gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Evde Ketçap Nasıl Yapılır?

Konu, 'Soslar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Evde Ketçap Yapılışı Evde Ketçap Yapımı Tarifi

Makarna, tavuk, köfte hele de patates kızartması ketçapsız gitmez melekler :) Marketten ketçap alırken de katkısız olmasına da dikkat ederiz. Ancak ne olursa olsun dışardan alınan her üründe katkı maddesi olması kaçınılmazdır. Peki ya ketçabınızı evde kendiniz yapsanız, nasıl olur ? :)

Malzemeler
    1 kilo yumurta domates
    1 orta boy kuru soğan
    2 diş sarımsak
    5 adet tane karanfil
    5 adet tane karabiber
    Yarım çubuk tarçın
    2 defne yaprağı
    1 tatlı kaşığı tatlı kırmızı biber
    3 çorba kaşığı zeytinyağı
    4 çorba kaşığı elma sirkesi
    1 dolu tatlı kaşığı tuz
    3 çorba kaşığı şeker, daha az veya çok olabilir

Yapılışı
    *Domateslerin sap yerlerini kesip herbirini 4'e doğrayın.

*Domatesleri, soğanı, sarımsak ve baharatları büyükçe bir tencereye alın. Orta hararetli ateş üzerinde 1-1½ saat kadar veya soğanlar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Soğumaya bırakın.

*Domatesli karışımı süzgeçten geçirin ve temiz bir tencereye alın. Zeytinyağını, sirkeyi, tuzu ve şekeri ilave edip tekrar pisirmeye başlayın. Ketçap fokurdamaya başlayınca ocağı kısık hale getirip 50-60 dakika daha kıvam alıncaya kadar pişirin.

* Ketçabınızı sıcakken cam kavanoza alıp kapağını kapatın. Kapağını kapatıp, ters çevirin. Soğuyuncaya kadar bu şekilde bekletin. Soğuyan kavanozları düz çevirin. Buzdolabında 4-6 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

*Düdüklüde yapmak için; domates, soğan, sarımsak ve baharatları düdüklü tencereye alın ve iyice pişirin. (Domatesin kendi suyu çıkacağından su ilave etmeye gerek yoktur. Tencerenin markasına göre pişme süresi 20-25 dakika olarak ayarlanabilir.) Soğumaya bırakın.

Evde Ketçap Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Evde Manikür Nasıl Yapılır

Evde Manikür Nasıl Yapılır

Merhaba millet manikür seti aldım ama Evde Manikür Nasıl Yapılır bilmiyorum lütfen yardım edin.
  2. Evde Ketçap Yapımı

Evde Ketçap Yapımı

Evde Ketçap Yapımı hakkında bilgisi olan hanımlar bana evde ketçap nasıl yapabilirim diye yardım edin ne olur.
  3. Evde doğum nasıl yapılır?

Evde doğum nasıl yapılır?

evde doğum yapmak zararlımıdır,evde doğum yapabilirmiyim,evde doğum yapmanın sakıncaları,evde doğum yapanlar,evde doğum hakkında bilgiler Gebelik takipleri süresince evde doğumun uygun olduğuna uzman doktorların karar vermesi gerekir, ayrıca evde doğum sırasında gerektiğinde hastayı hızla hastaneye ulaştırmak için gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Buna "planlı evde doğum" denir....
  4. Evde röfle nasıl yapılır?

Evde röfle nasıl yapılır?

Röfle, saçlara kendi renginden 1-6 ton arasında değişecek şekilde yapılan renklendirme işlemidir. Küçük tutamlarda ayrılan saçlara hazırlanan boya uygulanır ve gerektiği kadar bekletilir. Esmerlerde saçı yumuşatmak için kullanılan röfle, açık tenlilerde daha farklı görünümler sağlayabilir. Hatta bazılarına göre röfle açık tenlilere daha çok yakışmaktadır. Bununla birlikte kime yakışıp...
  5. Beyzadan ev usulü ketçap tarifi

Beyzadan ev usulü ketçap tarifi

Ketçap sevmeyen varmı acaba ? Pizzalarda ,patates kızartmalarında kumpirde daha sayamadığımız bir çok yemeğe aromatik bir lezzet katan ketçabı evde yapmayı hiç denedinizmi? Hazır tüketime bir çoğumuz sağlığımızı hiç düşünmeden atlıyoruz.Marketlerdeki raflarda yer alan ürünlerin çoğu koruyucu maddeler içerirken raf ömrünü uzatıyor lakin sağlığımızı da tehdit ediyor. Bu yüzden bazı gıdaları...

Sayfayı Paylaş