gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Her gebelik testinin kendine özgü özellikleri vardır ve uygulamalar farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple eczaneden alınan gebelik testleri mutlaka kullanma talimatına göre kullanılması gerekir. İdrarda gebelik testleri genelde sabah alınan ilk idrar örneğinde ve orta idrar akımında yapılmalıdır. Yani bir miktar idrarı boşalttıktan sonra gelen idrardan testin alınması uygundur. Test için idrar bir kaba yapıldıktan sonra bir damlalıkla alınması ve bunun test kitinin üzerine damlatılması veya bir kabın içine konan idrarın içine gebelik testi çubuğunu koyup bir süre beklenilmesi en uygun yöntemlerdir. Belli süre sonunda çubukta çıkan çizilere göre gebe olma durumu veya gebe olmama durumu değerlendirilir.

01.jpg

GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

Çift çizgi veya pozitif işareti (+) gebeliğin olduğu anlamına gelir. Tersi olarak ta tek çizgi veya negatif işareti (-) gebeliğin olmadığını gösterir.

Eğer çizgilerden bir tanesi soluk, bir tanesi koyu renkte ise bu da erken dönemde bir gebeliğin olduğu anlamına gelmektedir.

Sırası ile yapılacaklar:

Öncelikle aldığınız testin kullanma talimatını okuyunuz. Küçük farklılıklar olabilir.
    Temiz ve kuru bir bardağa veya kaba idrar yapılmalıdır. Bardak plastik veya cam olabilir.
    Mümkünse sabah alınan ilk idrar örneğinde ve orta idrar akımında yapılmalıdır. Yani bir miktar idrarı boşalttıktan sonra gelen idrardan testin alınması uygundur.
    Gebelik testinin üzerine 1-2 damla idrar damlatın. Damlalık genellikle gebelik testinin içerisinden ayrı olarak mevcuttur. Diğer seçenekte testin idrar kabı içine sokulmasıdır.
    Damlattıktan sonra 3-5 dakika kadar bekleyiniz.
    Sonuç değerlendirilirken tek çizgi belirirse gebelik yok, çift çizgi belirirse gebelik var anlamına gelir. Çizginin bir tanesinin soluk olması gebeliğin çok yeni olabileceği anlamına gelir. Hiç bir çizgi görülmemesi testin geçersiz olduğu anlamına gelir, test tekrarlanmalıdır.

Kadınlarda hamilelik olduğunda ilk önce kanda gebelik testi pozitifleşmektedir. Kanda yeterli bir düzeye ulaştıktan sonra idrarda atılmaya başlar. Bu nedenle hcg hormonu önce kanda yükselir, yani ilk gebelik testi kanda bulgu vermeye başlar daha sonrasında da idrarda çıkmaya başlar. Bunun için en azından ilişkiden 13-14 gün geçmesini beklemekte fayda vardır. Ayrıca testin bozuk olması, son kullanım tarihinin geçmesi de hatalı sonuçlara yol açabilir.

Evde yapılan gebelik testlerinde hcg hormonu değişik seviyelerde olduğundan gebelik testlerinin hassasiyeti farklıdır. Genelde B-hcg 50 ünitenin altındaysa test sonuç vermez. Bu nedenle gebeliği erken dönemde olan kişi, prediktörle yapılan idrar testinde gebe olduğu halde gebe olmamış gibi sonuç çıkabilir. Bu yüzden kesin sonuç için kan testinin yapılmasında fayda vardır.
    Eğer çizgilerden bir tanesi soluk, bir tanesi koyu renkte ise bu da erken dönemde bir gebeliğin olduğu anlamına gelmektedir. Bu testin sonucunu yorumlarken mutlaka içindeki prospektüsü okumanızda fayda vardır.

Kısırlık tedavilerinde kullanılan hcg (yumurta çatlatma) iğneleri de gebeliğin yanlış bir şekilde pozitif çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle hcg iğneleri yapıldıktan sonra gebeliğin tanısı için en az 13-14 gün geçmesi gereklidir ve genellikle idrardan değil kandan test ile değerlendirilir.

