gebe
  1. narçiçeğimm

narçiçeğimm Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    273
    Ödül Puanları:
    63

Evimizdeki düşmanlarımız

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

Siz ya da ailenizin bir ferdinde astım, egzema,bronşit, solunum yolları enfeksiyonu, gözlerde kaşınma, bitip tükenmeyen başağrısı, baş dönmesi, sabahları burun tıkanması ve hatta sabah uyanır uyanmaz depresif bir hal gibi rahatsızlıklar varsa düşmanınızı koynunuzda besliyorsunuz demektir.
    Ev tozu akarları tıbbi adıyla “mite” olarak adlandırılmaktadır. En sık rastlanan tipi de “dermatofagoid” olarak anılmaktadır ki deri yiyen anlamına gelmektedir. Bu parazit niteliğindeki böcekcikler normalde halı, klim, yorgan, yastık, tüylü eşyalar ve oyuncaklarda yaşarlar. Yaşamaları için gerekli besini insan deri ve tüy döküntülerinden karşılarlar. Su ihtiyaçlarını ise havadaki nemden elde ederler. Bu nedenler insanın olduğu yerde, nemli ortamda ve tüylü zeminde yaşayıp ürerler. 30-40 mikron (1 mikron milimetrenin binde biridir) çapında bir büyüklüğe sahiptir ve bir toplu iğne başına 1000 tanesi sığabilir. Yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavru 3 haftada erişkin hale gelerek çoğalmaya başlar.

Ev tozu akarının en sık allerjeni dışkılarıdır. Yaşadıkları halı, klim, perde vs.ye bıraktıkları dışkıları üzerinde yürüme, silkme ve benzeri hareketlerle çevre havaya karşır ve buradan kolayca burundan da geçerek solunum yollarına ulaşarak en sıklıkla alerjik astıma yol açar. İnsanın ev içinde geçirdiği en uzun süre yatak odaları olduğu için en sık akar allerjeni ile karşılaşma yeride yatak odasıdır. Akar alerjenleri yastık, yatak, halı ve kumaş kaplı mobilya gibi toz tutan ev eşyalarında ve depo, silo gibi yerlerde de yoğun olarak bulunurlar.Bu alerjenlerin solunum yoluyla alınması, hastada alerjik yakınmaların başlamasına neden oluyor. Akarların nemin % 50 nin altında olduğu yerlerde ve 60 derece ısının üzerinde yaşama şansları azalır. En sık ev içi allerjenleri oldukları için ve her zaman ortamda bulundukları için yıl boyu alerji yaparlar. Tabii ki ev içinde ve kapalı ortamda geçirilen birim zamanın arttığı kış mevsimlerinde daha çok alerjik hastalık bulgusuna yol açarlar. Yataklardan alınan bir gram tozda 2000 ile 15000 arasında akar bulunabilir. Ev tozu akarlarına karşı olan allerji; astma ve rinit, nadirende konjonktivite yol açar. Yakınmalar özellikle uykudan uyanınca başlar.

EV TOZU AKARLARIYLA İLGİLİ BAZI ÖNEMLİ GERÇEKLER:
    Bizler her gün 10000 kadar ölü deri hücresi dökmekteyiz ve bunun büyük bir çoğunluğu yataklarımıza dökülmektedir.
    Evlerin doğal konukları olan akarların pek çok türü var ancak alerjik hastalıklar açısından en önemli olan ev akarları. Bunlara halk arasında ev tozu böcekleri, astım böcekleri gibi isimler veriliyor. Bilimsel isimleri ise deri yiyen anlamına gelen 'Dermatofagoides'tir.
    Ev akarları insan derisi, saç döküntüleri ve kepekle beslenirler. Kene ve örümceklerle aynı ailedendirler.
    Akarlar hemen hemen transparandırlar ve uzunlukları milimetrenin üçte biri kadardır.
    Çıplak gözle kolayca seçilemezler ancak bir büyüteç veya mikroskopla görülebilirler.
    Gözleri yoktur, sekiz bacakları vardır. Ortalama ömürleri 3-4 aydır.
    Bir dişi akar, 300 yumurta bırakır. Çok soğuk, nemi az, aydınlık ve iyi havalandırılan yerler akarların çoğalabilmeleri için uygun değildir.

