gebe
  1. sky35

sky35 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Eski köye yeni 'âdet' kızının ilk reglisi için parti düzenledi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında sky35 tarafından paylaşıldı.

Bu ülkede neden erkeklerin sünneti düğünlü dernekli kutlanır da, kızların regl olduğu gün kutlama yapılmaz?" Duygu Asena 21 yıl önce Kadının Adı Yok isimli romanında bu cümleyle eleştiriyordu toplumun regl haline bakışını... Yıllarca regl saklanacak, utanılacak, hatta bir tokatla kendine hakim olma duygusu yerleştirecek kadar önemli bir olguydu bu ülkede. Ama bu olgu hep sırdı, ifşa edilmesi hep ayıptı ta ki bu hafta sonuna kadar... Ankaralı iki çocuk annesi Şule Akdağ çıktı; kızının ilk reglini kutlamak için davetiyeler bastırdı, parti organize etti... Tam da Duygu Asena'nın dile getirdiği fikirden yola çıkarak bunun saklanacak bir şey olmadığını, en az sünnet kadar kutlamayı hak ettiğini söyledi. Peki Şule Akdağ'ın bu sıra dışı tavrı kızının ruh halini, moda deyimiyle okuldaki imajını acaba nasıl etkileyecek? Ebeveynlerin bile bu kadar farklı tepki verdiği regl kutlama hadisesine Ezgi'nin okuldaki, mahalledeki arkadaşları ne denli olgun yaklaşacak? Biz bu durumu Prof. Dr. Bengi Semerci'ye sorduk. Semerci olaya farklı bir bakış açısıyla yaklaştı: "Âdet başlamasını gizlemek ve kirlendiğini söylemek ne denli travma yaratırsa, herkese kanamanın başladığından bahsetmek de aynı oranda travma yaratır. Çocuğu utanmaya, arkadaşlarından kendini soyutlamaya yöneltebilir. Ya da arkadaşları onu soyutlayabilir, farklı bir konuma koyabilirler. Oysa ergenlikte farklı olmak değil, yaşıtlarla benzer olmak ve yaşıtlar tarafından kabul görmek önemlidir." Şule Hanım'ın Duygu Asena'dan etkilenip etkilenmediğini bilmiyorum ama konunun uzun süre tartışılacağı kesin. Durumu yadırgayanlar da olacak, örnek alanlar da... Hatta işi geyiğe sarıp "Kıza hediye olarak ped mi alacağız?" diye alay edenler de çıkacak. Ama tepkiler nasıl olursa olsun bundan böyle kitleler halinde olmasa bile regl kutlaması haberlerini duyacağımız kesin. Çünkü bu parti, bir anlamda kapanmamak üzere bir kapının açılması anlamına geliyor.

BU KUTLAMA İLK DEĞİL
    Aslında haber, basına yansıması noktasıyla yeni ama uygulanma açısından bakınca tek değil.
    Bundan iki buçuk yıl önce KAMER (Kadın Merkezi) Van temsilcisi Gülay Ertunç tıpkı Şule Akdağ'ın yaptığı gibi kızı Yekbun'un ilk reglsini evinde verdiği bir davetle kutlamış. Üstelik bunu Van'da belli bir gelenek görenekle yetişen ailesini de dahil ederek yapmış. Gülay Ertunç, KAMER sayesinde aldığı eğitimlerden yola çıkarak, bunun bir genç kız için son derece önemsenmesi gereken bir gün olması gerektiği fikriyle hareket etmiş. Gerisini onun ağızından dinleyelim: "Ben regl olduğumda annem 'Sakın kimseye söyleme,' diye bana sıkı sıkı tembih etmişti, ben de korkmuştum.
    Kızıma bu korkuyu yaşatmayacaktım, kızım Yekbun 10 yaşında regl oldu. Beklediğimizden erkendi ama yine de o gün tüm akrabaları ve kızımın arkadaşlarını eve topladım, pasta kestik." Türkiye'de şimdilik bilinen iki regl kutlaması örneği var, rakam olarak düşünüldüğünde parlak sayılmaz ama bunu ülkemiz gelenek göreneklerine bağlamak da mümkün değil.

Kadınlar fikre destek oldu
    Aksu Bora (Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi'nde öğretim üyesi)..
    "Müslüman toplumlarda erkek çocukların çocukluktan çıkıp erkekliğe adım atmaları, sünnet töreniyle işaretlenir. Penis etrafında dönen bütün bir semboller evreni, çocukluğun masumiyetinin feda edilmesi karşılığında kazanılan statünün önemini gösterir: Erkeklik, bedeli ödenmesi gereken bir statüdür, bu, onun değerine de işaret eder. Bu bedeli ödeyen erkek çocuk, toplumsal onaya ve hediyelere boğulur. Kız çocuklar için, ergenliğe geçiş töreni yoktur. Kızların kadınlığa geçiş töreni, düğündür. Gelin olmak, hayatında ilk kez, toplumsal ilginin merkezinde olmak demektir. Bu ikisi arasındaki iki farka dikkatinizi çekmek isterim: Erkekliğe geçiş için bir kadına ihtiyaç yoktur.
    Yetişkin erkeklerin (kirve gibi) varlığı ve onayı yeterlidir. Kadınlığa geçiş için ise bir erkek, onun tarafından seçilmiş olmak şarttır. Kadının erkeğe bağımlı, kadınlığın ise biyolojik/bedensel bir varoluş olarak tanımlanmasını bundan daha iyi anlatan bir örnek biliyor musunuz? Bu nedenle, bir annenin kızının adet görmesini kutlamasını güzel buldum, en azından kızın bedeniyle, bedenindeki değişimlerle ilişkisinin daha az sarsıcı olmasına yardımcı olacak, kadınlığı ve kadın cinselliğini 'kirli', 'pis' olarak algılamaktan onu biraz olsun sakınacaktır."

