gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Evde Cevizli Tel Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Konu, 'Tatlılar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

kadayıf tatlası nasıl yapılır tel kadayıf tatlısı tarifi cevizli tel kadayıf tarifi

Millet olarak tatlıya olan düşkünlüğümüz malum... Özellikle Ramazan ayların da ve bayram günlerin de misafirlerimize tatlı ikram etme gibi alışkanlığımız Osmanlı döneminden beri bizlere kadar gelmiştir. Oruçlu iken nedense benim canım tatlı çeker sanırım oda açlıktan kan şekerinin düşmesi ile birlikte vücut otomatikman tatlı birşeyler istiyor. Özellikle tel kadayıf tatlısı pratik yapılışı ve lezzeti ile hanımlar tarafından çok tercih ediliyor. Tereyağlı cevizli tel kadayıf tatlısının en önemli püf noktası aldığınız tel kadayıfın mutlaka taze olması...

İlk kez tel kadayıf tatlısı yapacak olanlar için sizlere ayrıntılı bir şekil de tatlının malzemeleri ile birlikte yapılışını paylaşıyorum. Şimdiden afiyet olsun herkese:)

Kadayıf yapmak için gerekli malzemeler:
    500 gram tel kadayıf
    350 gram orta büyüklükte kıyılmış ceviz içi veya antep fıstığı taneleri
    250 gram tereyağı

Kadayıf şerbeti için gerekli malzemeler:
    3,5 su bardağı şeker
    2,5 su bardağı soğuk su
    Birkaç damla limon

Hazırlanışı:
    Kadayıf tatlısı yapılırken en önemli husus, tel kadayıfın taze olmasıdır. Taze olmayan tel kadayıf lezzetli değildir. Öncelikle fırın tepsisi tereyağı ile yağlanır. Avuç içiyle veya parmaklarla didilen tel kadayıflar ayrı bir kapta hazırlanmalıdır. Didilen tel kadayıflar, eritilmiş tereyağı ile iyice karıştırılır ve tel kadayıfın tamamının tereyağı ile buluşması gerekmektedir. Hazırlanan tel kadayıfların bir kısmı fırın tepsisinin içine yerleştirilir.

Fırın tepsisinin tabanı görülmeyecek şekilde yerleştirilmiş tel kadayıfın üzerine iç malzeme olan orta büyüklükte kıyılmış ceviz içi taneleri ya da antep fıstığı taneleri eklenir. Tel kadayıf antep fıstığı ile tercih ediliyorsa eğer, tüm tüm konulan antep fıstıkları daha lezzetli olacaktır. İç malzemenin üzeri kalan tel kadayıfla kapatılır. Kadayıfın dağılmaması için elimizle üzerine bastırmamız ve kadayıfı tepsiye hafifçe yapıştırmamız gerekir. Bu işlem, tel kadayıfın açılmaması ve üste çıkan tel kadayıfı tanelerinin fırında pişerken yanmasını önlemek içindir.

Ayrıca iyi bastırılmayan kadayıf, yerken de sorun çıkaracaktır ve dağılacaktır. Kadayıfın üzerine iyice bastırdıktan sonra fırın tepsisini fırına yerleştiriyoruz. Üzeri kızarana kadar yaklaşık 200 derecede pişmesi gerekmektedir. Kadayıf fırında pişerken şerbetini hazırlamak zamandan kazanmak için de oldukça önemlidir. 3,5 su bardağı şeker, 2,5 bardak su ile karıştırılarak tencerede pişirilir. Elde edilen karışım biraz yoğun bir kıvam alacaktır. Tam bu sırada şerbetin içine birkaç damla limon sıkılır. Bu işlem hem şerbeti koyulaştırır hem de kristalleşmeyi önler. Fırından çıkan tel kadayıfın üzerine şerbet dökülür, soğuyunca servis edilir.

TİTAN bunu beğendi.
Evde Cevizli Tel Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Muhallabili Kadayıf Nasıl Yapılır?

Muhallabili Kadayıf Nasıl Yapılır?

muhallebili kadayıf, tarifi, malzemeleri nelerdir, nasıl yapılır gereken bilgiyi bulabilirsiniz Farklı agız tadı olanlar, değişikliğe açık melekler sizle riçin bu tarifim; Malzemeleri; 350 g kadar tel kadayıf 3 yemek kaşığı tereyağ 5 yemek kaşığı toz şeker 1,5 su bardağı dövülmüş ceviz Muhallebisi için: 1 lt süt 4 yemek kaşığı un 3 yemek kaşığı mısır nişastası 1 su bardağı toz...
  2. Resimli Evde Cevizli Sucuk Nasıl Yapılır

Resimli Evde Cevizli Sucuk Nasıl Yapılır

Evde Cevizli Sucuk Yapımı Evde Cevizli Sucuk Nasıl Yapılır Bazı yörelerde de yayla sucuğu denilen cevizli sucuk, benim en sevdiklerim arasında geliyor. Marketlerden satın almak yerine cevizli sucuğu evde kendiniz yapmak ister misiniz? O halde bu yazımızda size cevizli sucuk tarifini sunuyoruz Melek'ler. Evde Cevizli Sucuk Yapımı Malzemeleri: Pekmez Ceviz Nişasta Pudra şekeri Su İp Evde...
  3. cevizli patlıcan nasıl yapılır

cevizli patlıcan nasıl yapılır

Selam kızlar, ben bir meze tarifi arıyorum ama cevizli patlıcan.Bir yerde yedim tarifini alabilecğim samimiyette de değildim soramadım.Var mı bu tarifi bilen ?
  4. İncir tatlısı nasıl yapılır?

İncir tatlısı nasıl yapılır?

Meleklerim evde incirimiz var ve değerlendirmek istiyordum farklı bir tarifim olsun istedim Aydınlı bir öğretmen arkadaşım bana şahane bir tarif verdi tabi siz meleklerimle paylaşmadan edemedim işte tarifimiz :hayal: Bildiğimiz kek malzemesini kullanacağız sadece yağ biraz daha az ve içine 8tane kuru inciri ıslatıp küçük küçük doğrayarak ekliyoruz,bir su bardağı iri çekilmiş cevizle de...

Sayfayı Paylaş