gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Esmaul Hüsna Ya Mukaddin

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

ya mukaddim ya mümit duası mukaddim ne demek duası el Mukaddim : İstediğini öne alıcı, dilediğinin mertebesin yükselten
    Yüce Allah, istediği kimseleri önegeçirir, istediği kimseleri de geri bırakır. Bu öne geçirme veya geri bırakma dini konularda olduğu gibi yaradılış ve maddi konularda da olur. Yüce Allah, canlıların kimini önce, kimini de sonra yaratmıştır. Kimine zenginlik vermiştir, kimine vermemiştir. (1)
    Mukaddim ve Muahhir isimlerinden birini zikretmeden yalnız ötekiyle dua etmek caiz değildir. Her ikiside Allah'ın fiili sıfatlarındandır. Dilediğini öne alan, dilediğini arkada bırakan O'dur. Öne alınan kimse yüksek mertebeler çıkar. Geri bırakılan ise en aşağı mertebelere iner. Geri bıraktığını öne çıkarmaz, öne çıkardığını da geriye bırakmaz. Bu iki ismi birlikte zikretmek, ayrı zikretmekten daha güzeldir. (2)

Bu İsmi bilmenin Faydaları:
    Müslüman, Allah'ın öne çıkardığını öne çıkarmalı arkaya koyduğunu arkaya koymalıdır. Allah'ın ibadet etmekle yükseltip azizi kıldığı kimseye saygı duymalı ve ona yakın olmalı, günah işleyerek zelil kıldığı kimseden de uzak durmalıdır.
    Allah'ın Mukaddim ve Muahhir olduğunu bilen kimse, ibadet ve iyiliklerinin çokluğuna güvenmez, günah ve kötülüklerinin çokluğu nedeniyle de Allah'tan ümit kesmez. Zira Allah'a uzak gibi görünen nice kimseler yakın, yakın gibi görünen nice kimseler de gerçekte O'ndan uzaktır.
    Daima kötü sondan, günahları öne alıp ibadetleri geriye bırakmaktan Allah'a sığınırız. (2)

Kaynaklar:
    1) Esmâ-ül Hüsna, Rauf Pehlivan, İstanbul Dağıtım A.Ş., 2002
    2) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004

Esmaul Hüsna Ya Mukaddin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Esmaul Hüsna Ya MÜNTEKİM

Esmaul Hüsna Ya MÜNTEKİM

ya müntekim intikam almak için dua intikam duası ya muntekim müntekim fazileti Müntekim : İntikam alan Cenab-ı Hak buyuruyor: "Biz de âyetlerimizi yalanlamaları ve onlardan gafil kalmaları sebebiyle kendilerinden intikam aldık ve onları denizde boğduk." (1) "Allah'ın ayetlerini tanımayanlara şüphesiz şiddetli bir azap var. Öyle ya, Allah'ın izzeti var, intikamı var. "...
  2. Esmaul Hüsna Ya GANİ

Esmaul Hüsna Ya GANİ

ya gani ya muğni gani fazileti muğni anlamı anlamı Gani : Çok zengin, hiçbir şeye muhtaç olmayan Cenab-ı Hak buyuruyor: "Ey insanlar! Allah'a muhtaç olan sizsiniz. Zengin ve övülmeye lâyık olan ancak O'dur." (1) "O'nun ihtiyacı yoktur. Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur." (2) "Biliniz ki Allah zengindir." (3) "Eğer inkar ederseniz bilin ki Allah size...
  3. Esmaul Hüsna Ya MUKSİT

Esmaul Hüsna Ya MUKSİT

ya muksit ya muksit duası anlamı fazileti el fazileti Muksit : Adalet gösterici, adaletin gerçek sahibi, hükmünde adil Cenab-ı Hak buyuruyor: "Allah, hakimlerin hakimi değil midir?" (1) "O hakimlerin en iyisidir." (2) Allah, hakimlerin hakimi, hükümdarların hükümdarı değil mi? Hakimler, hükümdarlar isyan edenlere ceza; itaat edenlere, iş görenlere ecir ve ödül verir bir...
  4. Esmaul Hüsna Ya SABUR

Esmaul Hüsna Ya SABUR

ya sabur el sabur duasi sabır için esmaül hüsna esmaül hüsna sabır Sabur : Çok sabırlı, sabreden, cezayı erteleyen Bu isim Kur'an-ı Kerim'de "es-sabur" kalıbıyla geçmiyorsa da, Allah'ın bu vasfını ifade eden 70'den fazla âyet vardır. Resulullah s.a.v. buyuruyor: "İşittiği bir ezaya Allah'tan daha fazla sabreden kimse yoktur. O'nun çocuğu olduğunu iddia ettikleri halde...
  5. Esmaul Hüsna Ya NAFİ

Esmaul Hüsna Ya NAFİ

esmaül hüsna faydaları esmaül hüsna ve faydaları hüsnanın ya nafi ya nafi fazileti Nafi : İstediğine fayda sağlayan, O'nun takdiri olmadan kimseye yarar verilemeyen. Cenab-ı Hak buyuruyor: "Sana bir hayır verirse, yine O, onu devam ettirmeğe ve herşeye kadirdir." (1) "Nimet olarak size ulaşan ne varsa, Allah'tandır." (2) Bu isim Ebu Hüreyre'nin rivayet ettiği hadis-i...

Sayfayı Paylaş