Dünyada regl ritüelleri
    (Yrd. Doç. Dr. Yaprak Civelek)..
    Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Ana Bilim dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr.
    Yaprak Civelek, diğer toplumlarda da regl kutlamasının yaygın olmadığını söylüyor. Civelek, toplumların yaklaşımını şöyle özetliyor: "Amerika ve Avrupa toplumlarında, evdeki kız çocuğunun regl dönemine geçişi kadınlığa ilk adımla birlikte kadın ve erkek ilişkilerinin, yaşanabilecek cinsel pratiklerin ve bu döneme dair risklerin ebeynler ya da diğer aile büyükleri tarafından açıklandığı bir dönemdir. Hindistan'da regl dönemine girişin, bunu deneyimleyen kız çocuklarının ve ailelerinin bir anlamda korkulu rüyası haline geldiği dönemler yaşanmıştır.
    Toplumumuzda bu dönem, cinsel yönden aktif duruma gelmenin ve doğurganlık dönemine geçişin simgesi olarak algılanır. Kadın olmak için ilk adım, gelinlik çağına gelme dolayısıyla da 'artık hareketlerine dikkat et, ayıplanabilirsin' gibi baskıları da beraberinde getirir."

Kuran'da regl

Beyza Bilgin (İlahiyat profesörü)..
    "Kuran'da, Bakara Suresi 222. Ayet'te, kadının ay halinin bir rahatsızlık olduğu, adet günlerinde kadınlardan, cinsel ilişki açısından uzak durulması öğütlenmiştir. İlmihal kitaplarının çoğunda, cinsel ilişki yasağına ek olarak, kadınların ay halleri süresince Kuran okumamaları, hatta Kuran'a el sürmemeleri, oruç tutamamaları, abdestsiz sayılacakları için namaz kılmamaları, Hac ibadeti söz konusu ise Kâbe'yi tavaf etmemeleri bir dini gereklilik olarak yazılmıştır.
    Kadınlar ay halinin ayıbı ile öylesine musdariptirler ki, bu konu kız çocuk ile annesi arasında bile mahremdir, yeterince açıklıkla dile getirilmez. Kız çocukları çoğu zaman hakkında hiçbir bilgileri olmadan ilk adet kanamaları ile karşılaşır ve ciddi sarsıntılar yaşayabilirler. Bence kadın olsun erkek olsun insan her hali ile Allah'ın kuludur. Hiçbir sebep kulun Allah'a yönelmesine mani olamaz, olmamalıdır. Oruçla ve namazla ilgili düzenlemeler kadınların adet halinde zayıf olacakları ihtimaline yönelik ruhsattır, yasak değildir. Eğer kadın kendini zayıf hissetmiyorsa, fakat moral olarak ibadet etmeye ihtiyaç hissediyorsa, bunun karşısına çıkılamaz."

Eski köye yeni 'âdet' kızının ilk reglisi için parti düzenledi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çocuklar için parti mönüleri

Çocuklar için parti mönüleri

doğumgünü mönüleri şekerli mısır patlatma tarifi Kullanılacak Malzemeler - Susamlı tavuk köfteleri - Sosis tabağı - Şekerli patlamış mısır - Çikolatalı çubuklar - Gazlı meyve suları Hazırlanma Şekli Çocuğunuz için doğum günü partisi verecekseniz ve ne hazırlamalı diye düşünüyorsanız işte size bir kaç tarif. Afiyet olsun... Susamlı tavuk köfteleri Tavuğu; sos, limon suyu,...
  2. Kö kız isimleri

Kö kız isimleri

Körpe: taze yeni yetişmiş Kösem: sürünün önünden giden, yol gösteren koç cildi temiz, pürüzsüz rehber yol gösteren Kösemen: rehber, gösteren Köz: sıcak kül küçük kor parçası
  3. Yeni yıl partisine hazırlık

Yeni yıl partisine hazırlık

Yılbaşı akşamı ne giyeceğinize karar veremiyorsanız, önce yer ve durum değerlendirmesi yapın. Dekolte, ayakkabı ve makyaj kurallarını da uygularsanız, hem şık görünür, hem de gönül rahatlığıyla eğlenirsiniz. Amerikan seçimleriydi, finansal krizdi derken bir yılı daha sağ sağlim...
  4. Türkiye'in ilk 'Eko Köyü' kuruluyor

Türkiye'in ilk 'Eko Köyü' kuruluyor

Türkiye'nin ilk 'Eko köyü' projesi hazırlıkları Erzurum'da başlandı. 250 çiftçi köyde üretim yapacak. Erzurum Organik Tahıl Üreticileri Birliği (EOTÜB) tarafından hazırlıkları süren ''Erzurum Agroforestry Projesi'' ile Türkiye'nin ilk ''eko köyü''nün kurulması hedefleniyor. EOTÜB Başkanı Nazmi Ilıcalı, yaptığı açıklamada, hazırlık çalışmalarında son aşamaya gelinen ''Erzurum Agroforestry...

Sayfayı Paylaş