gebe
  1. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113

Eski ramazanlar çok başkaydı demi melekler

Konu, 'Melekler Cafe' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

eski ramazanlar, anıları, gelenekleri, yemekleri, terbiyesi hakkında genel bilgiler burda

sevgili melekler aklıma eski ramazanlargeldi ve konu açmak istedim:D

eskiden ansıldı ramazanlar? herkeste bir telaşş bir koşturmaca iftar heycanıı ellerde ekmekler pideler

iftara yakın komşularda bir telaş herkes bir birine yemek verir hatta yarışırlardıı

iftar davetleri olurdu tüm akrabalar toplanır iftar açarlardı dualar ederlerdii

sonra teravihe gidilirdii camiler dolurduu yer kalmazıı inasnalar birbirleriyle selamlaşırdıı iki güzel sohpet ederdii

hele sahurlarr davulcu gelirdi manileri söylerdii herkesin her evin ışığı tek tek yanmaya başlardı hemen çaylar koyulur sahurluklar çıkarılırdı

börekler çorbalarr poğaçalarrr:D

oruç tutmayan çocukalr bile sahura kalkar yemek yerlerdi:D

peki ya şimdi melekler? şimdi günümüzde nasıl ramazan

bir çok kimse oruç bile tutmuyor artık orucu geçtimm saygı bile kalmamış

sahur maneiyatı yok teravihe giden yok çocuklar bile kaldırılmıyor sahuraa

eskiden birisi hastalıktan dolayı bile oruç tutmasa utanırdı bişe yemekten içmekten saklardı

eskiden oruç tutana saygı vardıı

ama şimdi bakıyorum dışarda yemek yiyenler buz gibi su içecek içenlerr saygı yok şu insanda oruçtur günah önünde yemiyim diyen yok

eskiden mümkünmüydü ramazan ayındaa dışarda bişye yemek içmekk ayıpp günah diye bişey vardıı

noldu bize melekler nolduda bu hale geldikk örfümüzü anenemzi unuttuk saygımızı yitirdikk acaba bizmi artık çocuklarımıza birşeyleri öğretemiyoruzz yoksa hata bizdemi?

zamanmı değişti yoksa insanlarmı?

naçizane fikirlerimi sundum meleklerim sizlerden de fikir bekliyorum alalh herkesinn orucunu kabul etsinn daha güzel günler görmek dileğiylee

Son düzenleme: 9 Ağustos 2011
  2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

İnsanlık kötüye doğru gidiyor ne yazık ki cemoş.İnsanlığın insanlığı yok olmuş,az birşey kalmış o da gitmek üzere..
    Dediğin gibi; kimse kimsenin ibadetine karışamaz,herkes oruç tutmak zorunda değil,her koyun kendi bacağından asılır ama ya saygı? Saygı nerede? Saygı yok olduğu gibi bir de ibadet edenlerle dalga geçercesine hareketlere maruz kalıyor oruç tutan insanlar. Ne ayıp! Ne günah!

İnsanlık değerleri kaybolduğu zaman o milletten hayır gelmez!

Allah sonumuzu hayır etsin!

3. sevde 7

sevde 7 Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.092
    Ödül Puanları:
    113
    ewt eskiden insanlar diğeri oruçken su bile içmezdi yanında şimdi su içmeyi bırak restorantlar dolup taşıyor ramazan gündüzlerinde.size bir olay anlatayım ;eşim restorant ta çalışıyor diyor ezana vaktine 5 -10 kala müşteri geliyor.orucuuzu açmamıza bizim kendi müslüman insanımız izin vermiyor diyor hemen nerde bu siparişler demeye başlıyolar diyo.ama inan Yahudi müşteriler siz orucunuzu açın biz bekleriz diyorlar dedi eşim şaşırdım ha bu arada müslüman olan insanlarda oruç değilmiş içmeye geliyolarmış iftar vaktinde.işte artık böyle geçiyor ramamzanlarımız.ben kendimce diyorum ki bizler Allaha şükürler olsun ki seçilmiş insanlarız ki bu kadar kötülüğün ardında temiz kalmayı başarabiliyosak.

