Evlenirken ve Boşanırken Soyadı Nasıl Seçilir?

ASİMELEK

Daimi Üye
Üye
Evlenirken ve Boşanırken Soyadı Nasıl Seçilir?
nikahtan sonra kimlik değişimi
evlilikte soyadı değişikliği ,kadının soyadı değişikliği,kocanın soyad,ıevlenme,boşanırken soyadı nasıl değiştirili,rbekarlık soyadı,evlenirken soyadı seçimi,boşanınca soyadı nasıl değişir,boşanma sonrası soyadı,hukukevlilikte soyadı,evlilikevlenince soyadı nasıl değişir,boşanma,evlenirken soyadı nasıl değiştirilir.

392124db510b4998e3.jpg

Evlenirken ya da boşanırken soyadımızın değişip değişmeyeceği, değişmesi gerekirse bunun nasıl olacağını biliyor musunuz? Aslında durum, sandığımız kadar karışık değil. İşte, evlenmede ve boşanmada soyadı meselesi ile ilgili doğrular...
Evlenirken soyadı nasıl değiştirilir?
Hepimizin bildiği gibi Medeni Kanun’a göre her kadın evlendiğinde kocasının soyadını alıyor. Ancak isterse evlenmeden önce kullandığı baba soyadını da taşıyabiliyor. Bunun için ya evlenme töreni yapılırken nikah memurluğuna bir dilekçe vererek isteğini bildirmesi ya da evlenmeden sonra nüfus idaresine bir dilekçeyle başvurarak kocasının soyadıyla birlikte kendi bekarlık soyadını da kullanacağını belirtmesi gerekiyor.
Dilekçeler üzerine gerekli işlemler yapılıyor ve kadın babasının soyadını koca soyadının önünde kullanabiliyor. Kimlik belgesinde önce adı, daha sonra bekarlık soyadı, en sonda da koca soyadı yazılıyor.
Boşanırken soyadı nasıl değiştirilir?
Boşanma işleminde kadının soyadını seçme konusunda üçlü tercih hakkı var.
Boşanma gerçekleştikten sonra kadın, boşanmadan evvelki soyadını alabiliyor. Yani eğer bu evlilikten önce hiçbir evlilik yapmamışsa bekarlık soyadına geri dönüyor.
Ancak daha önceden evlenmişse ve “dul” statüsündeyse, dulluk soyadını alıyor.
Tabii bu soyadını taşımak da kadın için bir kader değil! Eğer kadın bekarlık soyadını kullanmak istiyorsa, boşanma sırasında hakimden bekarlık soyadını taşımak için izin istemesi gerekiyor. Hakimden onay alarak bekarlık soyadını taşıyabiliyor. Ayrıca kadın isterse, boşandığı kocasına zarar vermemek kaydıyla, boşandığı kocasının soyadını taşımak için de hakimden izin isteyebiliyor.
İki evlilik yapmış ve iki kez boşanmış bir kadın, eğer isterse iki eski eşinin de soyadını aynı zamanda kullanabiliyor. Hem kızlık soyadı hem de koca soyadını kullanmak isterse, toplamda en fazla iki soyadı kullanma hakkı olduğundan, sadece bir eşin soyadını alabiliyor.

Soyadı önemlidir ya.
ama bana göre evlenince kocanın soyadı alınmalı.
Tabi kariyer işin içine girince olaylar karışıyor:D
ama bi kaç kere ben bunu gündeme getirmiştim çünkü soyadımı çok seviyorum ve burada çok tanınmış bir soyattır ama gelin görünki erkekler buna hiç sıcak bakmıyor :D

Soyadın benim soyadım olacak diye kestirip atarlar hahaha:D
aman yaa sevdiğimin adamın soyadını taşıyayım bu hep böyle değilmidir ki :D:D

ama 2 soyadımda olsa güzel olur hani :D

Geri