gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Eski gaz lambaları

Konu, 'Nostaljik Resimler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

eski lambalar eski gaz lambası gaz lambaları antika lambası antika lambaları Eskiden elektrik kesildiği zamanlar gaz lambaları yakılırdı ve insanlar koyu bir sohbetin içine girerlerdi şimdilerde ise çoğu evde gaz lambaların yerini ışıldaklar aldı yada lüx konutlarda jeneratör sistemiyle aydınlatmalar oluyor.sizlere halen bazı evlerde kullanılmaya devam eden bazılarında ise antika köşelerine kaldırılan gaz lamları hakkında bilgiler vermek istiyorum [​IMG]
    Gaz lambalarının ilk ortaya çıkışı, 18. yüzyılın başlarına denk gelir. Yassılaştırılmış bir fitili gaz tankının içinden geçirerek, en üste ise koruyucu bir şişe ekleyerek gaz lambalarına ilk formunu İsviçre vatandaşı Argand vermiştir. Tabii, 1775’te Léger ve Alstroemer tarafından ayrı ayrı bulunan yassı fitilin de, bu buluşun ortaya çıkmasına katkısı büyüktür.
    Türkiye’de ise, 1800’lü yılların sonlarına doğru ev, dükkân ve kahvehanelerde gaz lambaları ile aydınlatma yapıldığını biliyoruz. Kudret Emiroğlu’nun ‘Gündelik Hayatımızın Tarihi’ başlıklı eserinden de, 1900’lü yılların ortalarında Türkiye’de beş milyona yakın gaz lambası tankı ve şişesi üretildiğini öğreniyoruz. Ancak bu tarihlerde üretimine devam edilen bir diğer gaz lambası çeşidi daha vardı. Bunlar şişesi olmayan, ancak yine gaz yardımı ile ateşlenen lambalardı. Bu tip lambalar, içine gaz konulan bir tanktan, fitilin dışarı uzanmasına yarayan delik veya deliklerden oluşur ve daha çok ‘kandil’ adıyla anılırdı.

Peki gaz lambalarını bu kadar özel ve unutulmaz kılan nedir?

Sadece görünmeyeni aydınlatması mı, yoksa kendiliğinden anılarımıza kattığı hüzün mü?
    Gaz tankına yeterli miktarda gaz konulur, çarkın yardımı ile fitil bir miktar yukarı çekilir ve ateşlenir. Alevin ani sıcaklığı ile patlamaması için önceden elde ısıtılmış şişe, çarkın üstüne geçirilir ve gaz lambasının aydınlığında gece başlar.
    Çocukluğumuzdan geriye kalan anıları, zayıf ışığı ile belli belirsiz aydınlatan gaz lambalarının gecesi... Sofrayı aydınlatan, merdivenli ahşap evlerin basamaklarını aydınlatan, masal anlatıcısının yüzünü aydınlatan gaz lambalarının duvarlarda yaptığı gölge oyunları ile devam eder gece...
    Gaz lambalarının titrek ışığı, aklımızda artık belli belirsiz yer eden çocukluğumuzu çağrıştırır. Şişelerinin kırılganlığı ise hüznü... Tıpkı yitirdiğimiz anılarımızın çağrıştırdığı hüzünler gibi...

2. yarennnnnnn

yarennnnnnn Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    vay cok otantik:)

Eski gaz lambaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Eski

Eski

Rüyada eski bir sey veya yeninin eskidigini görmek hayir degildir.
  2. gaz

gaz

Yanıcı, uçucu gaz ve hava gibi şeyler gurur ve kibire, öfkeye ve şiddete, Hacimsiz varlıklar kimliksiz ve kişiliksizliğe ve kendini beğenmesinden dolayı ilahi hoşnutsuzluğa delalet eder. ( Gaz kaçırmak için Bakınız; Yellenmek.)Gaz koklamak, kendi hatalarınızdan dolayı başınızın derde gireceği anlamına gelir.Rüyasında havagazı gören kimse, düşmanla karşılaşır.Rüyada gazyagi görmek, yakinda...
  3. eski kandiller lambalar

eski kandiller lambalar

eski lambalar eski kandiller kandil lambası kandil lamba lambası nedir
  4. Değşik Lambalar

Değşik Lambalar

Şöyle düşünelim .Bir parkta yürüyoruz ve aniden karşımıza bir sanat eseri gibi görünen ama aslında sokak lambası olan bir şey çıkıyor :)Ne hoş olurdu değil mi.Buyrun bakın o uzun uzun direklerin yerine bunlar olsa hoş olmaz mı :D
  5. İşkembe Lamba

İşkembe Lamba

İşkembeden lamba olur mu hiç demeyin. Oluyor çünkü. İlk defa gördüğüm bu lambaları sizinle paylaşmak istedim. Bir de görüşlerinizi almak istedim :) İşkembeden lamba olur olmasına da sizce bu hiç estetik olur mu ? Sorumun cevabını bekliyorum :D Ben estetik bulmadım yani :D :huhe: hahaha Ama ilginç bir tasarım gerçekten.. Hakkını vermeli.

Sayfayı Paylaş