gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

ev ortamınız ne kadar sağlıklı?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Domuz gribi olaylarının arttığı son günlerde bu konuyu ele almak istedim...
    Sağlığınız sizin için elbette çok önemlidir. Peki evinizde sağlıklı bir ortam yaratmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Yalıtım çok önemlidir. Dış ortamdaki ısı değişiklikleri kolay hastalanmanıza neden olduğundan evinizin bu değişikliklere karşı korumalı olması gerekir. Evde ideal olan ortam ısısı 20-21 derecedir.

Yaşadığınız ortamın hava kalitesi de çok önemlidir. Çöpleri kapalı kutularda tutmak,kötü koku kaynaklarını gidermek, kirli çamaşırları vaktinde temizlemek, bulunduğunuz ortamın havasını değiştirecektir. Temizlik yaparken çıkan tozlar havada dört saat asılı kalırlar. Bu yüzden düzenli temizlik yapılmalı ve ev sık sık havalandırılmalıdır.

Evinizde nemin olması astım,romatizma, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkarır. Ayrıca hastalık yaratmasının dışında bakterilerin üremesine de uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Gün ışığından ne kadar fazla yararlanabiliyorsanız o kadar iyi. Gün ışığı bakterileri öldürürken, vücudunuzdaki D vitamini oluşumuna da destek sağlar. Evinizde mümkün olduğunca açık renkler, az eşya ve camların temizlenmesine dikkat edin.

Gürültü herkesin rahatsızlık duyduğu bir kirliliktir. Bunu en aza indirmek için yalıtımın iyi olması ve sesi yansıtan taş, mermer, cam gibi yüzeyler yerine halı perde gibi sesi yutan ürünlerin kullanılması sessiz bir ortam oluşturmanızda yardımcı olur.

ev ortamınız ne kadar sağlıklı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. damacananız ne kadar sağlıklı

damacananız ne kadar sağlıklı

pet şişe numaraları plastik numaraları Her gün su içtiğimiz damacanalar ne kadar sağlıklı acaba?Okuyun ve karar verin... Damacana ve Pet Şişelerde Yer Alan Numaraların Anlamı Nedir? 1988 yılında yapılan uluslararası bir düzenlemeyle suların, yiyecek ve içeceklerin konduğu plastik kaplar birden yediye (1-7) kadar numaralandırılmaktadır. Bu numaralar genellikle şişelerin tabanında üçgen...
  2. Baharatlar ne kadar sağlıklı?

Baharatlar ne kadar sağlıklı?

kotanyi değirmen nasıl açılır kotanyı değirmen serisi merhaba arkadaşlar ben yeniyim bu forumda. aklıma bişey takıldı sorayım istedim. geçenlerde bir baharat aldım, çok güzel bir değirmeni vardı. kotanyi markası daha önce duymamıştım. neyse satın aldım migrostan kocaman bir setti. daha sonra baharat bittiğinde yeniden baharat doldurayım dedim ama değirmen kapağı açılmıyordu. çok kızdım...
  3. bilgisayar karşısında otururken sağlıklı ortam

bilgisayar karşısında otururken sağlıklı ortam

çok fazla zaman geçiriyorum bilgisayar karşısında bilgisayar karşısında otururken sağlıklı ortam yaratmak istiyorum bu konuda önerilerinizi bekliyorum
  4. Evimizdeki Eşyalar Ne Kadar Elektrik Tüketiyorlar?

Evimizdeki Eşyalar Ne Kadar Elektrik Tüketiyorlar?

Bu sayfa; Evimizdeki Eşyalar Ne Kadar Elektrik Tüketiyorlar konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bilhassa kış ayları yakılan doğalgazın faturası da eklenince bütçeler hayli kabarıklaşır. Durum böyle olunca ev ekonomisi yapmak ve biraz kısıntı yapmak zorunluluğu olur. Bunun için de evde kullanılan hangi eşyanın ne kadar elektrik tüketildiğinin bilinmesi gerekir. Bir...
  5. Yapay tatlandırıcılar ne kadar sağlıklı?

Yapay tatlandırıcılar ne kadar sağlıklı?

Şeker, hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bazılarımız şeker tüketimine dikkat etmeye çalırşırken bazılarımız hunhanrca tüketiyoruz. Şeker tüketiminde dikkat etmeye çalışanlar genellikle esmer şeker tüketmeye çalışıyor. Fakat esmer şekerle beyaz şeker arasında tek fark beyaz şeker gibi ön işlemden geçmemiş olması ve çok az miktarda gıda saflığının artırılmış olması. Bir de renk farkı...

Sayfayı Paylaş