gebe
  1. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113

Evlenirken ve Boşanırken Soyadı Nasıl Seçilir?

Konu, 'Kadınlar ve Erkekler' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

nikahtan sonra kimlik değişimi evlilikte soyadı değişikliği ,kadının soyadı değişikliği,kocanın soyad,ıevlenme,boşanırken soyadı nasıl değiştirili,rbekarlık soyadı,evlenirken soyadı seçimi,boşanınca soyadı nasıl değişir,boşanma sonrası soyadı,hukukevlilikte soyadı,evlilikevlenince soyadı nasıl değişir,boşanma,evlenirken soyadı nasıl değiştirilir.

Evlenirken ya da boşanırken soyadımızın değişip değişmeyeceği, değişmesi gerekirse bunun nasıl olacağını biliyor musunuz? Aslında durum, sandığımız kadar karışık değil. İşte, evlenmede ve boşanmada soyadı meselesi ile ilgili doğrular...
    Evlenirken soyadı nasıl değiştirilir?
    Hepimizin bildiği gibi Medeni Kanun’a göre her kadın evlendiğinde kocasının soyadını alıyor. Ancak isterse evlenmeden önce kullandığı baba soyadını da taşıyabiliyor. Bunun için ya evlenme töreni yapılırken nikah memurluğuna bir dilekçe vererek isteğini bildirmesi ya da evlenmeden sonra nüfus idaresine bir dilekçeyle başvurarak kocasının soyadıyla birlikte kendi bekarlık soyadını da kullanacağını belirtmesi gerekiyor.
    Dilekçeler üzerine gerekli işlemler yapılıyor ve kadın babasının soyadını koca soyadının önünde kullanabiliyor. Kimlik belgesinde önce adı, daha sonra bekarlık soyadı, en sonda da koca soyadı yazılıyor.
    Boşanırken soyadı nasıl değiştirilir?
    Boşanma işleminde kadının soyadını seçme konusunda üçlü tercih hakkı var.
    Boşanma gerçekleştikten sonra kadın, boşanmadan evvelki soyadını alabiliyor. Yani eğer bu evlilikten önce hiçbir evlilik yapmamışsa bekarlık soyadına geri dönüyor.
    Ancak daha önceden evlenmişse ve “dul” statüsündeyse, dulluk soyadını alıyor.
    Tabii bu soyadını taşımak da kadın için bir kader değil! Eğer kadın bekarlık soyadını kullanmak istiyorsa, boşanma sırasında hakimden bekarlık soyadını taşımak için izin istemesi gerekiyor. Hakimden onay alarak bekarlık soyadını taşıyabiliyor. Ayrıca kadın isterse, boşandığı kocasına zarar vermemek kaydıyla, boşandığı kocasının soyadını taşımak için de hakimden izin isteyebiliyor.
    İki evlilik yapmış ve iki kez boşanmış bir kadın, eğer isterse iki eski eşinin de soyadını aynı zamanda kullanabiliyor. Hem kızlık soyadı hem de koca soyadını kullanmak isterse, toplamda en fazla iki soyadı kullanma hakkı olduğundan, sadece bir eşin soyadını alabiliyor.

2. bettt

bettt Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Soyadı önemlidir ya. ama bana göre evlenince kocanın soyadı alınmalı.
    Tabi kariyer işin içine girince olaylar karışıyor:D
    ama bi kaç kere ben bunu gündeme getirmiştim çünkü soyadımı çok seviyorum ve burada çok tanınmış bir soyattır ama gelin görünki erkekler buna hiç sıcak bakmıyor :D

Soyadın benim soyadım olacak diye kestirip atarlar hahaha:D
    aman yaa sevdiğimin adamın soyadını taşıyayım bu hep böyle değilmidir ki :D:D

ama 2 soyadımda olsa güzel olur hani :D

Evlenirken ve Boşanırken Soyadı Nasıl Seçilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hoparlör Nedir ve Nasıl Seçilir?

Hoparlör Nedir ve Nasıl Seçilir?

Hoparlör Gerçekleri Bir hoparlörün sesinin güzelliği kişiden kişiye değişse de, tüm hoparlörler için belli kurallar vardır. Hoparlörlerin en başta ayrıldığı iki sınıf var: Aktifler ve Pasifler. Aktif hoparlörler iç yapılarında bir güç kaynağı bulundururlar ve elektrik şebekesine bağlanmaları gerekir. Diğer yandan pasiflerin böyle bir ihtiyacı yoktur ve yükseltme merkezi olan...
  2. Doğru Pantalon Nasıl Seçilir

Doğru Pantalon Nasıl Seçilir

seçil pantolon seçil giyim pantolon Pantalon hayatımızın vazgeçilmez giysisi...Günlük giyimde ve özel günlerimizde sıkça kullanıyoruz... Ama vücut tipinize uygunmu pantalon kullanıyorsunuz kızlar bilmek isterseniz işte cevabı :tik: Minyon tipler Duble paçalardan ve bol modellerden kaçının, özellikle dar inen modeller sizin için doğru seçim olur. 'Cigarette' pantolonların en ideal...
  3. Kurbanlık Hayvan Nasıl Seçilir ?

Kurbanlık Hayvan Nasıl Seçilir ?

Bu konu; kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat etmek gerekiyor hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kurban bayramına sayılı günler kala evlerde bir bayram telaşı başladı. Bayanlar bayram temizliği ve misafir ikramlarıyla uğraşırlarken, bayram öncesi ya da bayramda alınacak kurbanlık seçme işi her ne kadar beylere düşse de biz bayanlar da eşlerimizin peşine düşüyoruz. Hazır...
  4. fondöten nasıl seçilir?

fondöten nasıl seçilir?

Ben makyaj yapmaya yeni başladım sayılır. Daha doğrusu bilinçli olarak yapmaya.Yeni yeni cildimi ve malzemeleri tanıyorum.Sizden ricam fondöten nasıl seçilir, cilde göre tabi ?
  5. En hızlı nasıl boşanırım?

En hızlı nasıl boşanırım?

En hızlı nasıl boşanırım,en hızlı boşanmam için nereye başvurmalıyım,en hızlı boşanabilmek için neler yapmam gerekiyor,avukatsız hızlı şekilde boşanabilir miyim, Bu konuda en kısa yol Anlaşmalı Boşanmadır. Çekişme olması halinde normal mahkeme süreci başlayacaktır. Çekişmeli davalarda da önceden delilleri hazırlayarak, mahkemenin yazdığı müzekkereleri takip ederek ve hatta mümkün olanları...

Sayfayı Paylaş