gebe
  1. BeyazMelek

BeyazMelek Super Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    325
    Ödül Puanları:
    63

Ev yapımı cevizli tahin helvası

Konu, 'Tatlılar' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

Bu konu; ev yapımı cevizli tahin helvası ile ilgili bilgi vermektedir. Bir Karadeniz gelini olarak balık pişince sofrada helva olması gerektiğini bilirim ancak ben genellikle hazır tahin helvalarını alıp birkaç işlemden geçirirdim ve sofrada sunardım. Bu gün karşılaştığım bu doğal helva meşakkatli yapılışa sahip olsa bile oldukça lezzetlidir eminim. İmkanı olan meleklerim aslında kışlık hazırlıklara bu helva tarifini de eklemek lazım diye düşünüyorum. Doğal helvamız aylarca dayanabildiği için her daim hazır bir ikramlığınızın olduğunu bilmek de güzel olur doğrusu :D:D Bu helvayı içli kurabiyelere de ekleyebileceğimizi düşünüyorum kesin çok güzel olur, neyse ağzımız daha fazla sulanmadan tarifi vereyim :hhh:

Küncüyü yıkayarak toprağından arındırın. İnce bir elekten yeniden geçirin. Taşı vs. varsa kontrol ederek ayıklayın.
    Küncü kuruduktan sonra, tavada veya bizim yaptığımız gibi bir sac da kavurun. Kavururken, elinize bir kaç tane alıp ezin. Kabukları kolay ayrılıyorsa, kavrulma işlemi tamamlanmış demektir.
    Ceviz içi ve kavrulmuş küncüyü tercihen kıyma makinasından, yoksa robottan, yağı çıkana kadar çekin. Biz dört kez makinadan çektik.
    Eğer pekmezle yemeyi sevmiyorsanız, malzemeleri makinadan çekerken içine toz şeker ekleyin. Tadını kontrol ederek şeker miktarını ayarlayın.
    Helvayı ağzı kapaklı saklama kaplarına sıkıca bastırarak yerleştirin.
    Yiyeceğiniz zaman tabağa 2 kaşık helvadan koyup, üzerine bal veya pekmez gezdirin.
    Doğal helvamız aylar boyunca bozulmadan kalabilir.

Ev yapımı cevizli tahin helvası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tahta boncuk bebek yapımı

Tahta boncuk bebek yapımı

yumurta bebek yapımı seramik hamurundan bebek yapımı tahta tahtadan taş Tahta Boncuk Bebek Yapımı - Artık Materyal Etkinlikleri Araç ve Gereçler : 1- Yumurta büyüklüğünde tahta boncuk. 2- Tığ yün sulu boya. 3- Seramik hamuru. Bilinen basit tığ işi sık iğne ile uzun dikdörtgen bir parça örülür bir kenarından beyaz bir dantelle birlikte ince büzgü yapılır (yaka).Tığ işi ince helezon...
  2. TİTAN'dan Cevizli Un Helvası (resimli)

TİTAN'dan Cevizli Un Helvası (resimli)

un helvası cevizli tarifi nasıl yapılır malzemeleri resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Hani kimisi vardır yaşamak için yer ,kimisi de yemek için yaşar melekler,sanırım ben ikinci gruba mensubum :D:D Mis gibi bir un helvasıyla karşınızdayım melekler:) Genelde hep duyarım,helvam tutmadı,şerbeti az ya da çok geldi,kuru oldu,yağı fazla geldi diye.Umumiyetle un helvasının...
  3. Evde Cevizli Sucuk Yapımı

Evde Cevizli Sucuk Yapımı

Evde Cevizli Sucuk Yapımı Merhaba hanımlar sizden cevizli sucuk tarifini istiyorum evde cevizli sucuğu nasıl yapabiliriz?
  4. Ev Yapımı Cevizli Baklava Tarifi

Ev Yapımı Cevizli Baklava Tarifi

Bu konu; ev yapımı cevizli baklava hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kurban hayramına 2 gün kaldı ve hemen her evde bayram temizliği ve bayram ikramlıkları ile ilgili koşturmacalar devam ediyor. Bayram tatlıları içinde özel bir yeri olan ev yapımı baklavalar ilk sırada yer alıyor. Bilmeyenler ve denemek isteyenler için bu sayfamızda ev yapımı cevizli baklava tarifi...
  5. Evde yapabileceğiniz cevizli sucuk tarifi

Evde yapabileceğiniz cevizli sucuk tarifi

bu konu;cevizli sucuk nasıl yapılır,cevizli sucuk tarifi hakkında bilgiler vermektedir Malum kış geldi ve bitmeyen uzun geceler başladı..İlerleyen saatlerde acıkınca atıştırmalık cevizli sucuk gibisi yok. Hem bol vitaminli,hem kan yapıcı özelliği bulunan cevizli sucuğun tarifini sizlerle paylaşmak istedim.Dışardan alınca ,bayatlamış olan cevizli sucuklar dıştan cazip görünsede ,bir ucundan...

Sayfayı Paylaş