ev hanımı mı? iş kadını mı? yada her ikisi

elmalı kurabiye

Yeni Üye
Üye
ev hanımı mı? iş kadını mı? yada her ikisi
ev hanımlığı meslek midir ev hanımlığı bir meslek midir
son zamanlarda kafamı kurcalayan bir konu yada büyüdügüm için biraz daha evliliğe yakınlastıkça düşünmeye basladıgım bir konu diyebilirim.Sadece benim kafamı kurcalayan mı yoksa kimbilir daha binlerce kadını ilgilendiren bir konumu???

evet bayanlar evli bekar genç yaşlı ev hanımı iş hanımı herkesi ilgilendiren bir konu bu.
Evet kadınların ekonomik özgürlüğü olmalı der babam hep görmüş geçirmiş bu yollardan gecmiş biri olarak.Peki sadece ekonomik mi? maddinin yanında manevide bir özgürlük yok mudur? biz kadınlar hassas varlıklarızdır doganın kanunu Rabbim bizi narin yaratmış erkeklere de incitmeyin koruyup kollayın denmiş.
Peki günümüzdeki erkekler bunu nasıl algılıyor ???

sen çalışma hayatım yorulma ben sana bakarım sen bana tanrının emanetisin:D diye mi? peki biz ne yapıyoruz kimimiz dinliyor çalışmıyoruz kimimiz dinlemiyor çalışıyoruz
neden istemiyorlar çalışmamızı yorulup bunalmayalım diye mi? yoksa kıskançlık mı? yada kişisel baska sebepler mi?
yanlış anlasılmasın günümüzde ev hanımı yok degil dolu benim yakınlarımda ev hanımı ama ekonomik özgürlüğün olmaması nasıl bişey yani genç oldugum için belki daha iyi bilen ablalarım vardır ama baskasının eline bakmak diyecegim mecbur nasıl bir duygu?
sahsen böyle bir seyi kendime yediremem yani ben ki babamın eline bakamayan insan kocamın eline hiç hiç bakamam :hıms:

çalışan kadın evini ailesini ihmal eder mi?
belki aksaklıklar olur ama isteyen her koşulda basarır bu hayat beraber kurulmadı mı beraber yasanmayacak mı ozaman üzüntüde mutlulukta yasam sartlarıda ortak olmalı degil mi?

beraber üstesinden herseyin gelinir diye düşünüyorum ben hem evine hem işine bakabilir kadın biz kadınlar güçlüyüzdür :)

tabiiki evden esine destek olan kadaınlarımızda var kendi emekleriyle masraflara ortak olan onlarıda canı gönülden tebrik ediyorum ...

ama Allah korusun bir gün evinizin diregi bütün yük omuzlarında ona bişey olsa ne yapacagız? hayatın zorluklarıyla hiç yüzleşmemiş hep koruyup kollanmış o narin hanım yada anne her kimse ne yapacak???
hayatın zorlu yokuşunda tökezlemeyecek mi? bocalamayacak mı? işte ben bunu merak ediyorum yada anlasamadı ayrıldınız ne olacak erkeklere hiç bişey olmaz söyleyeyim bu hep böyle
sizi aldatsa bile çapkın oluyor ama bir kadın yapınca........

demek istedigim su bir kadının maddi ve manevi özgürlüğü olmalı bence ama yinede yorumlarınızı bekliyorum evli bekar yaslı genç görmüş geçirmiş tüm arkadaslarım bu konu bence çook önemli

sevgiler M.M
ELMALI KURABİYE

çok güzel düşünmüşsün canım benim teşekkürler ben ev hanımı olarak şu söylemek isterim maddi özgürlükte çok önemli ben evlenmeden önce çalışıyodum ve nişanlanınca nişanlım kıskanctı ve işten çıkardı şimdi memur olcaktım ve pişmanım keşke çıkmasaydım

korusun bir gün evinizin diregi bütün yük omuzlarında ona bişey olsa ne yapacagız? hayatın zorluklarıyla hiç yüzleşmemiş hep koruyup kollanmış o narin hanım yada anne her kimse ne yapacak???
evet çok doğru ne yapacak bu hayat şartlarında yani ekonomik özgürlük olacak bitanem

haklısın canım sana katılıyorum bencede maddi ve manevi özgürlük çok önemli :)
ben yaklaşık 3yıldır çalışıyorum hem aileme yardım ediyor hemde bütün ihtiyaçlarımı rahatlıkla karşılıyorum:)
hayatta neyle karşılaşacağımiz belli değil bi meslek sahibi olmak şart:)
canım çok güzel bir konu emeğine yüreğine sağlık:)

Tatlım ne güzel bir konuya değinmişsin..Ekonomik özgürlük...Manevi özgürlük...

