gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Eski Ramazanlardan Akıllarda Kalan Anılar..

Konu, 'Hayatın içinden anılarımız' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

eski ramazanlarda neler yapılırdı eski ramazanlar nasıldı eskiden ramazan

Sevgili melekler, şöyle bir arkanıza baktığınızda eskilerden neler hatırlıyorsunuz? Ben en çok Ramazan günlerini, Ramazan ve Kurban Bayramlarını hatırlıyorum. Ramazan ayında verdiğimiz iftarları, bayram sabahlarını.. :)

Hiç unutmam o zamanlar özellikle kola o günler için pahalıydı, yani şimdiki gibi günde birkaç sefer alınacak birşey değildi. Ne zaman bir misafir gelir, o zaman mutlaka kola, portakallı gazoz alınırdı. Kuruyemiş, muz ve tavuk da aynıydı. O yüzden hep bir misafir gelse diye beklerdim. :)

Tam gün tuttuğum ilk oruçlardan birini hatırlıyorum, o kadar acıkmıştım ki, iftar için hazırlanan salatanın üzerindeki bir dilim domatesi mideye indirivermiştim :)

Ve tabi ki, tuttuğum her oruç için bana alınan iftariyelikleri hatırlıyorum. Her zorluğun bir bedeli var değil mi? :D:D Benim çocukluğumda da ramazan ayı yaza geldiğinden o zaman tuttuğum oruç muhtemelen bugünkünden çok daha değerliydi. O yüzden de her oruca bir ödül vardı. Tabi ben çikolata hastası olduğumdan hemen çikolatam, portakallı gazozum hasır edilirdi. Ben de akşam iftar sofrası kurulana kadar elimde onlarla gezerdim :D

Büyüklerimiz kendi çocukluk ramazanlarını, bizler de kendi çocukluk ramazanlarımızı özlüyor, anıyor ve gülümsüyoruz. Kendi çocuklarımıza da özleyecekleri ve hatırladıklarında gülümseyecekleri bir ramazan geçirtmeye çalışmalıyız diye düşünüyorum..

Şimdi sıra sizde, siz neler hatırlıyorsunuz, eski ramazanlardan ...:hıms:

*LAVİNNYA* bunu beğendi.
  2. *LAVİNNYA*

*LAVİNNYA* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    557
    Ödül Puanları:
    93
    bende 15 tatilde tuttuğumu hatırlıyorum amcamlara gidip kalırdık sahura kadar oturup davulcu gelincede dışarı çıkıp ona bakardık sonrada sıcacık pide alırdık:)çok eğlenceliydi yaaa

TİTAN bunu beğendi.
  3. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Ooo pidee :D:D Ramazanın simgesi pide, haklısın Lavim. Babam bir de özellikle yumurtalı yaptırırdı. Hani iftarda sadece pide ye yeter, o derece lezzetliydi hey gidi günler :hıms:

*LAVİNNYA* bunu beğendi.
  4. *LAVİNNYA*

*LAVİNNYA* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    557
    Ödül Puanları:
    93
    bide rahmetli yengem sıkma yapardı sırf ben istiyorum diye allah rahmet eylesin 1 dediğimi 2 etmezdi

TİTAN bunu beğendi.
  5. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sıkma nasıldı, tarif etsen de biz de öğrensek :D:D (BU arada Allah rahmet eylesin tüm ölmüşlerimize)

*LAVİNNYA* bunu beğendi.
  6. SoNGüL.

SoNGüL. Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    83
    Ödül Puanları:
    28
    Kışın gece kalktığımı ve titreyerek , gözümden uyku dökülerek zor yemek yediğimi hatırlıyorum :D:D

TİTAN bunu beğendi.
  7. NİLDAĞ

NİLDAĞ Forum Okuru

küçükken annemin yarım gün oruçlarımı zincir yaptığını hatırlıyorum :D:D ufacık tefeciktim o zamanlaaar herkes oruç tutuyodu sahura kalkıyodu çatal bıcak seslerine uyanırdım bende oruc tutçam diye sofraya otururdum ama 1 dilim bile yiyemezdim susamayım diye bol bol su içerdim :D:D sonra sabah oldumu annem bana yemek yediremezdi oruç tutucam derdim benle oturur anlaşırdı :D:D öğlene kadar tutucaksın bugün yarında öyle tutucaksın sonra onu birleştirip tam gün yapıcaz derdi inanırdım hahaha babam her zamanki eve geliş saatine göre erken gelirdi normal de bizim akşam yemeklerimiz hep 20 gibi yenilirdi kendi işi olduğundan yoğun olurdu ama o zamanlar iftarlar erken okunurdu erkenden eve gelirdi güzel olurdu iftar sofralarımız :D:D

TİTAN bunu beğendi.
  8. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Ne güzel anılar nil :D:D Zaten hepimizin oruçları o yarım gün tekne oruçlarıyla başlamadı mı :hıms:

