ev yapımı nefis poğaça

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
ev yapımı nefis poğaça
poğaça pogaca nefis poğaçalar nefis poğaça ev yapımı
Ben poğaça hastasıyımdır...Fırsat buldukça yaparım. Dün akşamda canım poğaça çekti kızlar.Aklımca bir şeyler yapayım dedim mutfağa girdim ve poğaça yapacak malzemelere baktım. Evde malzeme azdı ben de olanlarla birşey yaptım. Ev halkı çok beğendi. Ortaya ev yapımı pastane poğaçası çıkmıştı.
Tarifi o kadar kolay ki. Yeter ki püf noktalara dikkat edin. Siz de bu güzel poğaçayı yapabilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.
malzemelerimiz
1 su bardağı ılık süt
yarım su bardağı sıvı yağ
Yarım paket yaş maya ( ufak paketlerden olacak BİM’de satılan mayadan kullanıyorum ben )
Göz kararı tuz, 1 çay kaşığı şeker
1 Yumurta ( akını içine kattım, sarısını üstüne sürdüm)
1 yemek kaşığı yoğurt
Göz kararı un
İçi için beyaz peynir-maydanoz ya da isteğe göre patates, kıyma vs..
Hazırlanışı :
1 su bardağı gayet ılık sütün içine yarım paket mayayı kattım ve erittim. maya iyice eriyince yoğurma kabına aktardım. Sıvı yağ, yumurta akı, yoğurt, tuz ve şekeri de katıp sıvı malzememeleri iyice karıştırdım. Sonra biraz un ekleyip bulamaç yaptım, yavaş yavaş un ekleyip yumuşak bir hamur oluncaya dek yoğurmayı sürdürdüm.
Hamur yumuşak olacak. Ele yapışmayacak ama çok sert de olmamalı. Kıvamı önemli. Tecrübeli ev hanımlarımız bilir. İlk defa yapan arkadaşlar kulak memesi kıvamını baz alsın.
Yoğurduğum hamuru bezle kapatıp, kabı havluya sardım ve 1 saat ılık bir yerde mayalanmaya bıraktım.

Hamur mayalanınca şekil verip tepsiye dizdim ve bu tepisiyi yarım saat ılık fırında tekrar mayalandırdım. Fırın ılık olmalı ama açık unutmayın pişer.
İyice mayalanan hamurun üzerine yumurta sarısı sürdüm ve tekrar fırına koyup pişmeye bıraktım.

6-8519.jpg

Üstü altı kızarınca çıkardım ve sabaha dek dinlendirdim. Çok yumuşak güzel bir poğaça oldu.
Tavsiye ederim kızlar . Deneyin..
Afiyet olsun şimdiden..

pogaca-3-1865.jpg

çok güzel görünüyorlar..en kısa zamnda deniycegim hafta sonuna denk getireyim pazar kahvaltısında süper olur....eline ve emgine saglık cnm

Geri