Ettiğim dualar neden kabul olmuyor?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Ettiğim dualar neden kabul olmuyor?
Bazen o kadar dua ediyorum ve kabul olmuyor, ümitsizliğe düşmekten de korkuyorum, Allah korusun ama dualar bazen neden kabul olmuyor?

Sayın misafirimiz,

Şartlarına uygunsa dua kabul olur. Hadis-i şerifte, (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder, edilen duayı kabul eder) buyuruldu. (Tirmizi)

Duanın kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

Yapılacak işlerden bazıları şöyledir..

Önce günahlara tevbe etmeli, istiğfar okumalı, sadaka vermeli, imanını düzeltmeli, duanın kabul olacağına inanmalı, iki diz üzerine kıbleye karşı oturup, duaya başlarken, Sübhane Rabbiyel aliyyil a’lel vehhab demeli, euzü besmele çekip hamd ve salevat okumalı, duayı üçten fazla söylemeli! Kabul olmadı diyerek ümit kesmemeli, kabul olana kadar uzun zaman tekrar etmelidir..

İbrahim bin Edhem bir gün Basra çarşısında gezerken halk başına toplandı ve “Bana duâ edin icabet edeyim” meâlindeki âyet-i celileyi sordular ve: “Biz Allah'a dua ediyoruz. Fakat müstecap olmuyor. Acaba neden?” diye yakındılar.
Dedi ki: Kalbiniz on şeyden ölmüştür:

1) Allah'ı tanırsınız, ama hakkıyla ibadet etmezsiniz

2) Allah'ın kitabını okursunuz, ama hayatınız o kitaba göre yaşamzsınız

3) Şeytanın'in düşman olduğunu bilirsiniz , ama onun dediklerini yaparsınız.

4) Resûlullah'ı sevdiğinizi söylersiniz , ama onun izini ve sünnetini terk edersiniz.

5) Cenneti istersiniz , ama onun için amel etmezsiniz.

6) Cehennemden korkarsınız , ama günahlardan çekinmezsiniz.

7) Ölümün geleceğini bilirsiniz, ama onun için hazırlanmazsınız.

8) Başkalarının ayıbları,eksikleri ile uğraşır,dedikodu yaparsınız amma kendi ayıplarınızı düzeltmezsiniz.

9) Allah’ın verdiği rızkı yersiniz, ama Allah'a şükür etmezsiniz.

10) Ölülerinizi gömersiniz, ama onlardan ibret almazsınız.

Geri