Bende ev hanımıyım..Zamanında bazı şartlardan dolayı üni okuyamadım daha doğrusu okutulmadım..Çalışmak istediğimde rahmetli babacığım bi tane kızımı çalıştırmam dedi ,kestirdi attı.Daha sonrasında rahmetli kayınpederim ben gelinimi çalıştırmam dedi:(kızı çalışıyordu oysa)..Neyse sonrası oğlum dünyaya geldi . ..daha sonra kızım..Onlarla ilgilenmek her şeye bedel..

Çalışmak istemedimmi? Çok istedim .. İnsanın kendi emeği bambaşka..eşim şimdi kafasına vurur durur keşke sende çalışsaydın diye..Elbette evde de bişeyler yapılabilir..hoş benim yaptıklarım hep hediye olarak gidiyor nedense:laugh:

Şimdi ki aklım olsaydı asla ve asla evde oturmazdım..Kesinlikle okurdum..

Kızıma her zaman dediğim gibi okumama gibi bir şansın yok yavrum.Okuyacaksın ekmeğini kendin kazanacaksın..Sonuçta el oğlunun eline bakıyoruz babamızın oğlu değil ya..

çok geçerli ve güncelliğini kaybetmeyen bir konu taşımıssınız paltforma ki bunun için öncelişkle teşekkür ederim. aranızda yeni olduğum için kimseye canım tatlım gibi samimi cümlelerkuramıyorum umarım kabalık olarak algılanmaz.ben iznizzle bir ikikonu açıklamak istiyorum (gerçi okuyacak olanlar el kaldırsın).öncelikli açıklamaistediğim konu; insan ihtiyaçlarının sınırsız olduğudur. gerçektende gerek maddi gerek manevi olarak insanın tatmin olması oldukca zordur. işindiğer tarafı ise, insanı tatmin edecek varlıkların sayısının çok sınırlı olmasıdır ki, bildiğiniz gibi du dualite ekonomi bilimini ortaya çıkarmıştır. yine bildiğiniz gibi insan sınırlı bir ekonoik kaynakla sınırsız ihtiyaçlarını gidermeye çalışması ihtiyaçların önceliği-ertelenebilen ihtiyaçlar kavramlarını ortaya çıkarmıştır.işte biz toplum olarak erteleyebildiğimiz ihtiyaçlara "fedakarlık" diyoruz.bence ailede bayanın çalışıp çalışmama konusu ailece katlanılan fedakarlıkla ilgilidir..eğer aile kurumu katlanılması zor fedakarlıklarda bulunma ihtimali varsa evin hanımıda ekonomiye katılmalıdır.ama bu durumda ekonomiyi makro açıdan ele almakta bence gözden kaçan ayrıntıları ortaya koyabilir.örneğin çalışma hayatına katılan birey sayısının azalması durumunda üçretlerin artacağı bir gerçektir. artış oranını bilmemiz imkansız tabiki.. ancak şu bir gerçekki sermeyedarlar üretim için ayırdıkları maliyeti taşıyabilecek kadar işçi çalıştırlar. bu durumda işçi üçretlerinin düşük seyri açısında piyasada yeteri düzeyde bir işsiz nufusunun bulundurulması bu çarkın önemli bir dişlisidir. buradan süraya varmaya çalışıyorum. piyasada cari üçret düzetinden çalışmaya hazır insanların sayısı azaldıkca üçretlerde dğru orantılı olarak artacaktır.bu durumda pekçok bayanın iş hayatından çekişlmesi eşlerinin üçretlerini artırabilecektir. doğru yada yanlış ama mutlaka üçretler artacak ve ailenin ekonomik geliri (eş çalışması yada çalışmaması) durumunda bir noktada eşitlenecektir. tbiki bu söylediklerimiz makro açıdan geçerli.bu olay beni de kızdırdı... feminist duygularım.... ahhh ahhhhh. erkekler çalışmasın evde otursun biz çalışalım hehhe..neyse işte burada beyin gücü faktörü önemli. yani mavi yakalı işçi değildebeyaz yakalı iççi. yani fark oluşturan, bilgi oluşturan personel.. ekonomiye kolunu değilde beynini katan personel.benim için bu sosyo ekonomik durumda fark anahtar kavram "beyaz yaka" kavramıdır. ki beyaz yakalı bir bayan her zaman ekonomiye katılmalıdır. bayanın mavi yakalıbir eleman olarak çalışmasına bende karşıyım.. çünkü bu iş koşulları gerçekten çok ağır, yazının başında belirttiğim aienin toplam fedakarlığından daha ağırişler. gerçekten çok zor..bu açıdan baktığımda.. bayalar çalışmalı iş hayatına atılmalı ama önce kendini yetiştirmeli yani evlenmeden önce kendi ayaklarımız üzerinde durmaya çalışmalıyız. sanmıyorumki a firmasında müdürlük yapan hiç bir bayanın eşi onun çalışmasını istemesin. işten çıkması için baskı yapsın..sözümü ünlübir türk flazıfunun sözüyle tamamlamak istiyorum. eğitim şart...:)

