gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

etkili öğretmenlik eğitimi

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Son günlerde okuduğum bu kitabı sizlerle paylaşmak istedim. Kitapta öğrenci davranışlarını olumlu yönde değiştirmek için neler yapılabileceği anlatılıyor. Bir özeti anlatmak istiyorum.
    Öğrencinin tüm davranışlarını bir çerçeve içine alırsak bunlardan bir kısmı eğitim öğretimle ilgili olan davranışlardır. Örneğin sessizce dersi dinlemesi, verilen görevi yerine getirmesi, sorulan sorulara parmak kaldırarak cevap vermesi gibi. Ancak bazı davranışlar eğitim öğretim açısından kabul edilemez. Derste gürültü yapması, parmak kaldırmadan konuşması, teneffüsten sonra yerine oturmaması gibi.
    Problemin kimin olduğu da belirlenmeli. Çocuğun konuyu anlamaması öğrenciyle ilgili bir problemken ders sırasında konuşması öğretmenin problemidir. Problemlere en iyi çözüm kabul dilidir. Öğrencinin sorunlarını kabul ettiğimizi gösteren dil.

Problem sahibi öğrenci ise yapılacak en doğru şey etkin dinlemedir. Etkin dinleme öğrencinin söylediklerine hiç bir yorum katmadan olumlu olumsuz hiç bir ekleme yapmadan sadece anladığımızı söylemekten ibarettir. Bunun için kapı aralayıcılar, dinlemeye çağrı olmalıdır. Öğrencinin derdini dinlemeye hazır olduğunuzu gösteren bu iletiler sayesinde öğrenci derdini anlatır.
    Etkin dinleme ile öğrencinin kendi söyledikleri anladığımız şekilde tekrar edilir. Öğrenciler bazen söylemek istediklerin altında yatan başka nedenler vardır .Bunları doğrudan dile getirmekte istekli değillerdir. Öğretmenin yaptığı etkili dinleme öğrencinin söylediklerinin dinleneceği etkisi yaratır. Bu sayede öğrenci kendisini açar ve doğru iletiler göndermeye başlar.
    Konuşmaya başlamak için öğrencinin yargılanmayacağını, eleştirilmeyeceğini küçük düşürülmeyeceğini bilmesi gerekir. Bu tür davranışlar etkili dinlemenin baştan yok edilmesine neden olur.

2. DєRiи яocк

DєRiи яocк Forum Okuru

ah ah ben bir tek sekizinci sınıfın ilk döbneminde teşekkür digerlerinde hep taktir getirdim aferin bana

3. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    aferin çalışkan şam şeytanıma...
    ee şimdi ne alemdesin
    okuyor musun ,çalışıyor musun:)

etkili öğretmenlik eğitimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Öğretmenlik

Öğretmenlik

Öğretmen, en genel tanımıyla, öğrenmeye rehberlik eden kişidir. Bu süreçte öğretmenin önemli sorumlulukları, büyük fedakarlıkları vardır. Öğretme evrensel bir uğraştır. Yaşadığımız çevrede her an ana baba çocuklarına,usta çırağına,öğretmenler öğrencilerine sürekli bir şeyler öğretirler. Yani sürekli bir öğretme ve öğrenme durumu söz konusudur. Ancak öğretme ve öğrenmenin iki değişik işlev...
  2. Öğretmenlik mesleği bilgisi ve öğretmenlik hakkında bilgi

Öğretmenlik mesleği bilgisi ve öğretmenlik hakkında bilgi

TÜRKİYE'DE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN TARİHÇESİ Ülkemiz yaklaşık bin yıldır Türkiye'dir. Türkiye'de öğretmenlik mesleğinin kökleri bin yıl öncesine giden uzun bir geçmişe dayanır. Bu nedenle Türkiye'de öğretmenlik mesleğine genel olarak bakarken konuyu Selçuklu Türkiyesi, Osmanlı Türkiyesi ve Cumhuriyet Türkiyesi olmak üzere üç ana dönemde ele almak gerekir: 1. Selçuklu Türkiyesinde...
  3. Atatürk'ün Eğitim ve Öğretmenlik Üzerine Görüşleri

Atatürk'ün Eğitim ve Öğretmenlik Üzerine Görüşleri

Eğitim sistemimizdeki sorunlar malumunuz. Okullardaki eksikliklerden, öğretmen yetiştirme sistemine kadar çoğu alanda sorun var. Cumhuriyetin ilk yıllarında öğretmenlik en önemli devlet memurluğu sayılırken, bugün öğretmenler mevsimlik işçiler haline döndü. Öğretmenlik mesleği yıldan yıla o kadar değer kaybetmiş olacak ki ; eskiden "hiç bir şey olmazsam öğretmen olurum" sözü...
  4. Öğretmenlikte Eğitim mi Fen-Edebiyat Fakültesi mi?

Öğretmenlikte Eğitim mi Fen-Edebiyat Fakültesi mi?

fen edebiyat mezunları öğretmen olabilirmi fen edebiyat mezunları öğretmen olabilir mi gazi üniversitesi formasyon olabilirmi 2010 olabilir mi 2011 (Bu araştırmada, ortaöğretim kurumlarına öğretmen yetiştirmede ,«Öğretmenlik Bilgisi» kazandırma bakımından fen-edebiyat ve eğitim fakültelerinden hangisinin daha etkili olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu soru cevaplamak üzere önce alan ayrımı...
  5. öğretmenlik mesleği

öğretmenlik mesleği

öğretmenlik mesleğinin zorlukları öğretmen mesleğinin zorlukları öğretmenlik nelerdir Öncelikle belirtmeliyim ki, mesleğimi çok ama çok seviyorum...Çocukluğumun en büyük hayaliydi öğretmen olmak...İlkokul öğretmenim benim modelimdi...Büyüyünce onun gibi güzel, bakımlı, sevecen, bilgili bir öğretmen olmak istiyordum... Çocuklarla bir arada olmak, onların bir fidan misali serpilip büyüdüğünü...

Sayfayı Paylaş