ev ortamınız ne kadar sağlıklı?

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
ev ortamınız ne kadar sağlıklı?
Domuz gribi olaylarının arttığı son günlerde bu konuyu ele almak istedim...

Sağlığınız sizin için elbette çok önemlidir. Peki evinizde sağlıklı bir ortam yaratmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Yalıtım çok önemlidir. Dış ortamdaki ısı değişiklikleri kolay hastalanmanıza neden olduğundan evinizin bu değişikliklere karşı korumalı olması gerekir. Evde ideal olan ortam ısısı 20-21 derecedir.

Yaşadığınız ortamın hava kalitesi de çok önemlidir. Çöpleri kapalı kutularda tutmak,kötü koku kaynaklarını gidermek, kirli çamaşırları vaktinde temizlemek, bulunduğunuz ortamın havasını değiştirecektir. Temizlik yaparken çıkan tozlar havada dört saat asılı kalırlar. Bu yüzden düzenli temizlik yapılmalı ve ev sık sık havalandırılmalıdır.

Evinizde nemin olması astım,romatizma, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkarır. Ayrıca hastalık yaratmasının dışında bakterilerin üremesine de uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Gün ışığından ne kadar fazla yararlanabiliyorsanız o kadar iyi. Gün ışığı bakterileri öldürürken, vücudunuzdaki D vitamini oluşumuna da destek sağlar. Evinizde mümkün olduğunca açık renkler, az eşya ve camların temizlenmesine dikkat edin.

Gürültü herkesin rahatsızlık duyduğu bir kirliliktir. Bunu en aza indirmek için yalıtımın iyi olması ve sesi yansıtan taş, mermer, cam gibi yüzeyler yerine halı perde gibi sesi yutan ürünlerin kullanılması sessiz bir ortam oluşturmanızda yardımcı olur.

Geri