zemin oluşturun ve uzlaşma yollarını arayın

Uzlaşmanın önemi anlatılmakla bitirilemez. Bu prensiplerinizden vazgeçmeniz anlamına mı gelmektedir? Çok zor. Oysa her ikinizin de karşı çıkamayacağınız ufak ama güven oluşturucu adımlar atmanız iyi olacaktır.

Zamanın çok iyi bir ilaç olduğunu unutmayın

Doğru, zaman her yarayı iyileştirebilir. Özellikle kavga sırasında bir adım geri atın. Kavganın hemen çözülmesi gerektiğini düşünmeyin. Zaman avantajı sayesinde sorunu bütün açılardan görebilecek ve sonuçta da çözebileceksiniz. Kocanızla ya da karınızla eninde sonunda bütün sorunları çözeceğinize inanın. Ortak zeminde hareket etmeli, bir yandan sorunları çözmeye çalışırken, diğer yandan hayatınızı yaşamaya devam etmelisiniz.

Bazen en iyisi insanın sessizliği yenmesidir

Bu kolay değildir, ilk evlendiğiniz zamanlar ve evliliğinizin birinci yılı arasında sessizlik kalma konusuyla ilgili bir sorun yaşama olasılığınız oldukça fazladır. "Bizim konuşmamız gerekiyor", "Niye sesini çıkarmıyorsun" türünden sessizliği bozmanız zor olacaktır. Sessizliği bozmak ilişkinizi kuvvetlendirecek ve sorunları çözme olasılığınızı arttıracaktır.

Gerekiyorsa, yardım alın

Bazı kavgalar incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerle çıkar, ilk büyük kavganızın kendisini sürekli yinelediğini düşünüyorsanız -gittikçe daha yoğunlaşıp şiddetlenerek- kendinizi altında yatan nedenleri çözmek için yardım almak zorunda hissedebilirsiniz. Yanlış ayak üzerinde durmayın. Güvendiğiniz bir arkadaşınızdan, doktorunuzdan ya da bir akrabanızdan sizi iyi bir terapiste yönlendirmesini isteyin. Seansların uzun, zaman alıcı, pahalı ya da sü-rekli olması gerekmiyor. Bazen başka birinin kişiliğinizdeki farklılıklara parmak basması bile doğru yola girmenize yardımcı olacaktır.

Farklılıklarınızın tadını çıkarın

"Kaos yaratıcılığı arttırır" sözü her zaman hoşuma gitmiştir. Aranızdaki farklılıkların sizi anlayışa ve hoşluğa sürükleme olasılığı oldukça yüksektir. Stresten, ilk kavganızın kaosundan ve sorunlardan kaçmayın. Olayın üzerine giderseniz, birbirinizle ilgili olarak çok şey öğrenirsiniz. Ayrıca, bir takım olarak stresle nasıl basa çıkacağınız konusunda da bir strateji geliştirebilirsiniz.

Eşinizle diyalog kurmakta zorlanıyor musunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bana yapılan okuyor musun diyalogları

bana yapılan okuyor musun diyalogları

benim yaşımdaki çogu kişi üniversitede dogru (gerci arkadaslarımın yarısı evli hemde yasıtım) ama çok geç kalmış sayılmam yani daha gencim okurum neyse uzaktaki yakındaki tanıdıklar akrabalar vs...soruyorlar dogal olarak bakın nasıl diyaloglarla beni çileden çıkarıyorlarr :hhh: yine B-ben S-soran kişi S-ayy ayhan bu senin kız dimi sen kaça gectin yavrum liseye mi B-ne lisesi amca onun...
  2. Eşiniz sizi anlıyor mu?

Eşiniz sizi anlıyor mu?

İki yabancının aynı çatı altında bir ömür geçirmesini imkansız bulanların sayısı giderek artıyor. Kadın erkek ilişkilerinde, aynı evin paylaşılması bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Bazı erkekler, hayatlarını paylaştıkları kadınları acımasız bir şekilde eleştiriyorlar. Bazıları ise hayatlarındaki kadına anlayışlı ve hoşgörülü davranıyorlar. Sizin durumunuz nasıl? Soruları doğru...
  3. Çelik eski eşiyle barışıyor mu?

Çelik eski eşiyle barışıyor mu?

çeliğin eşi çeliğin karısı Meleklerim Çelik ayrılmıştı hepimiz az çok biliyoruzdur ve şimdi barışıyor:) Ben çelik hayranlarındanım onun mutlu olması benide mutlu eder:) 3 yıl evli kaldıktan sonra boşanan çift, oğulları Ata'yla birlikte yemek yedi. 3 yıl evli kaldıktan sonra 2006 yılının haziran ayında boşanan çift, önceki akşam Hisar İskele Balık'ta oğulları Ata'yla birlikte yemek...
  4. Eşinizin ailesiyle oturur musunuz?

Eşinizin ailesiyle oturur musunuz?

Evet bayanlar, eşinizin ailesiyle oturur muydunuz? ben allah uzak getirsin diyerek kulağımı çekip tahtalara vuruyorum. siz ne diyorsunuz? :D:D:
  5. eşim beni aldatıyor mu?

eşim beni aldatıyor mu?

14 yıllık evliyim.her şey çok güzel gidiyordu.fakat eşim son zamanlarda garip davranmaya başladı.uzun bir süre hareketlerini takip etmeye başladım.bana eskisi kadar yakın değildi.benden sıkılmış gibi davranıyor, eve geç geliyor, benimle az vakit geçiriyordu.bunu birkaç arkadaşımdan duymuştum aldatan erkek başkalaşım yaşıyormuş.bununla ilgili internetten uzun bir süre yazılanları okudum.benim...

Sayfayı Paylaş