gebe
  1. Gül Hanım

Gül Hanım Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    17
    Ödül Puanları:
    0

Etsiz Patlıcan Yemeği

Konu, 'Sebze Yemekleri' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

patlıcan yemekleri etsiz patlıcan yemekleri etsiz yemeği sebze
    Malzemeler: 1 Kğ. Patlıcan
    6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
    1 Adet Soğan
    3 Diş Sarımsak
    2 Adet Sivri Biber
    3 Adet Domates
    1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
    1 Çay Kaşığı Karabiber
    1 Çay Kaşığı Kimyon
    1 Tatlı Kaşığı Tuz
    2 Su Bardağı Kaynar Su
    Ön Hazırlık:
    Patlıcanlar yıkanacak, soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Bu yemekte alacalı patlıcan kullandım ve kabuğunu soymadım. Uygun bir kap içerisine 1 Yemek kaşığı tuz atılacak, yeterli miktarda soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Patlıcanlar bu su içerisinde, 30 dakkika bekletilecek. Domates, soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Sivri biber kuşbaşı doğranacak. 2 Su bardağı kaynar su hazırda bekletilecek. 3 Diş sarımsak soyulacak, yemekte bütün olarak kullanılacak.

Tabanı kalın çelik bir tencereye, 6 Yemek kaşığı zeytinyağı katılacak, ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısı da kavrulacak. Üzerine, sivri biber ve sarımsaklar katılacak hafif kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Domatesler katılacak, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Patlıcanlar katılacak, tenceredeki malzemeler karıştırılacak. 2 Su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere bir güzel karıştırıldıktan sonra, ocağın ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak, not edilecek. Tam, 25 dakika sonra Etsiz Patlıcan yemeğiniz hazır. Sonrası malum.

melike gunduzalp bunu beğendi.
  2. papatya57

papatya57 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    patlıcanın herşeyine bayılırım

3. BİTTERİM

BİTTERİM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    annem yapar tadı süper bence deneyin:)

4. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

deneme

evimde et olmadıgı için bu sekılde deneyeceyım bakalım nasıl olacak

5. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113
    Bu yemeğin doğuda ismi Tırşik tir genelde acılı biberle yaparlar ve bol yaz domatesin suyuyla pişirirler oldukça lezzetlidir patlıcan seviyorsanız öneriyorum=)

6. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    ben de çok severim patlıcanı
    kimyon koymuyordum
    kimyonla patlıcan yakışıyor mu deneyip görcem

7. Marin

Marin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  8. melike gunduzalp

melike gunduzalp Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    eminim cok guzel olur patlicani cok severim*

9. Kayıtsiz uye

Kayıtsiz uye Forum Okuru

Simdi yaptim bu tarifi. Harriiikkkkaaaa oldu:) cok tesekkurler tarif icin...

Etsiz Patlıcan Yemeği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. manisa usulü patlıcan yemeği

manisa usulü patlıcan yemeği

patlıcan yemekleri patlıcanlı yemekler yöresel patlıcan yemekleri ile yapılan yemekler patlıcanla yapılan malzemeler:2 orta boy patlıcan 3 adet sivri biber 3 adet domates 2 diş sarımsak 1 yemek kaşığı sıvı yağ 1/2 çay bardağı su yapılışı:tencereye serçe parmağı şeklinde patlıcanı üstüne biberi en üste domatesleri doğrayıp sarımsakları ilave edin.yağı tuzu ve suyu ekleyip karıştırmadan ağır...
  2. Patlıcan

Patlıcan

(Aubergine / Aubergine / Aubergine / Eggplant / Solanum melongena) Sebze olarak yenilen, mor renkli, uzunca silindirik veya yuvarlak bir yaz sebzesidir. Vatani tropik Hindistan’dir. Sicak memleketlerde yetistirilir. Orta ve kuzey Avrupa’da çok az taninmis olmasina ragmen, memleketimizde yazin çok yaygin yenen bir sebzedir. Patlicanin uzunca olanlarina daha çok kemer patlicani, yuvarlak olanina...
  3. Amasya Usulü Patlıcan Pehli Yemeği

Amasya Usulü Patlıcan Pehli Yemeği

amasya usulü patlıcan pehli yemeği nedir nasıl yapılır tarifi yapılışı malzemeleri resimleri ile ilgili bililer burada melekler Nam salmış elması ,kirazı,bamyasıyla,Ferhat ile Şirin'in memleketi,Anadolu'nun şirin kentlerinden Amasyamızın meşhur patlıcan pehli yemeğinin tarifini vermek istiyoruz melekler :) Patlıcanı her şekilde severim diyen patlıcanseverler için pehli tam ağızlarına layık :)...
  4. Etli Patlıcan Yemeği tarifi istiyorum

Etli Patlıcan Yemeği tarifi istiyorum

Selam arkadaşlar ben sizden Etli Patlıcan Yemeği nasıl yapılır diye tarif bilgilerini benimle bir zahmet paylaşmanızı rica ediyorum. Şimdiden Etli Patlıcan Yemeğinin yapılışı için çok tşkler.
  5. Resimli Etli Patlıcan Yemeği Tarifi

Resimli Etli Patlıcan Yemeği Tarifi

Etli Patlıcan Yemeği Tarifi Etli Patlıcan Yemeği Resimli Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda sizlere yaz yemekleri arasına alacağınız lezzetli mi lezzetli bir etli sebze yemekleri tarifi veriyoruz. Malum Ramazan ayı öncesi yemek menülerinizi zenginleştirmek isterseniz, pilavlara eşlik edecek enfes bir lezzet olan etli patlıcan yemeği tarifi sizlerin bilgisine olsun diyoruz:)...

Sayfayı Paylaş