4. Misafir

Misafir Forum Okuru

Çok güzel bir konuya değinmişsin Cemoş. Ne yazık ki bir çok örf adetlerimiz, ananelerimiz gibi Ramazan değerlerimizide yitirdik.
    Hatırlıyorumda, annem muayyen günlerinde oruç tutmuyor ama oruçsuz olduğunuda saklardı. Muayyen günlerinde tıpkı oruçlu gibi iftar vakitleri yemek yerdi. Restorantlar Ramazan ayında kapanırdı. Tutmayan olsa bile dışarda yemek yemez, birşey içmezdi. Ayıp karşılanırdı çünkü.

Şimdi ise tüm restorantlar açık, isteyen içiyor, isteyen yemek yiyor. Ramazan gelmiş mi gelmemiş mi belli değil, kimin umrunda.

Sabah, mutfağın penceresinden kafamı bir çıkardım ki, karşı apartmanda ki 1.kat ailecek balkonda kahvaltı yapıyor. Orucu tutarsın ya da tutmazsın. Bu, kul ve Allah arasında. Ama oruç tutmıyorsan bile bu mübarek ayın hürmetine, oruç tutan komşuna saygıdan bile olsa, kahvaltını balkonda değilde mutfağında yap be kardeşim. Yazık çok yazık...
    Bunlar, sevap işlemenin yanı sıra toplum değerlerimizdir. Biz hem sevabımızı ve ne yazık ki hemde değerlerimizi kaybeden bir toplum olduk. Sonumuz hayrola...

Eski ramazanlar çok başkaydı demi melekler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. eski ramazanlar!

eski ramazanlar!

Şimdi artık kırıntıları kaldı. Birkaç sene sonra, bu kırıntıları da kaybolup sadece tarih sayfalarında yaşayacaklar... Arap Bacılar'dan, halayıklardan, dadılardan söz ediyoruz. Bu isimler bile onların bir evde ne kadar önemli olduğunu, incelik isteyen işlere verildiğini kolaylıkla anlatabilmektedir. Bundan 50 sene evveline kadar sadece büyük konaklarda, yalılarda, köşklerde değil, orta halli...
  2. "Nerede o Eski Ramazanlar"

"Nerede o Eski Ramazanlar"

NOT: Bu sözü yorumluyoruz. Reklam filmlerinde dahi kendine yer bulmuş, zamanımızın ve kültürümüzün eskiye oranla yozlaşma içerisinde olduğunu, etrafımızdaki hayli büyük aile eşrafının geçmişe duyduğu buram buram özlemi gösteren, şimdiyle geçmiş arasındaki farkı bize anlatan, her Ramazan mutlaka bir yerlerden duyduğumuz ve içimizi buruk bir özlemle dolduran sitemkar söz...
  3. Deniz seki'nin eski eşi başkan adayı oldu

Deniz seki'nin eski eşi başkan adayı oldu

POP MÜZİK SANATÇISI DENİZ SEKİ'NİN 16 YIL ÖNCE 3,5 YILLIK EVLİLİK YAPTAĞI SANAYİCİ OLAN ESKİ EŞİ TURHAN BAŞARANOĞLU, BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NA DOĞRUYOL PARTİSİ'NDEN ADAY OLDU. Adaylığı ile ilgili eski eşten bu konuda destek de bekledeğini söyleyen Başaranoğlu, 'Biz iyi kötü 3,5 yıl evlilik yaptık. Kimsenin arkasından konuşmadığım gibi kendisinin arkasından da konuşmam....
  4. Nerde o eski ramazanlar be melekler

Nerde o eski ramazanlar be melekler

Yahu eskiden Ramazanlar böyle değildi, bu kadar oruç tutmayan yoktu, insanlar oruç tutmasalar bile bu kadar göz ününde yemek yemezler, sigara içmezler di ne olduda böyle oldu meleklerim. Neden gereken ehemmiyeti gösteremiyoruz artık oruca bu konuyla ilgili fikirlerinizi merak ediyorum.
  5. Eski Ramazanlardan Akıllarda Kalan Anılar..

Eski Ramazanlardan Akıllarda Kalan Anılar..

eski ramazanlarda neler yapılırdı eski ramazanlar nasıldı eskiden ramazan Sevgili melekler, şöyle bir arkanıza baktığınızda eskilerden neler hatırlıyorsunuz? Ben en çok Ramazan günlerini, Ramazan ve Kurban Bayramlarını hatırlıyorum. Ramazan ayında verdiğimiz iftarları, bayram sabahlarını.. :) Hiç unutmam o zamanlar özellikle kola o günler için pahalıydı, yani şimdiki gibi günde birkaç...

Sayfayı Paylaş