gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Konu, 'Yemek Tarifleri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

yoğurt, evde nasıl yapılır, ev yapımı, mayalanması, anlatımı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    Yoğurt en faydalı gıdalardan biridir şüphesiz.Özellikle evde yapılan yoğurt katkısız olması açısından daha kıymetlidir.Şimdi sizlere doğal, katkısız ve lezzetli yoğurdun tadına varabilmeniz için ev yapımı yoğurdun tarifini veriyorum:

Malzemeler

1 Litre Süt
    1 Yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı

1- Sütü tencereye alın ve orta sıcaklıkta bir ocakta ısınmaya bırakın. Burda dikkat edilmesi gereken durum sütün 45-50 dereceye kadar ısıtılmasıdır. Sütü kaynatmayın.

2- Isıyı anlayabilmek için yemek termometresi kullabilirsiniz. Yada bir kaşık yardımıyla alınan süt parmakla sıcaklığı değerlendirilebilir. Parmağınız yanmıyorsa süt ideal sıcaklığa gelmiştir.

3- Ocaktan indirilen süt bir kenara alınır ve diğer tarafta mayalamak için kullanılacak olan yoğurdu kaşıkla çırpın.

4- Pürüzsüz ve akışkan bir hale gelen yoğurdu tenceredeki sütün içerisine yavaşça ilave edip karıştırın.

5- Kapağı kapatılan tencreye iki kat battaniye sarın ve sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakın.

6- Bir gün süre ile bekletilen yoğurdu tenceresi ile beraber iki saat kadar buzdolabında soğutun.

CeMoŞ ve melek derya bunu beğendi.
  2. melek derya

melek derya Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    pekıı hazır yogurtla mayalanır mı

TİTAN bunu beğendi.
  3. LaViNYaM

LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113
    ben yapıyorum süper oluyo 2 kaşık bile fazla gelir yani

4. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Elbette mayalanır melek. :) Ama sonradan mayaladığında kendi yaptığın ev yoğurdundan mayalarsın çok daha iyi olur. Sürekli yaparsan zaten elinde sürekli yoğurt mayan da olur :tik:

Ben de yapıyorum laviş, 1kgya 1 kaşık yetiyor. Nefis, katkısız yoğurt. Ben hatta çökelek bile yapıyorum ama tıpkı peynir. Çökelek gibi kuru ve tatsız olmuyor :tik:

5. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113
    ayyyy titoş ablam valla sizden öğreneceğim cok sey var benim ellerine sağlık

6. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Laviş emin ol bizim de senden öğreneceğimiz şeyler vardır, öğrenmenin yaşı yok, sen,n de ellerine sağlık :tik:

7. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113
    sağol cnm ablamm :kiss:

8. tesadüf

tesadüf Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.943
    Ödül Puanları:
    0
    HAzır yoğurt olarak bimin dost yoğurdu en iyi sonucu veriyor. Ben yoğurt yapmıyorum çünkü kayınvalidem sürekli yapıp veriyor sağolsun. O 1 litrelik kavanozlara mayalıyor hem yoğurt sulanmıyor hemde çok daha uzun süre dayanıyor.

TİTAN bunu beğendi.
Evde Yoğurt Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır?

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır?

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır? Arkadaşlar cildim için yoğurt maskesi yapmak istiyorum ama nasıl yapılır bilmiyorum siz biliyorsanız yapılışını yazın
  2. Evde Yoğurt Nasıl Yapılır

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır Evet Evde Yoğurt Yapılışı Yoğurdunu evde kendi yapmak isteyenler, kendi mayaladığı yoğurdu yemek isteyenler, işte size evde yoğurt yapmannı inceliklerini içeren bilgiler Melek'ler; Öncelikle aldığınız sütü güzelce kaynatıyorsunuz sütünüz kaynamaya başladığında taşmaması için içerisine çelik bir kepçe koyarsanız taşmaz diye biliyorum...
  3. Evde Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Evde Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Meyveli Yoğurt Tarifi Ev Yapımı Meyveli Yoğurt Sevgili melekler, meyveli yoğurt denilince aklınıza hemen yoğurt içine ufak doğranmış meyveler geliyor değil mi ? Şimdi vereceğimiz meyveli yoğurt tarifi ise gerçek bir ev yapımı meyveli yoğurt. Anlatması bizden bu hafif ve lezzetli tarifi yapıp tatması sizden :tik: Malzemeler: 3 bardak günlük süt ½ bardak krema (heavy cream),...
  4. kutu sütten yoğurt nasıl yapılır?

kutu sütten yoğurt nasıl yapılır?

selam herkese.... sorum şu: kutu sütten yoğurt mayaladım tutmadı, nerde hata yapmış olabilirim? açık sütten zaten hep yoğurt yapıyorum aslında,ama kutu sütle olmadı nedense ?
  5. Bebekler için yoğurt nasıl yapılır?

Bebekler için yoğurt nasıl yapılır?

bebekler için yoğurt tarifi,bebekler için yoğurt yapma,bebeğe yoğurt nasıl yapılır,yoğurt nasıl yapılır,yoğurt tarifi,yoğurt hakkında bilgiler Sütün yeterince sıcak olmaması yoğurdun mayalanmasını engeller. Aynı şekilde süt çabuk soğursa mayalanma olmaz, dolayısıyla üstünü çok sıkı kapatmanız gerekir. Kışın radyatörlerin üzerinde bekletebilirsiniz, yazın da yavaş soğuması için çelik tencere...

Sayfayı Paylaş