9. NİLDAĞ

NİLDAĞ Forum Okuru

evet titan öyle öyle alıştık öğrendik :) birde mahallemize açma poğça satan amca gelirdi açmaları şekilli olurdu tabanca,ibrik,sürahi gibi şekilleri olurdu :D:D sadece ramazanlarda olurdu o birde horozlu şekerler :D:D

TİTAN bunu beğendi.
  10. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Evet, horozlu şekerler nasıl unutulur :D:D

11. *LAVİNNYA*

*LAVİNNYA* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    557
    Ödül Puanları:
    93
    sıkmayı; bayat ekmek un su tuz yoğurulur sonra küçük bezeler yapılır ve orta boy olarak açılır daha sonra sacda arkalı önlü pişirilir piştikten sonra katıyağ ile yağlanır ve içine hazırlanan peynirli içi sarardı..biz böle yaparız yani:hihi:peynirli içi ise soğanı yağ ile kavurur içine pul biber maydonoz ve peynir konur..

TİTAN bunu beğendi.
  12. ÖzGüL

ÖzGüL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    599
    Ödül Puanları:
    193
    herşey ayrı bi güzeldi ozaman şimdi bakıyorumda biz küçükken tutmak için can atardık şimdikilerin geneli tutmamak için 40 takla atıyolar.okadar acıkırdımkı bazen masaya oturur yemeklere bakar dururdum :) ilk okula gıderken tam gun tutmaya başladı 3sınıftaydım annem tutmim die oda kapısını kapatırdı duymım sesleri sesleri duyduğum anda yataktan fırlardım napıyosunuz benı neden çağırmadınız die hahaha ilk annemleri iftar sofrasında gördüğümü hatırlıyom yataktan kalktım gece bişiler yiyolar ağlamıştım bizi uyutup gece dondurma güzel şeyler yiyosunuz dimi diye hahaha eski çocukluğun tadı başkaydı her anlamda özlüyorum bazen çok :)

TİTAN bunu beğendi.
  13. *Lena*

*Lena* Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Ödül Puanları:
    18
    Ramazanda çocukluğum Pide kuyruklarında geçmiştir komşulara pide almaya :D

TİTAN bunu beğendi.
  14. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Hmm Lavim, bu sıkma lavaşa benziyor o zaman. Tek fark byat ekmek ufalanması. Valla çok güzel :D:D

:puha: Bu da iyiymiş

Eski Ramazanlardan Akıllarda Kalan Anılar.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Akıl

Akıl

Aklın insan suretinde ya da değişik bir şekilde görülmesi dünyalık bir kısmete, baht açıklığına, mal ve şerefe delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Dimağ.)Rüyada akli insan sekline girip, "ben senin aklinim" diyen bir kisi ile karsilasan, büyük ve bilgili kisilerle tanisip konusarak, onlardan hayir ve menfaat görür. Kirmani'ye göre; aklinin insan seklinde karsisina çiktigini gören serefe,...
  2. eski ramazanlar!

eski ramazanlar!

Şimdi artık kırıntıları kaldı. Birkaç sene sonra, bu kırıntıları da kaybolup sadece tarih sayfalarında yaşayacaklar... Arap Bacılar'dan, halayıklardan, dadılardan söz ediyoruz. Bu isimler bile onların bir evde ne kadar önemli olduğunu, incelik isteyen işlere verildiğini kolaylıkla anlatabilmektedir. Bundan 50 sene evveline kadar sadece büyük konaklarda, yalılarda, köşklerde değil, orta halli...
  3. "Nerede o Eski Ramazanlar"

"Nerede o Eski Ramazanlar"

NOT: Bu sözü yorumluyoruz. Reklam filmlerinde dahi kendine yer bulmuş, zamanımızın ve kültürümüzün eskiye oranla yozlaşma içerisinde olduğunu, etrafımızdaki hayli büyük aile eşrafının geçmişe duyduğu buram buram özlemi gösteren, şimdiyle geçmiş arasındaki farkı bize anlatan, her Ramazan mutlaka bir yerlerden duyduğumuz ve içimizi buruk bir özlemle dolduran sitemkar söz...
  4. Nerde o eski ramazanlar be melekler

Nerde o eski ramazanlar be melekler

Yahu eskiden Ramazanlar böyle değildi, bu kadar oruç tutmayan yoktu, insanlar oruç tutmasalar bile bu kadar göz ününde yemek yemezler, sigara içmezler di ne olduda böyle oldu meleklerim. Neden gereken ehemmiyeti gösteremiyoruz artık oruca bu konuyla ilgili fikirlerinizi merak ediyorum.
  5. Eski ramazanlar çok başkaydı demi melekler

Eski ramazanlar çok başkaydı demi melekler

eski ramazanlar, anıları, gelenekleri, yemekleri, terbiyesi hakkında genel bilgiler burda sevgili melekler aklıma eski ramazanlargeldi ve konu açmak istedim:D eskiden ansıldı ramazanlar? herkeste bir telaşş bir koşturmaca iftar heycanıı ellerde ekmekler pideler iftara yakın komşularda bir telaş herkes bir birine yemek verir hatta yarışırlardıı iftar davetleri olurdu tüm akrabalar...

Sayfayı Paylaş