gercekten güzel bir yorum katmışsın dediğin gibi evlenmeden önce kendimizi geliştirmek meslek edinmek sart farklı acılardan da bakmışsın arkadasım olaylara gercekten tesekkürler

Ekonomik özgürlük tabiki gerekli.Ben çalışan biri olarak ,kazanmanın değerini biliyorum.Evime destek olurken erkeğin eline bakmıyorum.Yani kimseye eyvellahım yok.Çalışın kızlar.Ekonomik özgürlüğü olan kadınlar çok şanslı diye düşünüyorum

hayatım elmalım harika bir konu açmışsın teşkr canım
ben ew hanımıyım okuyup meslek sahibi olmayı çok i,stiyordum ama hayalim liseden sonraya gidemedi çalışıp destek olayım dedim 8 ay çalıştım nışanlandıj bırakmadılar sonrada ewlenince olmadı çocuk felan aman şimdide kızım buyudu 10 yaşında küçükte 3 yaşında allah ömür verirse bende küçüğü anaokuluna başlatınca gidip üni sınavına gireceğim anasınıfı öğretmenliği yada çocuk eğitmenliği istiyorum başaracağımada eminim bunu çok istiyorum hayatımızdakşi hiç bir şeyi ertelememeliyiz bugünün yarını yok keşkeler geri gelmediğine göre yarını bilerek adım atmalı hayata en başında yeniden herseferinde dahada güçlü başlamalıyız diye düşünüyorum ben emeğinesağlık canım rep virecem alırsa :D:D

Herkes kendini çok güzel anlatmış.. Artı elmalım sende cok güzel bir konuya değinmissinn.. Ben birde şu acıdan bakan biriyim... ev hanımı veya iş kadını... bence herkes her seyiii basarabilir ama birde su varki kendimizide geliişştirmeliyizz... bence ben ev hanımıyım diyip kendinisalmamalı bir insan biraza dış dunyadan haberdar olmalı... bişeyler ogrenmeye calısmalı bir seyleri keşfedmeye calısmalı.... bnim tanıdıgım bir çok ev hanımı var ama ev hanımı demeye bin şahit... kendilerini okar geliştirmişlerki sanırsın kii alimm... belki erkeklerinin ellerine bakıyorlar ama hak ederek yiyorlar koca ekmeğini.. genel kultur ve guncel bilgilere okdar hakimlerkiii şaşaa kaldım belki bugun kpss girsee full ceker....

demek istediğim hangi katogoride olursan ol kendini geliştirmek en onemlisi... ben onları kendime ornek aldım vee eşimin ısrarlarını kulak ardı ettim ve ehliyetimi aldım.. eşim hep bana ben goturuorumya seni istediğin yere dedi ve ehliyete gerek yok dedii. ben dinlemedim ve azim ettim el harclıklarımı biriktirdim ve ehliyete gittim aldım ve suan cok ii araba kullanıyorum.. bence ev hanımı deyimi yerinde pısırık olmamalı her gecen gun daha cok kapanacagına acılmalı ve kendini gelliştirmelii....

gıt turkcem le umarım ne demek istediğimi anlatabilmisimdirr....

Geri