Unutmayınız; idrarda gebelik testi yaptığınızda sonuç negatifse bu sizin kesin olarak gebe olmadığınızı göstermez. Ama gebelik testi pozitif ise bu sizin büyük olasılıkla gebe olduğunuz anlamına gelmektedir.

Bazen yumurtlamanın geç gerçekleşmesi sebebiyle de negatif sonuçlar çıkabilir. Yani bu günlerde yapılan gebelik testlerinden negatif sonuç çıkması, gebe olunmadığı anlamına gelinmez. Bu sebeple garanti sonuç süresi için, adet döneminin beklenmesi ve adet gerçekleşmezse gebelik testinin yapılması daha garanti sonucu verir. Adet geciktiği zaman gebelik testi yapıldığında sonuç yine negatif çıkarsa, 1 hafta sonra gebelik testi tekrar yapılmalıdır.

İkinci çizgi silik ise ne anlama gelir?

İkinci çizginin silik görülmesi sonrasında sağlıklı bir hamileliğe sahip olunabilir veya kimyasal düşük gibi bir durumla karşı karşıya kalınabilir veya hiç gebelik oluşmamış bile olabilir. Bu durumu netleştirmek için test 3-4 gün sonra tekrar edilmelidir veya kanda gebelik testi yapılmalıdır. Aşağıdaki resimde silik olan çizginin günler içinde belirgin hale geldiği izlenmektedir.

Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gebelik testi sonuçları kan

gebelik testi sonuçları kan

Arkadaşlarım gebelik testi sonuçlarımı aldım kandan yaptırdım ama doktor yoktu bişey anlamadım örnek varmı arkadaşlarım nası anlarım hamile olup olmadığımı teşekkür ediyorum.
  2. Evde gebelik testi yanlış sonuç verebilir mi?

evde yapılan gebelik testleri güvenilirmi,evde yapılan gebelik testleri kesin sonuç verirmi,gebelk testinde ikinci silik çizgi,gebelik testinde çift çizgi,gebelik testleri hakkında bilgiler Kadınlarda hamilelik olduğunda ilk önce kanda gebelik testi pozitifleşmektedir. Kanda yeterli bir düzeye ulaştıktan sonra idrarda atılmaya başlar. Bu nedenle hcg hormonu önce kanda yükselir, yani ilk...
  3. Gebelik testi sonucu bekleyenler

Gebelik testi sonucu bekleyenler

Gebelik testi sonucu bekleyenler lütfen bana acil yardım eder misiniz nolur. benim hamilelik şühpem vardı eşimlde korunmadan sürekli aylardır deniyoruz her ne ise bu ay gecikme olunca üç gün bende test yaptırdım sonra kapı çaldı misafir gelmişti az onla ilgilenem dedim baktım bi saat geçmiş testi unutmuştum gittim baktım aman allahım hamileyim :) Hemen aradım eşimi komşu ne oluyor dedi dedim...
  4. İdrar  testi negatif  çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

İdrar testi negatif çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

Anne olmak bir çok bayanın hayali olduğu gibi,çocuk istemeyen çiftler içinde kabus olabiliyor.Evde test yaptım negatif hamile değilmiyim diye bize sık yöneltilen bu soruya açıklık getirelim.Gebelik belirtilerini yaşıyorsnuz, test yaptınız ve testiniz negatif.Testi erken yapmanız sonucu etkiler.Bu yüzden yukarda belirttiğimiz gibi testi mutlaka mens gecikmesi olduğunda yapılmalısınız.Testi...
  5. Gebelik Kan testi ile kesin gebelik sonucu alabilir miyim ?

Gebelik Kan testi ile kesin gebelik sonucu alabilir miyim ?

Mrb beyza hnm Ben 17 agustostan beri regl olmuyorum. Bikac hafta once doktorumla görüştüm. Gebelik ihtimali var dedi. Bikac hafta sonra kontrole gelmemi istedi. Suanda belli olmuyormuş. Emin olamadi. Ben bugun dayanamadim kan testi yaptirdim negatif cikti. Doktorumla gorustugumde daha erken oldugu icin dogru sonuc alamayabilecegimi söylemişti. Kan testi en dogru sonucu verir normalde....

Sayfayı Paylaş