*LAVİNNYA* bunu beğendi.
  2. *LAVİNNYA*

*LAVİNNYA* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    557
    Ödül Puanları:
    93
    bu konu tam benlik nar.temizlik hastasıyım zaten okur okur daha fazla yaparım şimdii.bazı kadınlarında okuması şart:halı:

narçiçeğimm bunu beğendi.
  3. gülfem_MG

gülfem_MG Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    105
    Ödül Puanları:
    43
    canım benım sag elımde egzeme ve astr5ım bronstım vAR

Evimizdeki düşmanlarımız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Evliliğin düşmanları

Evliliğin düşmanları

Eleştiri "Sen hep böylesin. Zaten bir gün bile olsun beni dinlemedin. Hep bağırıyorsun. Beceriksizsin. Filanın eşinden ibret al. Beni üzmekten zevk alıyorsun" şeklindeki ifadeler, eşi suçlayıcı, yargılayıcı ve kırıcı eleştirilerdir. Oysa iletişimde "ben" dilini kullandığımızda eşimize şöyle diyebiliriz: "Ben bu sözünden veya davranışından dolayı çok üzüldüm, hayal...
  2. Sistemin Düşmanları

Sistemin Düşmanları

Sistemin Düşmanları En basit tanımıyla kontrolsüz hücre çoğalması olarak tarif edilebilecek kanser, hangi türde olursa olsun başlangıçta normal, sağlıklı bir hücreden doğar ve en azından gelişmesinin başlarında bu normal hücrenin temel özelliklerini taşır. Ancak bu hücreler bazı yeteneklerini kaybederler. Özellikle de yakınlarından veya organizmanın bütününden gelen ve hücre bölünmesini...
  3. evliliğin düşmanları

evliliğin düşmanları

Eleştiri "Sen hep böylesin. Zaten bir gün bile olsun beni dinlemedin. Hep bağırıyorsun. Beceriksizsin. Filanın eşinden ibret al. Beni üzmekten zevk alıyorsun" şeklindeki ifadeler, eşi suçlayıcı, yargılayıcı ve kırıcı eleştirilerdir. Oysa iletişimde "ben" dilini kullandığımızda eşimize şöyle diyebiliriz: "Ben bu sözünden veya davranışından dolayı çok üzüldüm, hayal...
  4. Gardırobunuzdaki Düşmanlar

Gardırobunuzdaki Düşmanlar

Kızlar modayı takip ederken sağlığınızı riske atmayın. Mini etek selülite dar kot bacak ağrılarına yol açıyor dar çamaşır kısırlaştırıyor yüksek topuk ayakları mahvediyor İngiliz Daily Mirror gazetesi her gün kullandığımız giysilerin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini derledi. Buna göre moda uğruna giydiğimiz dar kot mini etek topuklu ayakkabı gibi pek çok giysi ve aksesuvar bizi hasta...
  5. Cildimizin Düşmanları

Cildimizin Düşmanları

cilt güzelliği cildin düşmanları cilt bakımı Sağlıklı ve bakımlı bir cildi muhafaza etmek için bazı önemli hususlara dikkat etmek lazımdır melekler :) Aşağıda sıralayacağımız önemli noktalar uzun süre cildimizin bakımlı ve pırıl pırıl kalmasına yardımcı olacaktır :tik: 1- Sigara ve içki İkisi de vücudunuzu zehirler ve geriye pörsümüş sarkık bir cilt bırakır. Sigara ayrıca ağız...

Sayfayı Paylaş