gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

eski hbr ama ilginç.Göktaşı 2 Temmuz’da Teğet Geçecek.!

Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Göktaşı 2 Temmuz’da Teğet Geçecek.! Dünya’ya doğru hızla ilerleyen 920 metre çapındaki bir meteor,2 Temmuz günü yeryüzünü sıyırıp geçecek.

Bundan sonraki ilk, yakın meteor geçişi 2029’da.

Bilim insanları göktaşının en fazla Dünya-Ay mesafesi kadar yaklaşacağını, dolayısıyla Dünya’ya çarpma ihtimalinin olmadığını belirtiyor.

Ancak bu mesafe astronomi meraklılarının, 3 Temmuz günü teleskoplarıyla asteroidin geçişini izlemesine izin veriyor.

Geçiş sırasında da bilim insanları asteroide radarla yüksek frekanslı radyo sinyali göndererek araştırma yapacak.

Gözlem adı 2004 XP14 olan asteriod 10 Aralık 2004’te ABD’deki Lincoln Laboratory Near Earth Asteroid Research (Lincoln Dünya Alanı Asteroid Gözlem Laboratuvarı LINEAR) tarafından keşfedilmişti.

Laboratuvar Dünya’nın yakınından geçecek tüm göktaşlarını araştırıyor ve muhtemel yol çizgilerini hazırlıyor.

Yansıttığı ışı göz önüne alınarak yapılan analizde, 2004 XP14 göktaşının çapının 410 ila 920 metre arasında olduğu tahmin ediliyor.

RADYO SİNYALİYLE GÖZLEM

Göktaşı 2004 XP14, 2 Temmuz günü sabahı TSİ 7:25 gibi geçişine başlayacak ve en yakın noktasında Dünya’ya 432 bin km mesafede olacak.

NASA’nın California’nın Mojave Çölü’nde bulunan 70 metre çapındaki Goldstone radarı, 2004 XP14 göktaşını 3, 4 ve 5 Temmuz tarihlerinde yüksek frekanslı radyo sinyalleriyle yoklayacak.

DÜNYA’YA ÇARPMA İHTİMALİ OLAN 783 GÖKTAŞI

Apollo meteor kuşağına ait olan 2004 XP14 asteroidin bu yüzyıl sonunda Dünya’ya çarpma ihtimali olacağı belirtilmiş, yapılan detaylı analizlerden sonra bu olasılık reddedilmişti.

Dünya’ya çarpma ihtimali olan 783 adet göktaşı bulunuyor.

BİR SONRAKİ GEÇİŞ 2029’DA

Dünya’ya yakın bir sonraki asteroid geçişi 13 Nisan 2029’da gerçekleşecek; Asya ve Kuzey Afrika’daki gözlemciler bu olayı çıplak gözle görebilecek.

Gözlem adı 99942 Apophis olan bu göktaşı, 300 metre çapında ve Dünya’ya 32 bin km yakından geçecek.

Astronomlar bu derece yakınlıkta bir göktaşı geçişinin ancak bin 500 yılda bir gerçekleştiğini vurguluyor.

eski hbr ama ilginç.Göktaşı 2 Temmuz’da Teğet Geçecek.! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. en ama en eski msn işte burda:)))süper

en ama en eski msn işte burda:)))süper

bu resimde 1.msn kişi listesi gözüküyor. 2.mesaj geliyor. yukarda görmüş olduğunuzda msn hacklenmiştir:):):):)
  2. Bronzlaştım am kısa sürede eski tenime dönmek istiyorum.

Bronzlaştım am kısa sürede eski tenime dönmek istiyorum.

bronzlaşan ten nasıl açılır bronz teni açmak bronzlaşan teni açmak am istiyorum bronz ten nasıl açılır Merhabalr, Güneşte istemeden biraz fazla kaldım. Yüzüm yandığından çok fazla bronzlaştım.Ben Bronz ten sevmiyorum.En kısa sürede nasıl eski ten rengime kavuşurum. Teşekkürler
  3. 14 Yaşında ama tam 2 metre boyunda!

14 Yaşında ama tam 2 metre boyunda!

2 metre boy Ş una 14 yaşında ama boyu tam tamına 2 metre.20 yaşlarına kadar boy uzamasını düşünecek olursak bu genç kızın boyunu sonradan düşünemiyorum bile... Bu insan brezilya’da yaşıyor. Ve 14 yaşındaki Elisany Silva, tamemen yaşına göre aşırı uzun boyu ile görenleri hayrete düşürüyor.
  4. 2. çocuğu istiyoruz ama olmuyor

2. çocuğu istiyoruz ama olmuyor

slm arkadaslar benım ıkı bucuk yasında bı oğlum var hemde bı kerede hamıle kalmıştım ona ve şimdi ikinciyi istıyoruz özellıklede eşim çok istıo 4 aydır korunmuyoruz ama olmuyo eşime bı evlat daha vermek ıstıyorum bunun için çok üzülüyorum..bakalım adetıme 4 gun kaldı acaba kanda çıkarmı varsa??? ben yıne o duyguyu yaşadım Allahım yaşamayanlara benden önce nasıp etsın inşallah..
  5. Eski sevgilimle barıştım ama sorunlar yakamı bırakmıyor yardım lütfen

Eski sevgilimle barıştım ama sorunlar yakamı bırakmıyor yardım lütfen

Öyle bir cikmazdayim ki ne yapsam bu sorunu cözemiyorum. Benim sorunum eski sözlümle yani simdiki sevgilimle ilgili. Ikimizde 21 yasindayiz. Baristik barisali sorunlar pesimi birakmiyor. Eskiden sözlüydük ayrildi benden. 1 bucuk sene sonra barismak istedi baristik. Simdi aileler istemiyordu ta ki aksam annem istedigini söyleyene kadar. Sevgilime gidip annem izin verdi gelip isteyin dedim....

Sayfayı Paylaş